У Мінветеранів вважають, що репарації на відновлення Донбасу має виплачувати Росія.
Про це повідомляє Радіо Свобода.
«За міжнародним досвідом, репарації виплачує країна-агресор, у нашому випадку має виплачувати Російська Федерація. Разом з тим, уряд України та Мінветеранів зокрема вважають, що Україна – країна, яка готова мати власну соціальну відповідальність за своїх громадян», – йдеться у відповіді відомства.
За даними міністерства, на 2020 рік вже профінансована програма компенсації за зруйноване житло для мешканців Луганської і Донецької областей на суму 40 мільйонів гривень.
«Крім того, на 2020 рік в 10 разів збільшена сума на житлові програми для осіб з інвалідністю, учасників АТО/ООС, які є тимчасово переміщеними особами, та для внутрішньо переміщених осіб. Таким чином на програму в 2020 році передбачено 248 445 тисяч гривень (в 2019 – 25 000 тисяч гривень). Також діє та розробляється низка місцевих програм по забезпеченню житлом ВПО, які співфінансуються державним та місцевим бюджетами», – йдеться в листі міністерства.
У телефонному коментарі представниця міністерства уточнила – йдеться не про репарації, а про соціальні виплати.
Голова Моніторингової місії ООН з прав людини Матільда Богнер виступила під час Форуму єдності в Маріуполі 30 жовтня. Говорячи про гуманітарні проблеми Донбасу, вона, зокрема, згадала про виплати мешканцям, які постраждали внаслідок бойових дій. Англомовний виступ Богнер синхронно перекладався українською.
«Дуже конкретні речі повинні відбуватися. З нашої точки зору ми бачимо різні сфери, перша – це компенсація, репарація і перехідний період, який має забезпечити, щоб люди, які постраждали, які є жертвами конфлікту, отримали репарацію, щоб уряд взяв на себе відповідальність за те, щоб компенсувати чи усунути цю шкоду», – так звучав український переклад промови представниці ООН.
Водночас Богнер додала: такі виплати «не означають, що уряд бере на себе відповідальність за заподіяння такої шкоди».
«Ми знаємо, що 2-3 тисячі людей були вбиті, понад 7 тисяч поранені, понад 50 тисяч будівель були зруйновані або постраждали, і це величезна кількість жертв конфлікту. Але поки що немає репарацій, немає компенсацій, немає такої програми, яка б покрила абсолютно всіх цих людей. Ми бачимо, що це є дуже важливим елементом», – заявила вона.
Вживання слова «репарації» в заяві Богнер вже викликало різку реакцію міністра інфраструктури Владислава Криклія. Він назвав такі виплати «апріорі неможливими».
«Хай спочатку повертає території країна-агресор, виплачує репарації. А тоді ми будемо думати, як будемо вкладати і відновлювати територію», – сказав міністр у ефірі каналу «1+1».