Ненсі Пелосі назвала ракетний удар, яким ліквідовано іранського генерала Касема Сулеймані, “провокативним і невідповідним”. Уряд США розпорядився, щоб Ірак залишили усі американські громадяни.
Спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі різко засудила рішення американського президента Дональда Трампа ліквідувати командувача іранським спецпідрозділом Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) “Аль-Кудс” Касема Сулеймані. З відповідною заявою Пелосі виступила у п’ятницю, 3 січня.
“Сьогоднішній удар ризикує спровокувати подальшу небезпечну ескалацію насильства. Америка та світ не можуть дозволити напруженню зрости до точки неповернення”, – зазначила Пелосі, назвавши атаку “провокативною та невідповідною”.
Вона також заявила, що Трамп не радився з Конгресом перед тим, як віддати наказ ліквідувати Сулеймані, та виступила з вимогою “негайно поінформувати” конгресменів про подробиці операції.
Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі засудила Дональда Трампа за ліквідацію Сулеймані
Водночас колишній віцепрезидент США Джо Байден схвалив операцію, внаслідок якої загинув Сулеймані, проте попередив, що ця акція призведе до подальшого загострення обстановки в регіоні.
“Президент Трамп щойно кинув динамітну шашку в бочку з порохом, і він повинен пояснити американському народу стратегію і план гарантування безпеки наших військ і співробітників посольства, наших людей і наших інтересів, як тут, вдома, так і за кордоном, а також наших партнерів у всьому регіоні і за його межами”, – заявив Байден, який є одним з кандидатів у президенти США від Демократичної партії.
Американське посольство у Іраку закликало громадян США “негайно залишити Ірак”.
Реакція в регіоні
Іракський прем’єр-міністр Адель Абдель Махді назвав ракетний удар США “актом агресії” проти країни та порушенням її суверенітету, які призведуть до війни “в Іраку, регіоні та світі”. Він також зауважив, що атака порушила умови угоди, що врегульовує перебування американських військ на іракській території. Через це, заявив Махді, необхідно ухвалити новий закон, який “убезпечить суверенітет та безпеку Іраку”, та скликати з цією метою позачергове засідання парламенту.
Прем’єр-міністр Іраку Адель Абдель Махді назвав атаку порушенням суверенітету країни
Натомість міністр оборони Ізраїлю Нафталі Беннет у п’ятницю вранці проведе в Тель-Авіві нараду, щоб обговорити обстановку у сфері безпеки, що склалася після знищення Сулеймані, повідомляє видання Jerusalem Post. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху перервав візит до Греції та повертається до Ізраїлю.
Іран погрожує помстою
Коментуючи смерть Сулеймані, речник Корпусу вартових ісламської революції зазначив, що КВІР та антиамериканські сили у всьому мусульманському світі мститимуться за атаку на генерала, назвавши його “мучеником”.
“Радість сіоністів та американців вже незабаром перейде у скорботу”, – зазначив спікер КВІР, що у США визнаний терористичною організацією.
Корпус вартових ісламської революції “Аль-Кудс” вважають у США терористичною організацією
“Жорстоко помститися Америці” за вбивство Сулеймані закликав також і колишній командувач Корпусу вартових ісламської революції. А духовний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї у телезверненні заявив про необхідність посилити спротив проти США та Ізраїлю.
Про смерть Сулеймані внаслідок ракетної атаки на міжнародний аеропорт у Багдаді за вказівкою Трампа Пентагон повідомив вранці 3 січня. Вночі по аеропорту був завданий авіаудар щонайменше трьома ракетами. Внаслідок нальоту вбиті восьмеро людей, серед них і Сулеймані – очільник “Аль-Кудс”, що здійснює військові і таємні операції за межами Ірану.
Новини про ліквідацію Сулеймані та реакція на них вже призвели до зростання цін на нафту на світових ринках приблизно на 3 долари за барель, повідомляє Reuters.