П’ять фактів про олімпійську чемпіонку з фігурного катання Альону Савченко

Альона Савченко і Бруно Масо взяли золото на Олімпіаді у Пхьончхані, попутно встановивши новий світовий рекорд, повідомляє “112 канал”.

Вони зібрали найвищі оцінки суддів і захоплені коментарі фанатів. І не тільки вболівальників з Німеччини, але і багатьох українців, що стежать за Іграми в Південній Кореї.

Справа в тому, що Альона Савченко – колишня українка, яка у 2003 році переїхала до Німеччини. Тому багато хто з українських фанатів вважають нашу країну побічно причетною до цього успіху.

Чи так це і що взагалі відомо про олімпійську чемпіонку – давайте розглянемо разом.

Факт № 1

Савченко не бачила можливості зростання в Україні

Альона Савченко
Фото з відкритих джерел

Причину переїзду сама спортсменка пояснила в інтерв’ю “Високому замку” у 2009 році, яке опублікував Sport.ua:

“Саме проблеми з житлом, а також розуміння, що, виступаючи за Україну, мені навряд чи вдасться стати чемпіонкою – нас зі Стасом (колишнім партнером Альони, – ред.) судді “відсували” на десяті місця – і стали причиною того, що я поїхала до Німеччини”.

Вона каталася і перемагала на юніорському чемпіонаті світу 2000 року в парі зі Станіславом Морозовим.

Потім Станіслав зазнав травми, а Савченко почала шукати нового партнера. Ним міг стати росіянин Антон Неменко, який був готовий переїхати до України, але фінансувати підготовку цієї пари федерація відмовилася.

У підсумку Савченко звернулася за допомогою до німецького журналіста Артура Вернера, який звів її з тренером Інго Штоєром.

Останній запросив Альону до Німеччини і поставив в парі з Робіном Шолкови, з яким вона каталася аж до 2014 року.

Савченко в інтерв’ю розповідала, що навіть після того, як вона стала чемпіонкою світу серед юніорів – федерація не надала допомогу у винайманні квартири в Києві.

До того ж перед від’їздом майбутню олімпійську чемпіонку викликали до українського спорткомітету і зажадали повернути все, що вона отримала від держави.

Цим “усім” виявилися одна сукня і пара ковзанів, оскільки майже всю екіпіровку Олена купувала за рахунок родичів.

Факт № 2

Це п’ята Олімпіада для Савченко

Альона Савченко і Робін Шолкови
AP Photo

У 2002 році в Солт-Лейк-Сіті (США) – 15 місце в парі із Станіславом Морозовим.

У 2006 році на Олімпіаді в Турині (Італія) – шосте місце в парі з Робіном Шолкови (перша для Савченко Олімпіада під прапором Німеччини).

У 2010 році на Олімпіаді у Ванкувері (Канада) – бронза в парі з Робіном Шолкови.

У 2014 році на Олімпіаді в Сочі (Росія) – знову бронза з тим же партнером.

І, нарешті, 2018 рік. Альона Савченко змінила партнера (Шолкови вирішив закінчити кар’єру). Новим став уродженець Франції Бруно Масо, який переїхав до Німеччини і погодився виступати під новим прапором.

Факт № 3

Виступ у Пхьончхані був під загрозою через іспит Масо

Альона Савченко і Бруно Масо
 AFP 

Француз Бруно Масо наприкінці 2017 року двічі провалив іспит на знання німецької мови, необхідний для отримання громадянства Німеччини.

Він зміг здати його та отримати німецький паспорт лише в листопаді.

Що цікаво, Масо не вперше стикається з такою проблемою. До Савченко він виступав у парі з росіянкою Дариною Поповою. Вони кваліфікувалися на Олімпіаду-2014 в Сочі, але Попова не встигла отримати французький паспорт. У підсумку пара в Іграх участі не брала.

Факт № 4

Тренера Савченко звинуватили в роботі на спецслужбу НДР “Штазі”

Альона Савченко та Інго Штойер
AP Photo

Йдеться про вищезгаданого Інго Штоєра. Звинувачення проти нього було висунуто в 2006 році. Стверджувалося, що Штоєр нібито доніс на 23 німецьких спортсменів.

В автобіографії, опублікованій у лютому 2014 року, Штоєр висловив жаль за співпрацю з органами держбезпеки НДР і назвав це вчинком, який не має виправдання.

Факт № 5

Альона Савченко
Фото з відкритих джерел

“Я не хочу повертатися до України: мені дуже шкода людей, які, важко працюючи, мало що можуть собі дозволити. Тут є жменька багатих людей, а інші – дуже бідні. Я знаю, як це, коли немає грошей, тому зроблю все можливе, щоб це не повторилося”.

Це слова Савченко, сказані в інтерв’ю восьмирічної давнини.