Крихітні безхребетні, які вважаються найживучішими істотами на Землі, були на борту ізраїльського місяцехода “Берешит”, який розбився у квітні цього року. Керівник місії переконаний, що вони вижили.
Американський підприємець-інноватор Нова Співак, керівник біологічного проєкту “Місія Ковчег”, який проводив експеримент і відправив тихоходів на Місяць, розмістивши їх на борту ізраїльського апарату, абсолютно впевнений: вони вижили під час аварії і зараз перебувають на поверхні супутника Землі.
Тихоходи – це єдині відомі науці істоти, здатні перенести замороження до абсолютного нуля і нагрів до 150 градусів Цельсія, сильну радіацію, відсутність кисню і води, причому можуть жити так впродовж багатьох десятиліть.
Тихоходи не пристосовуються до екстремальних умов, а впадають у криптобіоз – глибоку сплячку. В цьому стані, дуже схожому на смерть, життєдіяльність призупиняється, а швидкість обміну речовин у них падає до 0,01% від нормальної.
При розмірі менш ніж 1 міліметр, “водяний ведмідь”, як іноді називають тихоходів, має голову і вісім ніг. У жорстких умовах ці тварини втрачають і голову і кінцівки, але згодом здатні їх регенерувати.
Тихохода можна висушити. При дегідратації в його клітинах вода заміщується білком, що зберігає дієздатність клітин. Щоб після цього оживити тварину (генетично близьку до круглих червів), достатньо кількох крапель води.
Саме у стані криптобіозу сотні тихоходів вчені й помістили на борт космічного апарату “Берешит”. Частина з них була заплавлена всередину штучного бурштину, частина – приклеєні на каптоновий скотч, який витримує сильні перепади температури.
“Ми впевнені, що шанси на виживання тихоходів на Місяці дуже високі“, – заявив Співак.
Його фонд створює запасну колекцію генофонду живих істот нашої планети, розсилаючи біозразки в різні місця Сонячної системи, щоб у людства був шанс відродити їх в разі раптової катастрофи на Землі.
Оскільки “водяні ведмеді” ще у 2007 році успішно вижили під час експерименту у відкритому космосі, вони стали найкращими – і єдиними – кандидатами на участь в проєкті “Місія Ковчег”.
“Тихоходи ідеально підходять для цього завдання – вони мікроскопічні, багатоклітинні і одні з найбільш витривалих істот на Землі”, – каже Нова Співак.
Втім, навряд чи тихоходи, що впали на поверхню Місяця під час аварії “Берешита”, розбіглись по ній і освоюють кратери супутника Землі. Щоб вийти зі сплячки, їм необхідний контакт з водою.
Теоретично можливо під час майбутніх висадок на Місяць зібрати шматки бурштину і клейкої плівки з тихоходами, привезти назад на Землю і вивчити наслідки тривалого перебування на Місяці для живого організму.
Після попередніх експериментів з виходом у відкритий космос тихоходи навіть приносили здорове потомство.