Майже чотири роки перебуває за ґратами український режисер, сценарист і письменник Олег Сенцов. У травні 2014 року кримчанина затримали за підозрою в терористичній діяльності, а трохи більш ніж за рік, у серпні 2015-го, визнали винним і засудили до 20 років ув’язнення в колонії суворого режиму. Режисера звинуватили в створенні терористичної організації, вчиненні двох терактів та підготовці ще двох, а також у незаконному обігу зброї та вибухових речовин.
Згідно з обвинувальним висновком російського прокурора, Сенцов у квітні 2014 року створив у Криму терористичне співтовариство, члени якого підпалили офіс «Російської громади Криму» та відділення партії «Единая Россия» в Сімферополі. Також його звинувачують у спробі підірвати пам’ятник Леніну та Вічний вогонь. Сам Сенцов не визнав ані звинувачення, за яким був винесений вирок, ані, власне, підсудності, тому що режисер не змінював українське громадянство на російське.
Разом із Сенцовим був засуджений як терорист Олександр Кольченко – до 10 років ув’язнення у виправній колонії суворого режиму. Зараз він перебуває в місті Копейську Челябінської області й, за словами матері, дуже погано почувається.
Найгучнішими справами щодо громадян України в судах РФ стали справа «кримської четвірки» (за нею проходять Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Олексій Чирній), «чеченська справа» (Микола Карпюк, Станіслав Клих), «шпигунські» справи Віктора Щура та Валентина Вигівського, справи «диверсантів» Євгена Панова, Редвана Сулейманова, Дмитра Штиблікова, Олексія Бесарабова, Володимира Дудки, Олексія Стогнія, Гліба Шаблія, пише інтернет видання «Слово і діло».
Як заявила перший віце-спікер Верховної Ради і уповноважений Президента з питань мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях Ірина Геращенко, в 2018 році будуть хороші новини стосовно звільнення політв’язнів.
«Я впевнена, що якісь процеси звільнення заручників активізуються. Ми ведемо за різними напрямками роботу і з нашими міжнародними партнерами, Францією, США, Німеччиною, в Нормандському форматі, з церквою. Нагадаю, останнє таке гучне звільнення політв’язнів з в’язниць Кремля відбулося за посередництва президента Туреччини Ердогана (звільнили представників Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова). Я не відкидаю, що в цьому році будуть задіяні такі ж механізми», – зазначила Геращенко. Як пише інтернет-видання «Слово і діло», для звільнення українських політв’язнів, яких незаконно утримують в Росії, може бути задіяно посередництво іноземних держав.
Також Ірина Геращенко висловила думку, що президент РФ Володимир Путін, який останнім часом отримав серйозні іміджеві удари на міжнародній арені, буде шукати можливість показати себе великим гуманістом. В цьому вона вбачає гарні шанси для українських політичних в’язнів повернутися на батьківщину.
До речі, останній резонансний вирок у Криму був проголошений 16 січня 2018 року фермеру та громадському активісту Володимиру Балуху. Він відмовився від російського громадянства та вивісив на своєму приватному будинку український прапор. Співробітники ФСБ стверджували, що знайшли на горищі будинку, де живе Володимир Балух, 90 патронів і кілька тротилових шашок.
Його захист і правозахисники вважають, що Булах став жертвою репресій за свою проукраїнську позицію. Востаннє за український прапор за ґрати кидали ще за часів репресій у Радянському Союзі.
Булах засуджений на 3 роки 7 місяців ув’язнення в колонії-поселенні та 10 тисяч рублів штрафу. Він відбуває покарання в Криму але більшість засуджених сидять у тюрмах на території Росії.