Влада Німеччини змінила підхід до заморожених російських активів. Тепер в Берліні готові обговорювати використання не тільки доходів від суверенних активів Центробанку РФ, а і основної суми для фінансової підтримки України
Про це повідомляє Politico. Раніше в Європейській комісії (ЄК) запропонували передати Україні 172 млрд євро, заморожених в бельгійському депозитарії Euroclear, та замінити їх облігаціями, гарантованими Євросоюзом (ЄС), передає OBOZ.UA.
Думка Мерца змінилася
Рані Німеччина виступала категорично проти використання суверенних активів Центрального банку РФ, іммобілізованих в західних країнах. Тепер підхід канцлера Фрідріха Мерца змінився.
“Ми відкриті для розгляду нових, юридично обґрунтованих варіантів використання заморожених російських активів“, – сказав радник канцлера Німеччини Міхаель Клаус.
Замінюючи заморожені активи борговими розписками, ЄК сподівається уникнути звинувачень у незаконній конфіскації майна з боку Кремля. Дипломати вже назвали таку пропозицію “юридично креативною”.
Тепер Німеччина тисне на інші країни ЄС, щоб заручитися підтримкою цього плану напередодні неформальної зустрічі лідерів ЄС, яка відбудеться у Копенгагені 2 жовтня.
“Це також буде ключовою темою обговорення на неформальній зустрічі Європейської ради (EUCO). Українцям потрібні гроші, щоб продовжувати купувати зброю, а варіантів не так багато“, – констатує радник Фрідріха Мерца.
Як російські активи використовують для підтримки України
Одразу після початку повномасштабної агресії Росії у 2022 році країни G7 заморозили близько 300 млрд доларів суверенних активів Центрального банку РФ. Майже 200 млрд доларів із цієї суми зберігається в центральному депозитарії в Бельгії – Euroclear.
У 2024 році країни G7 домовилися про механізм використання доходів від цих активів для погашення позик України на суму 50 млрд доларів. Але “базові” активи залишаються недоторканними.
Найактивнішими противниками конфіскації заморожених активів Росії в Європейському Союзі (ЄС), крім Німеччини, були Франція, Італія та Бельгія. Наприклад, влада останньої побоюється, що це поставить під загрозу негайну та довгострокову репутацію країни як центру фінансових послуг, а також підірве довіру до євро.
Як вже повідомляв OBOZ.UA, 10 вересня Україна отримала від ЄС вже восьмий транш у розмірі 1 млрд євро за рахунок заморожених активів Росії – у межах ініціативи “Великої сімки” (G7) ERA Loans. Кошти дають змогу фінансувати ключові видатки держбюджету, включно із “соціалкою”.