Прем’єр-міністр Олексій Гончарук подав президенту прохання про відставку – через скандал з оприлюдненням нібито підслуханих розмов, які компрометують його самого і президента Володимира Зеленського.
Заяву він подав саме президенту, хоча, за законом, це – привілей Верховної Ради.
Чим може закінчитися ця історія? Ось думки трьох експертів.
“Це із площини піару”
Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього, ексдепутат ВРУ
Заява прем’єр-міністра з проханням про відставку – це із площини піару, а не з площини конституційного права.
Оприлюднення записів розмов з урядового кабінету спричинило негативні емоції у суспільстві.
Тому Олексій Гончарук написав заяву для того, щоби збити такі емоції. Відповідно, ця заява нічим не закінчиться, вона лежатиме у президента як вибачення за те, що сталося. Мовляв, “я усвідомив і покаявся”.
А от піар продовжуватиметься. Закриті дослідження демонструють, що людям усе більше не подобається, що скандали у владі нічим не завершуються. Немає жодного дисциплінарного чи якогось іншого покарання посадовцям. Тому піар будуватиметься на тому, що влада визнає проблеми і з ними бореться.
“Прем’єр-міністра таки усунуть”
Костянтин Бондаренко, політолог
Розмови про відставку Олексія Гончарука точаться не один місяць. Говорили про те, що його змусять написати заяву. Тому злив аудіозаписів – це привід, а не причина заяви, яку він написав.
Для Володимира Зеленського було б вигідно, щоб відставка відбулася. Оскільки ситуація в економіці невтішна.
Тому я вважаю, що прем’єр-міністра таки усунуть.
Якщо Олексій Гончарук піде, відповідальність за економічний стан в державі, падіння ВВП була б на ньому. Якщо ж президент залишить його на чолі уряду, це означатиме, що відповідальність – на главі держави особисто.
Тому, якщо слідувати цій логіці, Верховна Рада якомога швидше мала б розглянути це питання. Ще й тому, що наближаються канікули.
Якщо ж до голосування дійде, але парламент провалить відставку, це означатиме додаткову легітимізацію Олексія Гончарука на посаді.
“Політичний крок”
Сергій Таран, політолог
Заява про відставку – це політичний крок Олексія Гончарука, метою якого було показати, що у Верховній Раді є більшість, яка підтримує і Кабінет Міністрів, і персонально прем’єр-міністра.
Такою демонстрацією буде або провал голосування за відставку у Верховній Раді, або й взагалі неподання написаної заяви з Офісу президента до парламенту.
Але також треба розуміти, рано чи пізно, а я припускаю, що впродовж цього року, цей уряд звільнять. І він стане жертвою, винною у всіх провалах в економіці.
Поки що міністри не “увібрали” весь той негатив, після якого уряд можуть відправити у відставку.
Окрім того, відставки не буде принаймні до того часу, допоки не знайдуть наступника Олексія Гончарука.