Одразу до головного: людина вижила. Вражаючу світлину зробив Рональдо Шемідт у 2017 році під час вуличних сутичок у столиці Венесуели Каракасі. В той час коли Хосе Віктор Салазар Балза, як і тисячі його співвітчизників, протестував проти президента Мадуро, поряд з ним вибухнув бензобак мотоцикла. На стіні можна побачити револьвер, перед дулом якого написано слово “paz”, тобто мир.
Премія World Press Photo – це найпрестижніша нагорода фотожурналістики у світі, присудження якої вже 61-ий раз відбулось в Амстердамі. “Фото року має розповісти важливу історію та порушувати суттєві питання”, – пояснила Магдалена Еррера, головний фоторедактор “Geo France” та цьогорічна голова журі World Press Photo. Хоча світлина Шемідта виконана в класичному стилі, вона дуже динамічна і сповнена енергії. “Кольори, рух та структура зображення наповнюють фотографію силою і відразу викликають емоції”. Член журі Вітні К. Джонсон з журналу “National Geographic” підкреслила також символічну природу фото: горить не тільки чоловік, але й уся Венесуела.
У фотоконкурсі цього року взяли участь 4548 фотографів із 125 країн. Задача суддів була не така вже і легка – обрати переможця з 73 044 номінантів.
Престижна премія, грошова винагорода якої складає 10 000 євро, присуджується в Нідерландах з 1955 року. Конкурс був заснований нідерландськими фотографами, які також хотіли представити свої роботи міжнародній аудиторії.
Уперше організатори World Press Photo Foundation представили фіналістів восьми категорій, зокрема в номінації “Довкілля”, яка була затверджена за два місяці до оголошення результатів. Таким чином варто звернути увагу не лише на переможця, але й на інших фотографів, пояснила голова журі Магдалена Еррера.
Можливо, в такий спосіб намагаються уникнути скандалів, один з яких мав місце у 2013 році. Тоді після церемонії нагородження, виявилося, що фото переможця Пола Гансена “Gaza Burial” було оброблено за допомогою фотошопу, що, звісно, суперечило основним принципам конкурсу та фотожурналістики загалом. Коли фотографії потенційних переможців заздалегідь доступні мільйонам глядачів, ймовірність того, що обман помітять вчасно, до оголошення результатів, зростає.
Найкращі світлини року обирає журі в складі 19 фотографів та фоторедакторів, які щороку змінюються. Призи отримують переможці у восьми категоріях: від новин до природи, від навколишнього середовища до спорту.
Декілька знимків-переможців ми публікуємо нижче
Waiting for Freedom – В очікуванні свободи
Перше враження може бути оманливим: цей носоріг не приречений на смерть, навпаки, незабаром він опиниться у раю – у Дельті Окаванґо у Ботсвані. Над носорогами нависла загроза вимирання, тому що браконьєри вбивають їх заради рогу. Свою здобич вони продають в Азію – там ріг носорога вважається чудодійним ліками у традиційній медицині. Фото Ніла Олдріджа перемогло у категорії “Довкілля”.
У пошуках їжі
Цей білоголовий орлан живиться відходами у сміттєвому контейнері супермаркету на Алясці. Цим птахам загрожувало вимирання, але зараз популяція відновилося. На острові Уналашка, де рибалка і фотограф Корі Арнольд зробив цю переможну світлину у категорії “Природа”, живе близько 5000 осіб та 500 орлів.
Сотні гравців і один м’яч
Британці відомі своєю ексцентричністю. Тому не дивно, що дві команди змагалися один з одним двічі вісім годин поспіль. Чи ви граєте за Up’ards чи за Down’ards залежить від того, де ви народилися: на північ чи південь від річки Хенчер. Дозволено усе, крім вбивства, як зазначено в правилах гри 17 століття. Фото Олівера Скарффа виявилося найпереконливішим у категорії “Спорт”.