У Білорусі 23 грудня одразу ж після визнання «Радіо Свобода» «екстремістським формуванням» затримали журналіста цього медіа Олега Груздиловича.
Про це повідомила білоруська служба «Радіо Свобода».
Чоловіка вдома у Мінську затримали люди у масках. Коли туди повернулася його дружина Мар’яна Груздилович, журналіста вже не було.
Вона розповіла, що хоча двері не були виламані, там були ознаки затримання чоловіка, а на дзвінки він не відповідав.
Згодом їй зателефонував слідчий і повідомив, що журналіст перебуває у СІЗО. Правоохоронець розповів, що Груздиловичу змінили запобіжний захід на арешт.
Чоловіка підозрюють за кримінальною статтею про організацію масових безладів. За це загрожує до 4 років тюрми. Його вже затримували у цьому році, проте відпустили упродовж 10 днів.
Груздилович є вже не першим журналістом «Радіо Свобода», якому інкримінують злочин у Білорусі. Позаштатний працівник цього видання Андрій Кузнечик сидить під арештом майже місяць.
А журналіст і консультант Ігор Лосик вже 1,5 року перебуває у в’язниці. Йому дали 15 років колонії суворого режиму.
Що передувало?
23 грудня білоруське Міністерство внутрішніх справ внесло до списку «екстремістських формувань» інтернет-ресурси білоруської служби «Радіо Свобода». Тепер на сайті МВС видання внесене до переліку «причетних до екстремістської діяльності».
На початку грудня суд у Мінську також визнав екстремістськими акаунти білоруської служби «Радіо Свобода» у соціальних мережах.
Придушення свободи слова
Наразі у Білорусі «екстремістськими» визнано близько 300 каналів та чатів у Telegram. Зазвичай на тлі того, як влада Білорусі оновлює свій список «каналів-екстремістів», постійно створюються нові.
Наприкінці жовтня влада Білорусі заблокувала у країні доступ до сайтів Deutsche Welle, «Настоящее время», «Новый час» тощо. У вересні в Білорусі також заблокували сайт «Комсомольської правди» через публікацію про вбитого КДБ Білорусі айтівця Андрія Зельцера.
Автора матеріалу Геннадія Можейка оголосили «небажаним» на території Росії та вислали з Москви до Білорусі, де помістили до СІЗО за звинуваченням про розпалювання ненависті та образу представника влади.
Крім того, «екстремістським» визнали Telegram-канал видання «Єврорадіо». А телеграм-канали NEXTA, NEXTA-Live та LUXTA оголосили «екстремістським формуванням».