В четвертий день листопада 148 років тому до Львова прибув перший поїзд. З тих пір в Україні святкують День залізничника.
Свято “День железнодорожника” було засноване в Росії в 1896 і приурочене до дня народження імператора Миколи I, котрий почав будівництво залізниць. Після здобуття Україною незалежності, у 1993 тодішнє керівництво Укрзалізниці закріпило царсько-радянську традицію і внесло відповідні пропозиції Президенту.
У 1879-му Джейдс Рітті запатентував перший касовий апарат.
1890-й — відкриття першого метро у Лондоні.
В Лондоні відкрилась перша у світі підземна електрична залізниця – лінія, довжиною 6 кілометрів сполучила два вокзали, Педдінгтон і Фаррінгтон, і мала назву Metropolitan Railway (“Столична залізниця”), від скоророчення котрого і пішла назва підземок “метро”. Відкрив рух метрополітену і став першим його пасажиром принц Уельський, майбутній король Великої Британії Едуард VII.
1939-го на 40-у щорічному автошоу в Чикаго вперше продемонстровано автомобіль з кондиціонером.
Розкішний Packard з кліматичною установкою, здатною підтримувати в салоні машини задану температуру відфільтрованго повітря. Технічна новинка стала сенсацією шоу, але із-за дороговизни пристрою пройшло не одне десятиліття, поки середній американець зміг дозволити собі купувати авто з кондиціонером.
1946 року у Парижі засновано Організацію Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).
У 1965 році Лі Енн Робертс-Брідлов стала першою жінкою-водієм, що подолала рубіж швидкості 300 миль/год.
На автомобілі “Spirit of America – Sonic 1” з реактивним двигуном J79 в Соляній пустелі в штаті Юта вона розвинула швидкість 308 миль/год (499 км/год). Через декілька годин її чоловік Крейг Брідлов побив власний минулорічний рекорд – на цьому ж авто він досягнув швидкості 555.49 миль/год (900 км/год).
1970-й — пасажирський авіалайнер “Конкор” під час випробувань перевищив швидкість звуку у два рази.
1995-й рік – з наміром в одиночку добратись до Південного полюсу Землі з чилійського міста Пунта-Аренас в район антарктичної затоки Геркулес на невеликому літаку вилетів 44-річний російський мандрівник Федір Конюхов. Він досягнув мети в ніч на 7 січня 1997 року.
4 листопада маємо таких іменинників:
У 1801-му народився Северин Гощинський, польский поет українського походження, представник “української школи” польського романтизму (Молитва вільного, Чудовисько рабства, Ковчег свободи, Канівський замок).
У 1910 році — Семен Ластович-Чулівський, кобзар, майстер, автор фундаментальної праці з iсторiї та виготовлення бандури (не опублікована), репресований.
1972 року народився найдороджчий футболіст світу Луїш Фігу.
За збірну Португалії провів 127 матчів, і є рекордсменом за цим показником. Учасник чемпіонатів Європи 1996, 2000, 2004). Учасник фінальної стадії чемпіонату світу 2002 і 2006 років. За свою кар’єру футболіст вигравав 4 рази чемпіонати Іспанії та Італії, вигравав Кубок Кубків УЄФА і Лігу чемпіонів УЄФА. Лауреат “Золотого м’яча” 2000 року. Наступного року став найкращим гравцем світу за версією ФІФА. Про завершення кар’єри футболіста оголосив 16 травня 2009 року, у той самий день коли його клуб “Інтернаціонал” достроково виграв “золото” італійської футбольної першості.