Китайські ЗМІ змінили повідомлення про те, що лікар, який першим почав бити на сполох про коронавірус, помер від інфекції.
Державна агенція Global Times заявила, що Лі Венліянг помер у Вухані, але пізніше повідомила, що він – у критичному стані.
Видання People’s Daily раніше запостило твіт, в якому вказало, що смерть доктора Лі викликала “загальнонаціональну скороботу”.
Пан Лі попередив колег-медиків про вірус 30 грудня, але поліція наказала припинити розсилати “неправдиві коментарі”.
Зараз коронавірус вбив понад 560 людей та заразив 28 тисяч у Китаї.
Як сталася плутанина?
Global Times спочатку повідомила про те, що 34-річний лікар Лі помер від коронавірусу.
Цю інформацію передали інші китайські державні ЗМІ та підхопили міжнародні інформаційні організації.
Всесвітня організація охорони здоров’я написала твіт і висловила співчуття через смерть лікаря.
Але згодом Global Times передала повідомлення центральної лікарні Уханя, де йшлося, що серце доктора Лі перестало битися о 21:30 за місцевим часом (15:30 за Києвом) і він потрапив у реанімацію.
У новому повідомленні вказано, що наразі пан Лі перебуває у критичному стані.
Звістка про його смерть викликала величезну хвилю реакцій на Weibo – китайському еквіваленту Twitter.
Спроби приховати хворобу
На початку січня влада китайського міста Ухань намагалася приховати новини про новий коронавірус. Коли лікар спробував попередити колег-медиків про спалах, до нього прийшла поліція і сказала, щоб він припинив це робити.
За місяць він розповів свою історію у соцмережах, його проголосили героєм.
У грудні минулого року доктор Лі виявив сім випадків вірусу, який, на його думку, був схожий на SARS, – коронавірус, що призвів до глобальної епідемії 2003 року.
30 грудня він написав повідомлення друзям-лікарям в чат-групі, попередивши про спалах хвороби. Лі Веньлян також радив їм носити захисний одяг, щоб уникнути зараження.
Тоді лікар Лі не знав, що виявлена хвороба була абсолютно новим коронавірусом.
Чотири дні по тому до нього прийшли з Бюро громадської безпеки і наказали підписати лист, у якому його звинувачували у “неправдивих коментарях”, що “серйозно порушували громадський порядок”.
“Ми офіційно попереджаємо вас: якщо ви вперто й нахабно продовжуватиме цю незаконну діяльність, ви постанете перед судом. Це зрозуміло?”
Внизу рукою пана Лі було написано: “Так, зрозуміло”.
Він був одним з восьми людей, які, за словами поліції, перебували під слідством за “поширення пліток”.
Вибачення
В кінці січня він опублікував копію листа у китайському сервісі мікроблогів Weibo і пояснив, що сталося. Місцева влада вибачилася перед ним, але зробила це надто пізно.
У перші кілька тижнів січня посадовці наполягали, що коронавірус може передаватися лише від тварини до людини. Тому не було жодних інструкцій для захисту лікарів.
Лише за тиждень після візиту поліції пан Лі лікував жінку з глаукомою, яка вже була хвора на новий коронавірус. Він про це, звичайно, не знав.
У своєму дописі на Weibo лікар описує, як 10 січня у нього почався кашель, наступного дня підвищилась температура, а за два дні його вже ушпиталили. Його батьки також захворіли й потрапили до лікарні.
За 10 днів – 20 січня – Китай оголосив надзвичайний стан через спалах коронавірусу.
Пан Лі каже, що його кілька разів тестували на коронавірус, і всі результати були негативні.
30 січня він знову написав у чаті: “Сьогодні тест показав позитивний результат. Нарешті, хворобу підтвердили”.
Допис супроводжувався смайликом із кумедним песиком, який висолопив язика.
Тож не дивно, що пост отримав тисячі коментарів і слів підтримки.
“Лікар Лі Венліян – герой, – написав один користувач, стурбований тим, що така історія псує репутацію їхньої країни. – В майбутньому лікарі ще більше боятимуться попереджати про ранні ознаки інфекційних захворювань.
“Безпечна система охорони здоров’я… потребує десятки мільйонів Лі Венліян”.