У неділю, 18 березня 2018 року, у місті Миколаїв покінчив з життям самогубством (застрелився з бойового пістолета) виконуючий обов’язки директора КП «Миколаївський міжнародний аеропорт», льотчик та герой АТО Владислав Волошин. Увечері того ж дня у мережу було викладене смс-листування загиблого, з якого журналісти зробили припущення про примус останнього до участі у корупційній схемі з боку керівництва області. Про це передає «Вісточка» з посиланням на повідомлення Національної поліції України, місцеві ЗМІ та повідомлення у соціальних мережах.
(усі скріншоти повністю розміщені у тексті нижче)
Владиславу було лише 29 років. Він запам’ятався героїчною службою в армії на початку війни з Росією.
Владислав Волошин служив у 299-й Миколаївській бригаді тактичної авіації. Пілот штурмового літака Су-25, здійснив 33 бойових вильоти у 2014 році, коли починалася військова агресія Росії проти України. Пізніше, нагадаємо, використання бойової авіації було заборонене Мінськими угодами.
29 серпня 2014 року, після виконання бойового завдання з нанесення точного удару по групуванню російських десантників під Новокатеринівкою (Старобешевський район Донецької області) його літак був збитий.
Пілот Волошин катапультувався з палаючого літака і приземлився в тилу ворога. Зі зламаною рукою героїчно вибрався до своїх, минуючи блок-пости російських найманців.
Варто зауважити, що саме Владислава Волошина московська пропаганда обрала мішенню для брехливих звинувачень у збитті малайзійського «Боїнга» над Донбасом, незважаючи на доведені міжнародною спільнотою та прокуратурами Нідерландів та України факти того, що пасажирський літак був збитий з окупованої території російським «Буком».
З війська Владислав звільнився у січні 2017 року. Нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня.
Це фото Владислава Волошина довгий час висіло в будівлі Адміністрації президента Петра Порошенка.
СМЕРТЬ ГЕРОЯ
Згідно з повідомленням прес-служби Миколаївської обласної поліції, на час фатального пострілу родина загиблого (дружина та двоє діточок) знаходилась вдома.
«Постріл з кімнати почула дружина. На місце події прибули медики та слідчо-оперативна група Інгульського відділу поліції. Постраждалий був терміново госпіталізований, але у лікарні швидкої медичної допомоги помер від отриманих ушкоджень», — уточнили правоохоронці.
За попередніми даними, постріл був здійснений з бойового пістолету марки ПМ без номерних знаків.
Зброя вилучена та направлена на проведення експертизи до НДЕКЦ в Миколаївській області. Розпочате кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 ККУ «Умисне вбивство», як того вимагає процедура у подібних випадках. Ведеться слідство.
«За свідченнями родичів, загиблий останнім часом знаходився у пригніченому стані та висловлював тривожні наміри», — заявляють у поліції.
Через кілька годин у соцмережах та місцевій пресі опублікували матеріали, у тому числі смс-переписку покійного з невідомою людиною (або кількома людьми), де він розповідав про те, чому саме мав «пригнічений стан».
ПРО ПОПЕРЕДНИКА
Нагадаємо, що герой війни з Росією Владислав Волошин був призначений в.о. директора КП «Миколаївський міжнародний аеропорт» 30 грудня 2017 року. Наказ підписав голова Миколаївської обласної державної адміністрації, член «Блоку Петра Порошенка» Олексій Савченко.
До призначення керівником аеропорту, Владислав Волошин вже майже півроку працював заступником директора: з липня 2017 року він прийшов на підприємство на запрошення голови ОДА і з його слів мав відповідати за всі проведення тендерів.
Його попередник Михайло Галайко двома днями раніше (28 грудня) був затриманий у кабінеті Савченка за підозрою у спробі дачі хабаря очільнику ОДА — нібито за продовження трудового контракту.
Варто зауважити, що на вказаній зустрічі із Савченком Галайка супроводжував заступник директора КП «Миколаївський міжнародний аеропорт» Максим Карпін, якого не затримали (він не заходив у кабінет губернатора).
Сам Михайло Галайко був призначений на посаду у лютому 2017 року тим же Олексієм Савченком, який охарактеризував його як «спеціаліста» у галузі керівництва аеропортами, зокрема, як людину, яка будувала Львівський аеропорт.
Додамо, що 31 грудня 2017 року миколаївський суд обрав Михайлові Галайку запобіжний захід тримання під вартою на 60 діб з можливістю внесення застави у розмірі 2,5 мільйони гривень.
У перших числах 2018 року він вийшов на волю під заставу.
ПРО МИКОЛАЇВСЬКИЙ АЕРОПОРТ: РОЗСЛІДУВАННЯ ЖУРНАЛІСТА ЛОХМАТОВА
На час призначення Владислава Волошина заступником директора КП, Миколаївський аеропорт був у занедбаному стані. Підприємство не приймало регулярні рейси з 2013 року. У 2016 році за борги аеропорт взагалі був відключений від енергопостачання.
Протягом 2017 року проводилася масштабна реконструкція аеропорту — і у листопаді 2017 року КП «Миколаївський міжнародний аеропорт» отримало дозвіл на поновлення польотів.
Хоча, варто зауважити, що вони не поновлені й досі.
Зокрема, відремонтували споруди аеровокзалу, обладнання для забезпечення зльоту-посадки літаків. Також була реконструйована злітно-посадкова полоса. Якраз ці процеси і стали проблемними для керівництва.
Тендери на проведення реконструкції аеропорту мали ознаки корупційності, свідчать місцеві журналісти.
У січні 2018 року журналіст-розслідувач Андрій Лохматов опублікував матеріал, який засвідчив: ремонт терміналу КП «Миколаївський міжнародний аеропорт» ПАТ «Будівельна компанія «Житлопромбуд-8» провело до оголошення офіційного тендера на ці роботи. Порушенню законодавства сприяло керівництво Миколаївської облдержадміністрації.
«На початку 2017 року керівництво Миколаївської ОДА вирішило провести масштабну реконструкцію аеропорту в обласному центрі. Була сформована нова команда на відповідному комунальному підприємству, робочу групу з відновлення аеропорту очолив нардеп БПП Давид Макар`ян. Раніше він був помічником нардепа від «УДАРу» Павла Рябікіна, який торік очолив аеропорт «Бориспіль».
За даними «Прозорро», у липні 2017 року Миколаївський аеропорт за результатами тендеру уклав угоду з ПАТ «БК «ЖПБ-8» на капітальний ремонт паркану вартістю 12,28 млн грн. Задля перемоги цієї фірми аеропорт відхилив дешевшу на 15% пропозицію миколаївського ТОВ «Ді Кор-Буд» Дмитра Коровія…
За даними Лохматова, хоча «ЖПБ-8» мало працювати за будівлею аеропорту, воно активно ремонтувало термінал всередині, і фактично закінчила першу чергу робіт. Власник «ЖПБ-8» Григорій Стерпул заявив, що його люди проводять тільки ремонт паркану, цієї ж версії дотримувалися і в ОДА. Офіційно роботи в приміщенні вокзалу сторони заперечили.
Натомість журналіст оприлюднив аудіо запис наради, на якій чутно голоси схожі на заступника голови Миколаївської ОДА Валентина Гайдаржи, депутата Миколаївської облради Федора Барни та керівництва аеропорту щодо необхідності термінового проведення тендеру на капітальний ремонт терміналу аеропорту та способів розрахунку з «Житлопромбуд-8» за виконанні поза конкурсом роботи», — описали ситуацію журналісти з видання «Наші гроші».
ТЕНДЕР НА КАПРЕМОНТ
Тендер на капремонт аеропорту було оголошено в кінці листопада 2017 року.
Після затримання на хабарі директора аеропорту Михайла Галайка, генеральний прокурор України Юрій Луценко зробив заяву, що хабар у 700 тисяч гривень, які Галайко нібито намагався передати голові ОДА Олексію Савченку, він отримав у якості «відкату» від компанії «Автомагістраль-Південь», яка у 2017 році виконувала роботи з ремонту штучної злітно – посадкової смуги на суму в 68,47 млн грн.
«Зазначені кошти корупціонер отримав в якості «відкату» від керівника ТОВ «Автомагістраль» за підписання актів виконаних робіт по будівництву злітної смуги на суму 64 млн грн. Зловмисник дуже помилився. Губернатор Миколаївщини — ще той професіонал боїв без правил», – написав Луценко у ФБ.
Саме ця фірма, звернімо увагу, згадується під час вищезгаданої наради з керівництвом аеропорту, якому закидається замовлення робіт з монтажу світло-сигнального обладнання без експертизи.
Після затримання Михайла Галайка, реконструкція аеропорту продовжувалася.
4 січня 2018 року КП «Миколаївський міжнародний аеропорт» провело тендер на капітальний ремонт, переможцем яких стало ТОВ «ЄІС» з пропозицією 102,23 млн грн. Конкурентами були ТОВ «Миколаївміськбуд» та згадане вище «БК «ЖПБ-8», пропозиція якого була дорожчою на 0,01%.
«Засноване Світланою Цикун та Юрієм Толстих ТОВ «ЄІС» є фігурантом кримінального провадження за підозрою у фіктивному підприємництві під час капремонту VIP-відділення «Ощадбанку» — пишуть «Наші гроші».
ТИСК НА ЖУРНАЛІСТІВ
24 січня 2018 року «Інститут масової інформацї» оприлюднив заяву миколаївських журналістів про втручання в їхню професійну діяльність голови Миколаївської ОДА Олексія Савченка.
«Миколаївські журналісти Тетяна Локацька та Андрій Лохматов заявляють про тиск з боку голови Миколаївської облдержадміністрації Олексія Савченка на місцеві медіа та журналістів, що пишуть про нього критичні матеріали. Про це вони повідомили ІМІ, а також розмістили відповідні дописи на своїх сторінках у Фейсбук», — йшлося у повідомленні.
За словами Тетяни Локацької, окрім того, що голова Миколаївської ОДА відсторонює від себе журналістів, які ставлять йому незручні питання, останнім часом стаються і більш серйозні випадки.
«Окрім цього, часті виклики журналістів по одному, начебто не з виховною метою, а просто каву попити. На розмови, як правило, звали, м’яко кажучи, незручних журналістів. Були фрази, що на будь-кого можна відкрити справу. Постійний кіч, що всі правоохоронні структури в області під ним. Були претензії і за незручні коментарі у Фейсбуці», – розповіла Локацька.
Останній випадок, за словами журналістки, стався 23 січня, коли миколаївський журналіст Андрій Лохматов опублікував випуск своєї авторської програми журналістських розслідувань «Чергова зрада» на тему того, як незаконно керівництво Миколаївської ОДА виконує ремонтні роботи в миколаївському аеропорту.
«Ще не вийшла програма по аеропорту, як тут же засновників інтернет-видання, на якому виходить програма журналіста, швиденько вирішили покликати на якісь допити. Мовляв, не балуйтесь, і як попередження і іншим ЗМІ урок, щоб не відкривали рота. В результаті програма не вийшла на сторінках видання, а тільки – на особистій сторінці журналіста у Фейсбук», – заявила Тетяна Локацька.
Журналістка не вбачає сенсу скаржитись до правоохоронних органів, оскільки вважає їх упередженими.
«Я був вимушений опублікувати сюжет про дії очільників облдержадміністрації в миколаївському аеропорту тільки у своєму персональному блозі та своїй сторінці у Фейсбук. До цього, в понеділок, голова ОДА невідомо для чого наполегливо запрошував мене через своїх підлеглих до себе в кабінет, але я відмовився від зустрічі.
Матеріал, який вийшов, дійсно дуже незручний для керівництва адміністрації, адже в ньому є докази, як заступник Олексія Савченка та депутат облради від БПП тиснули на керівництво миколаївського аеропорту з вимогою, щоб ті якнайскоріше оголосили тендер на капітальний ремонт будівлі аеровокзалу під конкретне приватне підприємство, яке вже розпочало роботи без тендеру, договору та навіть проекту», – розповів журналіст Андрій Лохматов.
ОПРИЛЮДНЕНІ СМС
Через декілька годин після самогубства Владислава Волошина, Андрій Лохматов опублікував скріншоти смс-листування загиблого з невідомою людиною (чи кількома людьми), в яких обговорюється ситуація, яка склалася навколо аеропорту.
«Він (Волошин — Вісточка) ділиться копіями доручень голови Миколаївської ОДА Олексія Савченка, а також копією висновків перевірки Держаудитслжби скандальних ремонтних робіт в аеропорту. Далі з листування видно, що Владислав Волошин хотів писати заяву на звільнення, але губернатор продовжив йому контракт», — написав журналіст.
«Далі бажання підписати петицію за відставку Олексія Савченка та інше… Дуже шкода хлопця. Дуже шкода дружину і двох маленьких дітей. Я дуже сподіваюся, що все це не залишиться просто так…», — додав він.