Група вчених з Каліфорнійського університету в Берклі провела експеримент на мишах, який довів, що за допомогою світла можна впливати безпосередньо на мозок ссавців.
Результати дослідження опублікували в журналі Nature.
Технологію назвали голографічним модулятором мозку, вона використовує голографічні проекції, щоб активувати або пригнітити окремі нейрони. Кінцевою метою є одночасне управління тисячами нейронів, щоб імітувати справжню активність мозку. Це дозволить створити штучні відчуття, або навіть спогади.
Дослідники, за допомогою вірусу, доставили в клітини мозку мишей ДНК, що виробляє білок, який активує нейрони у відповідь на спалахи світла. Потім вони просвердлили в черепі мишей невеликі отвори, через які в мозок проникав голографічний сигнал, що охоплює зону розміром 550 × 550 × 100 мікрометрів. Під дію променів потрапляли області, що відповідають за пересування, зір і відчуття дотику. За одну секунду світло спалахувало 300 раз. Кожна спалах активувала до 50 нейронів.
Під час експерименту миші пересувалися по біговій доріжці, але їх голови були зафіксовані на місці, щоб сигнал надходив в потрібну зону. Тому зовні реакція на подразник ніяк не проявлялася. Однак, як запевняють вчені, мозок реагував так, ніби тварина дійсно щось бачила.
Автор роботи Алан Мардінлі розповів про її результати:
«Це перше напрацювання для нейронних протезів, оскільки у цієї технології є необхідна точність, щоб мозок розумів, яку зону активувати. Якщо ви можете читати й писати мовою мозку, ви можете спілкуватися з ним так, щоб він краще розумів ваші повідомлення. Це перший крок на шляху до створення технології, яка дозволить доповнювати або посилювати почуття людини».
Дослідники зазначають, що продовжуватимуть роботи з вдосконалення системи. По-перше, вчені планують розширити зону впливу, по-друге, зменшити розміри апарату. Вони вважають, що в майбутньому технологія допоможе лікувати порушення зору, видаляти біль або змінювати спогади.