Що таке дефолт і чим він загрожує

В Україні знову обговорюють можливість оголошення дефолту. Розповідаємо, що це, наскільки він реальний і які наслідки може мати.

--

Чому в Україні заговорили про дефолт?

Заговорили не вперше. Дискусії про оголошення дефолту виникають в Україні регулярно. Чи не найближче до такого кроку Київ був під час кризи 2014-го, згодом такі ж розмови велися мало не щороку.

Втім, до жодних конкретних рішень ці дискусії ще жодного разу не призводили.

У березні 2020-го тему знову актуалізував депутат “Слуги народу” Олександр Дубінський, який повідомив про нібито відмову МВФ давати Україні новий кредит: “У травні можливий дефолт”, – заявив він.

Різке знецінення гривні, пікові виплати України за зовнішнім боргом, падіння фондових ринків і розмови про початок нової світової економічної кризи лише посилюють побоювання щодо реалістичності такого сценарію.

--

Що таке дефолт?

Країни оголошують дефолт, коли не можуть розрахуватися зі своїми боргами.

Попри поширену думку, що після дефолту усі борги автоматично “зникають”, це не зовсім так, пояснюють фахівці.

Держава – не підприємство, яке можна просто оголосити банкрутом і ліквідувати. Країна продовжить існувати й після дефолту, і їй доведеться взаємодіяти з міжнародними партнерами, які виступали її кредиторами.

Тому насправді після оголошення так званого “технічного” дефолту країни, як правило, хоч і заявляють про свою неплатоспроможність, але надалі все одно змушені домовлятися з кредиторами – про списання частини боргу і відтермінування майбутніх виплат.

валюта
Гривня різко впала за останні кілька днів

В разі ж, якщо країна відмовиться від виплати одразу всіх боргів, це може мати катастрофічні наслідки для економіки. І те, що на перший погляд може здатися звільненням від кредитного тягаря, в реальності має всі шанси закінчитися ще більшими проблемами – від міжнародної ізоляції до арешту активів держави й накладання обмежень на інвестиції в країну.

--

Якими можуть бути наслідки?

Відмовляючись виконувати навіть частину боргових зобов’язань, країна, фактично, заявляє, що є ненадійним позичальником. Найочевидніші наслідки цього кроку – відтік інвестицій, знецінення національної валюти і, як результат, збідніння населення.

В теорії, дефолт може мати певні позитивні ефекти: головний аргумент прихильників такого сценарію – відмовившись від виплати боргів, Україна отримає можливість направити більше грошей на розв’язання внутрішніх проблем.

Їхні опоненти заперечують: навіть якщо оголосити дефолт і відмовитися виплачувати якусь частину боргів, іншу частину все одно доведеться виплачувати згодом.

Але вже сам факт дефолту підірве довіру з боку міжнародних кредиторів і закриє доступ до нових кредитів, які наразі є життєво важливими для української економіки.

--

Чи вирішить дефолт українські проблеми?

Експерти підрахували: навіть якщо Україна прямо зараз відмовиться виплачувати відсотки не за частиною, а за всіма зовнішніми боргами, то в бюджеті все одно залишиться “діра” на суму 50 мільярдів гривень.

І якщо зараз Україна залишає за собою можливість покривати дефіцит бюджету за рахунок запозичень, то оголосивши дефолт, просто її втратить.

Щоб знайти нові кошти на покриття дефіциту, доведеться скорочувати видатки бюджету – зокрема, на соціальні програми.

Натомість зберігаючи хороші стосунки з МВФ та іншими міжнародними партнерами, у найближчі кілька років Київ має шанс отримати набагато більше грошей за новими кредитами, ніж віддасть за старими.

Коломойський
Минулого року, одразу після президентських виборів, оголосити дефолт порадив Ігор Коломойський
--

Чи реальний дефолт найближчим часом?

В Національному банку у відповідь на поновлення дискусій про дефолт запевняють: жодних підстав для цього немає.

“Ми не бачимо підстав для розвитку таких подій і не розглядаємо сьогодні взагалі варіант дефолту для України”, – заявив очільник НБУ Яків Смолій.

Його заступник Дмитро Сологуб днями також запевнив, що попри усі проблеми, українська економіка нині почувається набагато краще, ніж під час кризових 2008 і 2014 років.

“Наразі в економіці України немає таких дисбалансів, які були тоді, коли економіка була перегріта. Ми увійшли в кризу 2008 року, наприклад, з інфляцією у 22% і з дефіцитом поточного рахунку майже 10%. Зараз у нас дефіцит 2% і інфляція 2%. Крім того, у нас немає таких проблем в банківській системі і в енергетичному секторі, які були в 2014 році”, – пояснив пан Сологуб.