Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск переконаний, що як Польща, так і НАТО мають бути готовими до різних сценаріїв переговорів, які США зараз ведуть з Росією та Україною щодо миру для українців.
Таку думку він висловив у середу в Варшаві під час спільної заяви з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, передає “Інтерфакс-Україна”.
“Для нас очевидно, що ситуація в Україні матиме вплив на безпеку Польщі та Європи. Цього не треба доводити. Тим не менш, зараз йдуть переговори, і наш вплив, так би мовити, щодо переговорів дещо обмежений. Тому ми, як Польща, ми, як НАТО, маємо бути готові до різних сценаріїв і до деяких сценаріїв, які ми самі не писали”, – вважає Туск.
Польський прем’єр-міністр також запевнив у “тісній працювати над перспективами миру для України”. “Немає іншої нації, яка б так охоче вітала швидке мирне врегулювання. Але ми знаємо, що мирне врегулювання має гарантувати повний суверенітет вільної України. Тільки чесне і справедливе мирне врегулювання дасть усім нам відчуття безпеки. Причина, чому я про це згадую, полягає не лише в тому, що ми солідарна країна і з першого дня стояли на боці України. Це також передумова нашої безпеки, безпеки Європи та безпеки Альянсу”, – наголосив він.
Туск також повідомив, що має намір у четвер взяти участь в черговій зустрічі лідерів у Парижі, під час якої такої також будуть обговорюватися питання європейської безпеки, війни в Україні.
Прем’єр-міністр Польщі подякував Рютте за підтримку проекту “Східний щит”, в рамках якого Варшава “готова взяти на себе частину відповідальності за безпеку нашої країни та інших держав-союзників”. “Східний щит” є одним із пріоритетів Європейського Союзу, але надзвичайно важливо, що ви, Марке, також прийшли з дуже позитивною оцінкою цього проекту”, – зазначив Туск.
У свою чергу генсек НАТО наголосив, що “Росія є і залишається найбільшою загрозою для нашого альянсу”. “Не забуваймо, що Росія переходить до економіки воєнного часу, і це матиме величезний вплив на її потенціал і здатність будувати свої збройні сили”, – констатував Рютте.
Він наголосив, що “коли справа доходить до захисту Польщі та загальної оборони території НАТО, якщо хтось прорахується і подумає, що може безкарно напасти на Польщу чи на будь-якого іншого союзника, він зустрінеться з повною силою цього жорстокого альянсу”. “Наша реакція буде нищівною. Це має бути дуже ясно Володимиру Путіну та будь-кому іншому, хто хоче напасти на нас”, – запевнив генсек НАТО.