В останні дні весни в місті Львів відбудеться міжнародна конференція “ Християнська перспектива об’єднаної Європи: витоки і майбутнє “, організована Фондом підтримки демократичних ініціатив та Фондом Sallux.
Передуватиме конференції презентація книги відомого громадського діяча, директора Центру Європейських досліджень ім. Роберта Шумана Джеффа Фонтейна “Глибоке коріння. Забуті концепції Роберта Шумана” про християнські основи об’єднаної Європи, витоки та історію виникнення цього об’єднання та сучасні виклики і проблеми.
Міжнародна конференція: “ Християнська перспектива об’єднаної Європи: витоки і майбутнє “
Дата проведення: 29-31 травня 2018 р., відкриття о 15:00 29.05.2018 р.
В програмі конференції будуть розглядатись наступні теми:
- Ідеї об’єднаної Європи на базі християнських цінностей;
- Українська політика і християнські цінності;
- За кращу Європу – християнські рішення для Східної Європи;
- Співпраця в Східній Європі – спільні проекти та інше.
До участі в конференції запрошені експерти, аналітики, громадські, церковні і політичні активісти з усіх областей України, а також експерти, аналітики та активісти з сусідніх країн.
Проект має на меті розширити контекст ідеї європейської єдності і концепції об’єднаної Європи, відомої сьогодні нам в Україні, до первісної базової ідеї, викладеної одним із батьків-засновників концепції і по суті творцем ЄС Робертом Шуманом. Зокрема, пропонується розуміти християнські цінності як невід’ємну і необхідну складову об’єднаної Європи.
До речі, це не перша конференція, яку Фонд підтримки демократичних ініціатив проводить у співпраці з Фондом Sallux. В квітні 2017 була попередня, а також за рік було кілька заходів в межах Інформаційного центру Міжмор’я. Більш детальна інформація є на сайті ФПДі fpdi.org.ua.
Презентація книги Джеффа Фонтейна «Глибоке коріння»
Дата проведення: понеділок, 28 травня 2018 р., початок о 18:00.
Місце проведення: Центр Шептицького при Українському Католицькому Університеті.
Адреса: м. Львів, вул. Стрийська, 29.
Джефф Фонтейн, відомий громадський діяч, директор Центру Європейських досліджень ім. Роберта Шумана, в минулому – директор християнської міжнародної програми «Youth With A Mission Europe» протягом 20 років, був керівником Круглого столу «Надії для Європи», автор ряду публікацій.
Автор буде перебувати у місті Львів з візитом з 28 по 30 травня 2018 року з презентацією книжки «Глибоке коріння» про християнські основи об’єднаної Європи та візьме участь в пов’язаній тематично конференції. В книзі автор подає історію створення Європейського Союзу, старт якому дала Декларація Шумана та показує, на яких саме цінностях була збудована ця спільнота. Також показується еволюція ЄС і те, що відхід від базових конструкцій та християнських витоків поставив спільноту перед серйозними викликами.
В підсумковій частині книги автор дає відповіді на наступні питання:
- Чи можемо ми мріяти, щоб Європа стала «спільнотою народів із глибоко вкоріненими базовими християнськими цінностями»? Чи можуть християнські цінності Шумана бути актуальними в постхристиянській постмодерній Європі ХХІ століття?
- Яку відповідальність ми, християни, несемо стосовно політики та влади, незалежно від того, чи маємо ми активну політичну позицію? Як ставитися до ЄС, коли ця політична інституція веде «безбожну, гуманістичну політику» в Європі?
- Чи можуть священні писання землеробського, доіндустріального Близького Сходу стати у пригоді урбанізованій, постіндустріальній Європі?
- Як нам відновити забуту спадщину Шумана?
N.B. Хто такий Роберт Шуман?
Робе́р Шума́н — французький дипломат, міністр закордонних справ Франції, один з «батьків-фундаторів» європейської інтеграції.
Шуман народився 1886 року в Лотарингії (у люксембурзькій частині) на франко-німецько-люксембурзькому кордоні, який неодноразово зсувався в той чи інший бік внаслідок війн і конфліктів. Громадянин Німеччини до Першої світової війни (за війни був залучений до роботи в німецькій адміністрації як юрист), після війни формально стає французом внаслідок повернення Лотарингії з Ельзасом до складу Франції. Заарештований німцями під час Другої світової війни, Шуман — депутат від реанексованого фашистами департаменту Мозель — втікає і вимушений переховуватись. Після війни успішно продовжує політичну кар’єру у Франції: був міністром фінансів, прем’єр-міністром і міністром закордонних справ країни. 1958 року обраний президентом Європейської асамблеї (1958 — 1960), яка пізніше стала Європейським Парламентом. Від 1955 до 1961 року очолював Європейський рух. У травні 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман запропонував новий план часткової економічної інтеграції. 9 травня 1950 року було підписано Декларацію Роберта Шумана, яка пропонувала створити організацію, що контролюватиме видобування вугілля та виробництво сталі у ФРН та Франції.
План Шумана та Моне був реалізований 18 квітня 1951 року підписанням Паризького Договору про створення Європейського Співтовариства Вугілля і Сталі, який набрав чинності в липні 1952 р. Членами нової організації стали Франція, ФРН, Італія, Голландія, Бельгія та Люксембург.
Декларація Шумана містить три ключові тези:
- Негайна мета: франко-німецьке примирення; Франція пропонує запровадити спільний контроль над виробництвом вугілля і сталі Франції і Німеччини, створивши для цього Високий орган, навзаєм відкрити і інтегрувати ринки цих країн в цих галузях. Оскільки йшлось про сировину, необхідну при виробництві зброї, тим самим запобігти майбутнім гіпотетичним війнам між двома державами;
- Стратегічна мета: побудова Європи – поступове витворення політичного союзу, котрий би унеможливив військові конфлікти між європейськими народами, і підвищив політичну вагу Західної Європи на міжнародному рівні;
- Метод поступу: „Європа не витвориться враз, навіть в межах спільного альянсу; але лише конкретними справами, розбудовуючи поміж собою, передусім, дійсну солідарність”.
Аби не відвернути від себе ті країни, котрі могли б поставитись насторожено до наднаціональної візії, що включає в себе негайне делегування широких державних повноважень і суверенітету, Шуман і Моне надавали перевагу поступовим крокам — тобто функціоналізму перед інституціональним підходом (федералізмом).
Після тривалих міжнародних переговорів, низки угод та договорів був створений Європейський Союз. Це призвело до об’єднання 27-ми країн на основі спільних людських і демократичних цінностей. Двадцять сім різних націй із своїми власними мовами, традиціями, історіями та власною ментальністю об’єднались для того, щоб будувати добробут та захищати права громадян, при цьому поважаючи свої власні національні особливості та незалежність.