ДЕНЬ 433 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ – DAY 433 RUSSIAN AGRESSION
2 травня – Всесвітній день боротьби з астмою, Всесвітній день тунця, Міжнародний день обізнаності про цингу.
Ще сьогодні Міжнародний день Гаррі Поттера і Міжнародний день байдикування.
У Польщі – День прапора, в Іспанії – День Мадрида, у Грузії – День міста Кутаїсі, День пам’яті святого Бориса в Болгарії, у США – День брата і сестри та День учителя, в Індонезії – День освіти.
Православна церква вшановує пам’ять преподобного Івана Старопечерника.
Цього дня, 1940 року, через Другу світову війну було скасовано XII літні Олімпійські ігри, а 1944-го – XIII.
2 травня 2014 року, внаслідок нападу проросійських активістів на проукраїнський марш і пожежі в одеському Будинку профспілок загинуло 48 людей.
Всесвітній день боротьби з астмою
Всесвітній день боротьби з астмою або Міжнародний астма-день – щорічний захід, який проводять у перший вівторок травня під егідою Глобальної ініціативи з астми за підтримки ВООЗ. Уперше відбувся 1998 року в 35 країнах і був приурочений до Всесвітнього форуму з бронхіальної астми.
Всесвітній день тунця
Всесвітній день тунця, святкування якого встановлено на 2 травня, було проголошено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у грудні 2016 року, з метою підвищення обізнаності щодо цінності цього різновиду риб, щодо загроз, з якими стикаються тунцеві популяції, та щодо економічних і соціальних переваг сталого управління тунцевими запасами. Співавторами проєкту резолюції стали 93 держави.
Тунці – морські риби родини скумбрієвих. У природі налічується близько 40 різновидів тунця. Найменший представник – скумбрієвий тунець – розміром приблизно 50 см і вагою 1,8 кг. А найбільший представник свого роду – звичайний тунець – може досягати в довжину до 4,5 м і важити понад 600 кг.
День Мадрида
Дата святкування пов’язана з річницею повстання проти французьких військ 2 травня 1808 року. Раніше французькі війська на чолі з Наполеоном захопили місто, і 2 травня, після повалення короля Фердинанда VII і проголошення королем Жозефа Бонапарта, в Мадриді спалахнуло повстання. Окупанти його жорстоко придушили, але дата увійшла в історію міста.
Ще цього дня:
1817 – В Одесі заснували Рішельєвський ліцей;
1848 – У Львові створили першу українську політичну організацію – Головну Руську Раду;
1892 – У Києві запустили електричний трамвай, перший у Російській імперії;
1945 – Командувач оборони Берліна Гельмут Вейдлінг підписав наказ про капітуляцію;
1986 – Перемігши “Атлетіко (Мадрид)” з рахунком 3:0, “Динамо (Київ)” завойовує Кубок Кубків 1985/86;
2011 – За твердженням адміністрації США, цієї ночі, під час таємної операції американського спецпризначення, проведеної в Абботтабаді (Пакистан), було вбито Осаму бен Ладена.
Церковне свято
Про преподобного Івана Старопечерника (Палеолаврита), пам’ять якого відзначають цього дня, збереглися вельми нечисленні відомості.
Згідно з одним із церковних текстів середини 16 століття, Іван із дитячих років прагнув до чернечого життя. Він залишив рідні місця і вирушив до Палестини. Усе своє життя преподобний Іван провів у пустелі, у заснованій преподобним Харитоном Стародавній (Старій) або Суккійській лаврі, де віддавався аскетичним подвигам. Преподобний Іван закінчив свої дні в монастирі, “добре здійснивши усяку чесноту”.
Іменини: Віктор, Георгій, Дмитро, Іван, Никифор, Семен, Семен, Трифон.