Підбірка яскравих історичних моментів 8 січня для вибагливих цінителів історії.
У 1297 році Монако стало незалежною державою.
Політичний біженець із Генуї Франческо Грімальді разом із кількома надійними партнерами в одязі ченців піднялися на величезну скелю, що виходить у Середземне море неподалік Ніцци, і вмовили захисників місцевого замку прихистити їх на ніч. Опинившись усередині, вони зірвали з голів капюшони, захопили замок і частину узбережжя, зробивши його своєю власністю – князівством Монако, яким відтоді правлять Грімальді.
1570 року Іван Грозний з військом увійшов у Новгород і почав винищення населення міста. Страти тривали п’ять тижнів, загинуло близько 60 тисяч людей, а Новгород був розграбований.
Запідозривши, що Новгород і всі його мешканці вирішили піддатися Литві, цар Іван у грудні виступив з Олександрівської слободи у похід. Усіх, хто зустрічався на його шляху (в містах Клин, Городня, Твер, Торжок, Вишній Волочек та ін.), нещадно вбивали, не шкодуючи навіть немовлят – царів похід мав залишатися в таємниці. 8 січня в оточене місто вступив цар і наказав схопити архієпископа Пимена, який урочисто його зустрічав, разом із міськими чиновниками і їхніми слугами. На Городищі відкрився суд: щодня перед Грозним представляли до тисячі новгородців, яких били, палили, прив’язували до саней і тягнули до річки, кидаючи з мосту в крижану воду цілими родинами, а хто виринав – рубали.
1656 рік – у голландському місті Гарлем вийшов перший номер газети “Гарлемський вісник”, яка видається і досі. Це найстаріше з періодичних видань, що існують сьогодні
У 1851 році французький фізик Жан Фуко завдяки сконструйованому ним апарату довів, що земля обертається.
Фуко сконструював прилад, що складається з п’ятикілограмової кулі з латуні, підвішеної до стелі на сталевому дроті завдовжки два метри. Хитнувши кулю, Фуко спостерігав поворот площини її гойдання на кілька градусів, хоча ніяких підстав для цього не було. Таким чином, Фуко зробив висновок, що спостерігається обертання Землі.
1861 рік вийшов перший номер російського журналу “Вокруг света” .
1889 року учений Герман Холлеріт із Нью-Йорка запатентував табулюючу машину, яка була використана під час перепису населення в країні.
Створена винахідником компанія Tabulating Machine Company пізніше була перейменована в IBM.
2004 – й – у Саутгемптоні відбулася церемонія “хрещення” морського суперлайнера “Queen Mary 2”, найбільшого на той час у світі.
Цього дня народилися:
1888 року – Гнат Юра, український радянський театральний режисер, актор театру і кіно.
В 1935-му – Елвіс Преслі, визначний американський співак і актор.
Найуспішніший виконавець популярної музики XX ст. (рокабілі, рок-н-рол, госпел, кантрі, блюз), “король рок-н-ролу”. Автор 149 (рекорд!) пісень, які потрапляли в гарячу десятку журналу “Біллборд”. Загалом у світі продано понад мільярд його платівок і компакт-дисків. Елвіс – найбагатший із покійних знаменитостей (згідно з даними “Форбс”).
В цьому ж році народився Василь Симоненко, визначний український поет-“шістдесятник”, журналіст, діяч українського руху дисидентів.
Автор поезій: “Де зараз ви, кати мого народу?”, “Лебеді материнства», “Ти знаєш, що ти людина?”, “Україні”, “Вино з троянд”.
1975 року народилася Олена Грушина, українська фігуристка.
Виступала у танцях на льоду в парі з Русланом Гончаровим (одружилися в 1995 році). Найкраща спортсменка України 2006 року (разом із Гончаровим).
Зараз – на тренерській роботі. Більше читайте тут: https://tsn.ua/den-v-istorii-d/8-sichnya-v-istoriyi.html