Президент Петро Порошенко підписав указ, яким увів в дію рішення РНБО про остаточне припинення участі України в роботі статутних органів Співдружності незалежних держав (СНД). «Нам там немає більше що робити. Ми рухаємося разом в Європу», – цитує главу держави його прес-служба.
Про те, що офіційний Київ припиняє участь в рамках СНД, Петро Порошенко заявив ще на початку травня.
Тоді президент доручив міністру закордонних справ Павлу Клімкіну внести пропозиції про відкликання всіх українських представників з координаційних органів СНД, які перебувають у Мінську.
В СНД на рішення України відреагували вустами керівника прес-служби виконкому Співдружності Володимира Ніканорова. «Задайте українській стороні питання: кого персонально вони відкликали на цей раз? Справа в тому, що в апараті виконкому (СНД) зараз немає співробітників від України», – заявив вчора Ніканоров. Він також додав, що до 2014 року українські представники займали в організації досить високі посади, але потім влада України відкликали їх, а нові так і не були призначені,
Україна має статус держави-засновниці СНД та держави-учасниці. Після того, як СНД повністю усунулася від схвалення політичних рішень щодо анексії Криму, з квітня 2014 року співпраця України в рамках цієї організації була зведена до мінімуму.
СНД- регіональна міждержавна організація, що діє з грудня 1991 року. В даний час об’єднує 11 держав пострадянського простору: Азербайджан, Вірменію, Білорусію, Казахстан, Киргизію, Молдову, Росію, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан і Україну.
Організація була утворена на основі Угоди про створення СНД від 8 грудня 1991 року, а також протоколу до нього і Алма-Атинської декларації від 21 грудня 1991 року. Основними завданнями об’єднання є співпраця в політичній, економічній, соціальній, культурній та інших областях, створення загального економічного простору, забезпечення прав і свобод людини, світу і безпеки, боротьба з організованою злочинністю, співпраця в галузі оборонної політики і охорони зовнішніх кордонів.
Членами Співдружності є лише держави-учасники, які приєдналися до статуту організації протягом одного року після його прийняття. У 1993 році статут підписали Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизія, Росія, Таджикистан, Узбекистан, а також Азербайджан і Грузія. У 1994 році до них приєдналася Молдова. І лише дві країни – Україна і Туркменістан – не приєдналися до статуту і формально не мають статусу члена СНД. Незважаючи на це, і держава-учасник, і член Співдружності мають в організації рівні права.
Раніше правом виходу з СНД скористалася Грузія. Це рішення було прийнято тамтешньою владою після російсько-грузинського конфлікту в серпні 2008 року.
З 2014 року, після анексії Криму, офіційний Київ фактично не бере участі в діяльності СНД. 19 березня 2014 року Україна призупинила своє головування в Співдружності. Одночасно в РНБОУ заявили, що країна почне процедуру виходу з СНД, однак офіційна заява в депозитарій організації тоді направлена так і не була.
Варто зауважити, що частка України в загальному товарообігу між країнами СНД за січень – листопад 2017 року склала 11,17% – $ 16,5 млрд з $ 147,7 млрд. Експорт в країни Співдружності – $ 6,3 млрд, імпорт України з країн СНД за той же період – $ 10,2 млрд. Україна – третя за величиною держава СНД після Росії та Казахстану.
«СНД перетворилася на порожнечу. Навіть президентський клуб, у який виродилася організація наприкінці 90-х, більше не ухвалює жодних реальних рішень – його постійними учасниками стали авторитарні правителі, які є представниками неефективних, деградуючих на очах структур державного управління. І будь-який крок у бік реформ і змін – крок, що призводить до виходу з СНД. Так було з Грузією, так зараз відбувається з Україною, так може статися з Вірменією та й з усіма іншими теж. Не можна до нескінченності перебувати в безперспективності й порожнечі», – вважає відомий журналіст Віталій Портников.
Загалом, експерти констатують, що Росія, яка була домінуючою в СНД країною, давно втратила інтерес до цієї організації і сконцентрувала увагу на нових проектах, таких, скажімо, як Організація Договору про колективну безпеку та Митний союз. Власне, саме з цієї причини Кремль, який зазвичай нервово реагує на рішення подібного ґатунку, цього разу навряд чи буде “щедро” роздавати критичні коментарі відносно рішення України про вихід з лав СНД.
Україна перегляне усі угоди, підписані в рамках СНД, і вийде з тих, які не відповідають національним інтересам. Про це вчора під час заходів з вшанування пам’яті жертв політичних репресій у Биківні заявив Петро Порошенко. “Москва прагнула перетворити Співдружність на оновлену імперію, де б усі, як в старі радянські часи, звіряли годинники за Спаською вежею Кремля. Тому Україна не ратифікувала Статут СНД і так і не стала, і не збиралася ставати повноцінною учасницею СНД. Тепер ми уважно переглянемо всі міжнародні договори, укладені в рамках СНД, і вийдемо із тих, в яких знайдемо бодай найменшу невідповідність національним інтересам”, – сказав президент. Він також зазначив, що його місія – вийти із “зони тяжіння до Російської імперії”.
Ключові угоди, підписані в рамках СНД
– Угода про взаємне визнання прав і регулювання відносин власності (1992 року)
–Угода про загальний аграрний ринок держав-учасниць СНД (1998 року)
– Угода про міждержавні перевезення небезпечних і розрядних вантажів (1993 року)
– Протокол про порядок взаємодії митних служб держав-учасниць СНД при перевезеннях спеціальних вантажів і продукції військового призначення (1999 року).
– Конвенція про захист прав інвесторів (1997 року)
– Положення про порядок повернення незаконно вивезених і ввезених культурних цінностей, затверджене Рішенням Ради глав урядів держав-учасниць СНД (1997 року)