Орися Луцевич, керівник Українського форуму у Chatham House, вважає, що через активну протидію Росії європейська інтеграція України відбуватиметься не так просто, як це було в часи розширення ЄС у 2004 році.
Про це повідомила Луцевич в інтерв’ю Укрінформ.
«Мені здається, що ми й досі надто часто оперуємо парадигмою часів розширення ЄС 2004 року. І зараз мова в Україні, Грузії, Молдові часто йде про те, щоб на своєму шляху до Європи наздогнати країни Балтії, Польщу. Гадаю, що ситуація тепер інша, та європейська інтеграція цих країн відбуватиметься вже якось по-іншому», – сказала Луцевич.
На її погляд, тепер цим трьом країнам “треба буде проходити складний та довгий шлях”. Це пояснюється тим, що, з одного боку, зазначеним країнам на шляху до Європи заважатиме Росія, з “іншого ж боку, “європейські апетити” у цих країнах швидко не зростуть”. РФ, яка не зацікавлена в реалізації проєктів європейської України, європейської Молдови, європейської Грузії, підтримує та фінансує сили, які “в цих країнах виступають проти процесу європейської інтеграції та розколюють суспільство”.
“Таким чином і Грузія, й Україна, і Молдова мають певний протестний електорат, який створює конфлікт усередині самого суспільства. А в умовах будь-яких змін такий конфлікт подібний до вірусу, що постійно відтягує якусь частину енергії та зусиль”, – підкреслила аналітик Chatham House.
Вона наголосила, що в таких умовах Україна, Грузія та Молдова мають будь-що настирливо продовжувати реформування, зміни в юридичній, судовій та економічній сферах.
«На цей час дуже важлива економічна складова угод про асоціацію. Але найголовніше, як на мене, – досягнення верховенства права. Успішність інтеграції України, Молдови та Грузії в європейський простір визначатиметься мірою узгодження їхніх нормативних систем – саме тоді, коли дійсно запрацює верховенство права», – пояснила аналітик.