Усі історичні події 29 листопада.
1864 року у відповідь на напад індіанців на групу імігрантів поблизу Денвера, 750 міліціонерів у штаті Колорадо під командуванням полковника Джона Шевінгтона несподівано напали на селище племен шайєнна і арапахо.
Нападники вбили близько 300 індіанців, включаючи 225 жінок і дітей.
Цей інцидент, винуватцем якого комісія конгресу США визнала Шевінгтона, спровокував багаточисельні і жорстокі сутички між корінними жителями і білими переселенцями, що тривали протягом наступних 12 років.
В 1929 році американський пілот Річард Берд з трьома компаньйонами першим у світі перелетів Південний полюс літаком.
Взявши старт 28 листопада о 15-29 із спеціального базового табору “Літл Америка” на шельфі Росса в Уельській затоці, Берд близько 1 ночі 29 листопада пролетів над полюсом і скинув на нього невеличкий американський прапор. Пам’ятаючи, що в 1926 році багатьма була поставлена під сумнів правдоподібність польоту Берда над Північним полюсом, цього разу Берд описав у повітрі над теоретично визначеним місцем полюсу коло діаметром декілька миль, і о 10-11 екіпаж успішно повернувся на базу.
У 1947-му Генеральна Асамблея ООН ухвалила рішення про розділення підмандатної території Палестини і створення там незалежних єврейської й арабської держав.
Палестині проживало 1.2 мільйони арабів і 650 тисяч євреїв. Згідно з рішенням ООН, територія єврейської держави мала включати прибережну рівнину (за виключенням Яффського анклаву), Східну Галілею і малонаселену пустелю Негев (для майбутніх переселенців); араби ж отримували більшу частину Іудеї і Самарії, Північно-Західну Галілею, сектор Газа з частиною Негева і Яффський анклав. Єрусалим оголошувався міжнародною підопічною територією, відкритою для обох народів. У травні 1948 року на наступний день після виводу з Палестини британських військ і проголошення держави Ізраїль почалась перша арабо-ізраїльська війна – країна була атакована Трансіорданією (нині Іорданія), Єгиптом, Сирією, Іраком та Ліваном.
1955 рік — у Севастополі вибухнув і затонув радянський лінкор “Новоросійськ”, загинуло близько 1000 людей (за офіційною статистикою 608).
1959 року церемонію вручення нагород “Ґреммі” вперше показали по американському телебаченню. Серед лауреатів були Френк Сінатра та Дюк Еллінґтон.
Цього дня народилися:
У 1778-му —Григорій Квітка-Основ’яненко, український письменник (Дворянські вибори, Конотопська відьма, Мертвецький Великдень, Сватання на Гончарівці, Шельменко-Денщик, Пан Халявський).
1874 року — Антоніо Егас Моніш, португальський невропатолог, засновник сучасної психохірургії, лауреат Нобелівської премії галузі медицини за впровадження хірургічного методу лікування шизофренії (лоботомія).
1899 рік — Григорій Стрілець (Косинка), український письменник.
Твори письменника утверджували високі морально-етичні якості людини з народу, відіграли помітну роль у розвитку української мови. Як письменник, видавець, літературний критик і публіцист виступав в оборону художніх можливостей української літературної мови. Брав участь у заснуванні професійного театру в Харкові, у виданні першого в Україні журналу “Український вісник”…
1932-й — Жак (Рене) Ширак, французький політик, мер Парижа прем’єр-міністр Франції, президент Франції (з 1995 по 16 травня 2007 року).
Підтримував зниження податків, припинення цінового контролю, приватизацію, суворіше покарання злочинності та тероризму. Намагався зробити економічну політику більш соціально відповідальною, і був обраний президентом після проведення кампанії під гаслом зцілення “соціальної тріщини”. Його економічна політика включала елементи як підвищення, так і послаблення державного контролю. Його позиція щодо проблем Євросоюзу змінювалася залежно від євроскептицизму до гарячої підтримки інтеграції. Зокрема, він є одним із супротивників прийняття України до ЄС.
У 1947 році — Мірза Хазар, єврейський, азербайджанський, згодом ізраїльський радіожурналіст, публіцист, перекладач Біблії на азербайджанську мову.
В 1978-му народився Андрій Воробей, український футболіст.
В ФК “Шахтар”з 1997 року. У чемпіонатах України провів 100 ігор, забив 56 голів, у Кубку України — 19 ігор, 13 голів. В єврокубках провів 23 гри, забив 9 голів (усі за “Шахтар”). Виступав за молодіжну (11 ігор, 3 голи) і національну (17 ігор, 4 голи) збірні України. Найкращий бомбардир чемпіонату України 2000/2001 років — 21 м’яч.