Кримський міст з’єднав Таманський півострів із окупованою Керчю, але максимально роз’єднав Чорне й Азовське моря. Керченська протока – частина акваторії Азовського моря між Росією та окупованою частиною України.
Раніше нею спокійно плавали риби, дельфіни, біопланктон, змішувалися прісніші азовські та солоніші чорно-морські води, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.
Тепер фактично на горлі Азовського моря з’явився зашморг у вигляді 19-кілометрового мосту, бо дамбу для нього будували, максимально засипаючи протоку. На думку екологів, це може задушити Азовське море, адже дуже скоро саме через Кримський міст течія в протоці послабиться, а згодом Азовське море почне опріснюватися і може перетворитися на чорноморську затоку. Своєю чергою, це загрожує знищенням азовських дельфінів, яких залишилося дуже мало і жити вони можуть лише в солоній морській воді. Під загрозою опинився і острів Тузла, який буде отримувати ще сильніші штормові удари.
При цьому не менше стривожені моряки. У районі мосту є поворот судно-плавного каналу. Нова переправа уже значно ускладнила проходження кораблів, а враховуючи складність навігації і малу висоту самого мосту, деякі вантажні судна під ним просто не пройдуть. Велике судноплавство в Азовському морі фактично знищене. Україна просто змушена буде шукати інші, довші й дорожчі шляхи перевезення товарів із регіону. Ну а це, відповідно вдарить по кишені кожного.
Але страх від побудови мосту насправді ніщо порівняно з небезпекою, що цей фантастичний пам’ятник корупції може просто впасти і перегородити гирло взагалі. Наразі інженери бояться пускати по ньому поїзди. Міст будували три роки. Та тричі відкладали відкриття через вкрай непевні опори, які провалювались у підступні азовські плавуни.
Інженер-мостобудівник Георгій Росновський спроектував не один десяток мостів, прораховував у 90-х і Керченський міст до Росії. Інженерна критика буде перевірена першим зимовим штормом. При цьому здивування роками не приховує і весь цивілізований світ, адже будує Росія в обхід всіх міжнародних санкцій до української землі.
“Ми не погоджували це будівництво. Воно ведеться на території суверенної країни. І у мене немає іншої відповіді, окрім того, що і за це, в тому числі, Росія буде відповідати”, – заявив глава Кабміну Володимир Гройсман.
Подейкують, що за планом Путін тріумфально мав проїхатися ним на День перемоги і дуже злився, коли прораби зірвали всі строки. Двічі відкладали нібито через нестабільність опор, тому що вбивали їх у 60 метрів мулу, які переодично трусить, у зоні із підводними вулканами, яка повністю замерзає взимку.
“Це аварійна конструкція. Сваї у нього дуже погані. Через сваї він не може простояти 15 років”, – вважає Георгій Росновський.
Головним підрядником проекту став давній друг Путіна Аркадій Ротенберг, з ким у юності Путін ділив один татамі у клубі дзюдо, та король держзамовлень, без нього у Росії не будується нічого. Північний Потік, Олімпіада у Сочі та навіть об’єкти чемпіонату світу з футболу. І саме його компанія “Стройгазмонтаж” – головний підрядник Керченського мосту.
У Кремлі рекламували, що кримчани зможуть отримали дешеві російські продукти, а росіяни швидше опинитися на анексованому курорті.
“Це кардинально не вирішує питання туристів в Криму, як не парадоксально. Але вирішує питання подальшої мілітаризації Криму і подальшого його перетворення на воєнну базу”, – не виключає експерт Юлія Тищенко.
Замість дешевих продуктів та енергії мостом можуть пройти танки. Вставати з колін під час нового президентського терміну Росія мала почати саме на мосту. Трагедія у “Зимовій вишні” все зіпсувала. Сама ідея мосту над Керченською протокою – не нова. Як вписати міст у європейські морські шляхи – розмірковували із 1990 років.
“Міст представляє собою не лише спробу Росії укріпити незаконне захоплення та окупацію Криму, але і заважає навігації, бо обмежує розмір кораблів, які можуть пройти через Керченську протоку, єдиний шлях досягнути українських територіальних вод в Азовському морі. Ми закликаємо Росію не заважати судноплавству”, – заявили в Державному департаменті США.
Новий міст може взагалі відрізати Україну від міжнародного ринку, вважають економісти. Бердянський та Маріупольсткий порти можуть залишитися без кораблів, бо технічні вимоги, які росіяни висунули до суден, не співпадають із міжнародними правилами.
У Міністерстві інфраструктури підрахували, що в рік Україна втрачатиме 500 мільйонів доларів. А це – експорт українського зерна, вугілля та металу.
Росіяни можуть буквально задушити економіку регіону та залишити тисячі людей, які працювали на портах без роботи. Чорна діра російського бюджету, яка може не витримати зиму. Відкривають влітку не просто так. Взимку протока подекуди повністю замерзає і тонни льоду можуть зруйнувати конструкцію. Проте цього в Кремлі не допустять.
“Це гра на підвищення. Це не така вже золота акція для Путіна, як не парадоксально. Росія буде намагатися уникати цих ризиків, вкладаючи гроші. Це може зіграти злий жарт з Росією. Теза буде розкручуватися. Багато днів і місяців будуть розповідати про цей видатний проект. І експлуатуватися ця тема. А потім російське суспільство буде вимагати якоїсь іншої сакральної скрепи, коли міст закінчиться”, – переконана Юлія Тищенко.
Та на цей випадок у Путіна та його спаринг-партнера Роттенберга вже задуманий новий проект, якого має вистачити на кілька років каденції. Міст на Сахалін – проект, який вже готові вгадити державні мільярди.