Альона Савченко і Бруно Масо взяли золото на Олімпіаді у Пхьончхані, попутно встановивши новий світовий рекорд, повідомляє “112 канал”.
Вони зібрали найвищі оцінки суддів і захоплені коментарі фанатів. І не тільки вболівальників з Німеччини, але і багатьох українців, що стежать за Іграми в Південній Кореї.
Справа в тому, що Альона Савченко – колишня українка, яка у 2003 році переїхала до Німеччини. Тому багато хто з українських фанатів вважають нашу країну побічно причетною до цього успіху.
Чи так це і що взагалі відомо про олімпійську чемпіонку – давайте розглянемо разом.
Факт № 1
Савченко не бачила можливості зростання в Україні
Причину переїзду сама спортсменка пояснила в інтерв’ю “Високому замку” у 2009 році, яке опублікував Sport.ua:
“Саме проблеми з житлом, а також розуміння, що, виступаючи за Україну, мені навряд чи вдасться стати чемпіонкою – нас зі Стасом (колишнім партнером Альони, – ред.) судді “відсували” на десяті місця – і стали причиною того, що я поїхала до Німеччини”.
Вона каталася і перемагала на юніорському чемпіонаті світу 2000 року в парі зі Станіславом Морозовим.
Потім Станіслав зазнав травми, а Савченко почала шукати нового партнера. Ним міг стати росіянин Антон Неменко, який був готовий переїхати до України, але фінансувати підготовку цієї пари федерація відмовилася.
У підсумку Савченко звернулася за допомогою до німецького журналіста Артура Вернера, який звів її з тренером Інго Штоєром.
Останній запросив Альону до Німеччини і поставив в парі з Робіном Шолкови, з яким вона каталася аж до 2014 року.
Савченко в інтерв’ю розповідала, що навіть після того, як вона стала чемпіонкою світу серед юніорів – федерація не надала допомогу у винайманні квартири в Києві.
До того ж перед від’їздом майбутню олімпійську чемпіонку викликали до українського спорткомітету і зажадали повернути все, що вона отримала від держави.
Цим “усім” виявилися одна сукня і пара ковзанів, оскільки майже всю екіпіровку Олена купувала за рахунок родичів.
Факт № 2
Це п’ята Олімпіада для Савченко
У 2002 році в Солт-Лейк-Сіті (США) – 15 місце в парі із Станіславом Морозовим.
У 2006 році на Олімпіаді в Турині (Італія) – шосте місце в парі з Робіном Шолкови (перша для Савченко Олімпіада під прапором Німеччини).
У 2010 році на Олімпіаді у Ванкувері (Канада) – бронза в парі з Робіном Шолкови.
У 2014 році на Олімпіаді в Сочі (Росія) – знову бронза з тим же партнером.
І, нарешті, 2018 рік. Альона Савченко змінила партнера (Шолкови вирішив закінчити кар’єру). Новим став уродженець Франції Бруно Масо, який переїхав до Німеччини і погодився виступати під новим прапором.
Факт № 3
Виступ у Пхьончхані був під загрозою через іспит Масо
Француз Бруно Масо наприкінці 2017 року двічі провалив іспит на знання німецької мови, необхідний для отримання громадянства Німеччини.
Він зміг здати його та отримати німецький паспорт лише в листопаді.
Що цікаво, Масо не вперше стикається з такою проблемою. До Савченко він виступав у парі з росіянкою Дариною Поповою. Вони кваліфікувалися на Олімпіаду-2014 в Сочі, але Попова не встигла отримати французький паспорт. У підсумку пара в Іграх участі не брала.
Факт № 4
Тренера Савченко звинуватили в роботі на спецслужбу НДР “Штазі”
Йдеться про вищезгаданого Інго Штоєра. Звинувачення проти нього було висунуто в 2006 році. Стверджувалося, що Штоєр нібито доніс на 23 німецьких спортсменів.
В автобіографії, опублікованій у лютому 2014 року, Штоєр висловив жаль за співпрацю з органами держбезпеки НДР і назвав це вчинком, який не має виправдання.
Факт № 5
“Я не хочу повертатися до України: мені дуже шкода людей, які, важко працюючи, мало що можуть собі дозволити. Тут є жменька багатих людей, а інші – дуже бідні. Я знаю, як це, коли немає грошей, тому зроблю все можливе, щоб це не повторилося”.
Це слова Савченко, сказані в інтерв’ю восьмирічної давнини.