Президент Володимир Зеленський відповів на погрози самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка припинити постачання паливно-мастильних матеріалів та електрики українцям, якщо «Україна зіткнеться з Росією».
Зеленський наголосив, що така політика призведе до повернення в кам’яний вік, а від рішень політиків страждатимуть насамперед звичайні люди.
«Як ми повинні на це реагувати? Я попросив надати мені статистику товарообміну між Україною і Білоруссю. У нас товарообіг 6 мільярдів. З них 1,5 млрд експортує Україна до Білорусі, 4,5 млрд експортує Білорусь до України. Тобто якщо країни починають обмежувати торгівлю одна з одною, хто від цього страждає? В цьому разі точно постраждають просто люди. Якщо є бажання в кам’яний вік перейти, можемо робити так: щось заборонить Білорусь, заборонить тоді Україна», – заявив Зеленський.
Що передувало?
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко в інтерв’ю для YouTube-каналу «Соловйов Live» заявив, що у разі «зіткнення України з Росією» Білорусь не буде на стороні українців. «Ми відріжемо будь-які постачання не тільки паливно-мастильних матеріалів, а й електрику разом із Росією», – сказав Лукашенко.
Це не перша така заява Лукашенка. Нещодавно він заявив про намір стягнути до кордону з Україною «цілий контингент» військових, щоб «захистити південний кордон».
А пізніше сказав, що якби почалася війна з Україною, вона «тривала б три-чотири дні», бо «там не буде кому проти нас (сил ОДКБ – ред.) воювати».
Лукашенко наголошував, що в разі «наступу України на Донбасі» білоруська армія надасть військову відповідь спільно з Росією.
Нагадаємо, на тлі заяв Лукашенка до Білорусі прибули російські військові, які беруть участь у спільних військових навчаннях «Союзна рішучість-2022». Хоча навчання заплановані на лютий, перші підрозділи російських Збройних сил почали прибувати до Білорусі ще в січні.
У Держдепі США припускають, що Росія під виглядом навчань може розміщувати війська в Білорусі для атаки на Україну з півночі.
Проте 31 січня Білорусь на засіданні Ради Безпеки ООН заявила, що російсько-білоруські навчання «завжди мають лише оборонний характер і не загрожують ні європейським партнерам, ні сусіднім країнам».