Американські протитанкові комплекси “Джавелін”, які днями були доставлені в Україну, кардинально не змінять ситуацію на Донбасі. Таку думку у себе в Твіттері висловив Майкл Карпентер, екс-чиновник Пентагону і директор аналітичного Центру Байдена при Пенсільванському університеті.
Зокрема він заявив, що “не можна обманювати себе думкою про те, що ракети поміняють правила гри”. “Вони є корисним видом озброєння, яке буде мати обмежений стримуючий ефект, але не змінить фундаментально можливості української армії. Значно важливіше структура командування збройних сил, яка відчайдушно потребує реформування відповідно до стандартів НАТО, а також рівень підготовки і боєготовності українських військ – обидві ці складові вимагають термінової допомоги “, – резюмував Карпентер.
Куди більшого оптимізму сповнений президент Петро Порошенко. Коментуючи доставку американських ракет в нашу державу, гарант підкреслив: “Вітаю жвавий інтерес – і в Україні, і за її межами – до постачання нам комплексів Джавелін. Довгоочікувана зброя прибула в українську армію. Це значно зміцнило потужний стримуючий ефект нашої боєздатності і євроатлантичної безпеки. Продовжуємо працювати над зміцненням нашого оборонного потенціалу з метою відсічі російської агресії”.
Взагалі, варто зауважити, що історія з поставкою Україні “Джавелінів” – це справжнісінька “Санта-Барбара”. Задля розуміння ситуації, невеличкий екскурс в недалеку, але вже історію.
Під завісу минулого року в Білому домі раптово згадали про ідею надання Україні летального зброї. При тому, що за повідомленнями ряду впливових американських видань, саме з персональної ініціативи Дональда Трампа з передвиборної програми «Республіканської партії» цей пункт вилучили. Проте, 24 грудня президент Трамп підписав рішення про продаж Україні летальної зброї на суму більш ніж $ 40 млн. Згодом документ схвалив Конгрес США.
«У цьому році військовий бюджет нашої країни складе рекордні 86 млрд. грн. Ми отримаємо летальну оборонну зброю від наших партнерів зі США і продовжимо зміцнювати українську армію новітньою військовою технікою вітчизняного виробництва », – заявив, коментуючи рішення американського колеги Петро Порошенко, підкресливши при цьому, що українські збройні сили є одними з найефективніших в Європі.
FGM-148 Javelin – американський переносний протитанковий ракетний комплекс. Призначений для знищення бронетехніки, захищених об’єктів (типу бункер, ДОТ, ДЗОТ) і низьколетячих малошвидкісних цілей (вертольотів і безпілотників). Є першим серійним ПТРК третього покоління.
FGM-148 Javelin розроблявся з 1986 року підприємством Javelin Joint Venture (Луїсвілль, Техас) за завданням армії США і призначений для заміни ПТРК M47 Dragon, що стояла на озброєнні США з 1975 року . Полігонні випробування нового ПТРК були розпочаті в липні 1993 року. Уже з 1994-го було розпочато виготовлення установчої партії Javelin.
Україні доведеться закуповувати ПТРК і гвинтівки за свій рахунок, проте на думку експертів, Київ може офіційно звернутися до Вашингтону, з проханням продати зброю за рахунок передбаченої в оборонному бюджеті США військової допомоги Україні в сумі $ 350 млн. Чи підуть Сполучені Штати назустріч у фінансовому плані, і як рішення про надання летального зброї вплине на ситуацію на Донбасі?
Це та інші питання Голос-Інфо адресує президенту Центру європейських та трансатлантичних студій Олексію Коломійцю.
Як ви вважаєте, яким чином як надання Україні летального озброєння змінить атмосферу на Донбасі?
Особисто я вважаю, що це свого роду політичні ігри. Ігри, зазначу, досить жорсткі, проте, що поробиш – така реальність. Крім того, можна з упевненістю говорити про те, що зараз йде серйозна боротьба всередині різних груп, інтересів впливу всередині апарату Білого дому. Але найголовніше полягає в тому, що стратегічне сприйняття в нинішній Адміністрації, а, в першу чергу світоглядне фундаментальне сприйняття президента Трампа, наблизилося до тієї точки, про яку ми зараз говоримо.
Яким чином, стратегічно і тактично зміниться (і чи зміниться) поведінка Росії?
Не буду детально зупинятися на тому, яка зараз розстановка сил в Білому домі, але можна констатувати, що Трамп, який відчуває персональну ненависть до Порошенка, тягнув з цим рішенням до останнього. Всі прекрасно пам’ятають, які заяви лунали з боку української влади в період президентської виборчої кампанії в США, а особливо це пам’ятає Дональд Трамп. Тому надавати озброєння того, хто тебе ненавидить … ну – це нонсенс. Це з одного боку. З іншого боку, є ті, хто займає абсолютно протилежні світоглядні позиції, а для Трампа це дійсно червона лінія.
Тобто ви вважаєте, що тема летального зброї – це не більше, ніж ігри на публіку?
Криваві ігри, треба відзначити. При цьому не варто забувати про те, що ці криваві ігри починав не Трамп, а його попередник, член анти української коаліції Барак Хусейн Обама. Давайте згадаємо 29 січня 2015 року, коли до Обами, кинувши всі свої справи, прилетіла канцлер ФРН, член анти української коаліції Ангела Меркель. А прилетіла вона з однією-єдиною метою: заблокувати будь-які рішення тодішньої Адміністрації, що стосуються поставок в Україну навіть мінімальної кількості озброєння. І це при тому, що позитивне для нас рішення вже практично лежало на столі у Барака Обами.
Зараз же я вважаю, що потенційне рішення про надання озброєння – це ніщо інше як банальна провокація з боку Білого дому і Адміністрації США.
У чому конкретно полягає суть цієї провокації?
Перш за все, в кількості озброєння. На території України має бути розміщено як мінімум 50 тисяч військовослужбовців з явної коаліції під проводом, в тому числі США. Ці військовослужбовці повинні бути озброєні надважким озброєнням. З цих 50 тис. – 30 тисяч повинні бути розміщені на східних і південних рубежах України. Цифра, яка зараз обговорюється – це зі ста відсотків лише 5% того, що нам необхідно.