Ось уже десяту добу триває голодування українського режисера Олега Сенцова, засудженого в Росії за тероризм на 20 років позбавлення волі.
Кримчанин Сенцов був затриманий весною 2014 року на території анексованого півострову. Його звинувачують у створенні терористичного співтовариства і керівництві ним, двох терористичних актах і підготовці ще одного теракту, спробі придбання вибухових пристроїв, незаконному зберіганні вогнепальної зброї і боєприпасів організованою групою.
Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе днями заявив, що, оголосивши голодування, його підзахисний намагається добитися не власної свободи, в яку він уже не вірить, а звільнення інших політичних бранців з російських в’язниць.
Перед тим як оголосити голодування, режисер через адвоката оприлюднив короткий лист. В своєму посланні Сенцов написав наступне: “Я, Сенцов Олег, громадянин України, незаконно засуджений російським судом, перебуваючий в колонії міста Лабитнангі, оголошую безстрокове голодування з 14 травня 2018 року. Єдиною умовою його припинення є звільнення всіх українських політв’язнів, які перебувають на території РФ. Разом і до кінця. Слава Україні! “.
Нагадаємо, що суд над Олегом Сенцовим тривав майже рік (!). В серпні 2015-го Північно-Кавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму. Через рік, у жовтні 2016 року, Кремль відмовив Україні в його видачі, аргументуючи це тим, що АРК є російським і затриманий режисер автоматично став громадянином РФ, тому Росія не вважає за можливе звільнити “свого”. Сенцов відбуває покарання в колонії суворого режиму в Ямало-Ненецькому автономному окрузі, більш відомої як “Білий ведмідь”.
За словами адвоката Сенцова, до голодування він готувався заздалегідь, приблизно півтора місяці: він поступово відмовлявся від запропонованої їжі і не приймав продуктових посилок.
Те, що Олег оголосив голодування саме зараз — зовсім не збіг, а цілком продуманий крок, – вважає двоюрідна сестра політв’язня Наталія Каплан. «Він зробив ставку і чекає. Просто ставка дуже велика – власне життя. Не думаю, що у нього є якісь помилкові надії … Не просто так він все це зробив перед Чемпіонатом світу з футболу (який пройде в червні-липні цього року в Росії — Авт.). Олег так і сказав: «Якщо я помру перед чемпіонатом світу, це допоможе іншим політв’язням, я зверну на них увагу», – заявила вона, коментуючи рішення родича про мотивацію голодування.
У Росії вже звернули увагу на відчайдушний крок українського в’язня. Ні, не в високих кабінетах, а в колах тамтешньої інтелігенції.130 діячів науки і культури (серед них -письменниця Людмила Улицька, журналіст Сергій Пархоменко) виступили із закликом звільнити Олега Сенцова. В адміністрації Путіна на це звернення відреагували хіба що задля галочки. Зокрема, прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков, заявив, що «інформація буде прийнята до відома». Пєсков також прокоментував ймовірність обміну Сенцова на арештованого днями керманича “РИА Новости Україна” Кирила Вишинського: “Поки ніяких ініціатив з цього приводу, наскільки мені відомо, не було. Якоїсь інформації ми не отримували. Але в будь-якому разі подібні питання не мають обговорюватися публічно, це питання, які люблять тишу”.
Штрих до портрета
Олег Сенцов народився в Криму 13 липня 1976 року. Вищу освіту здобув у Київському національному економічному університеті. У 2008 році став співзасновником кінокомпанії “Край Кінема”. У тому ж році зняв короткометражний фільм “Добре ловиться рибка-бананка”, а в 2009-му – “Рік Бика”. Свій перший повнометражний фільм “Гамер” (про підлітка-геймера, який бере участь в чемпіонаті світу з комп’ютерних ігор) Олег Сенцов презентував на міжнародному фестивалі в Роттердамі в 2012 році. Картина отримала зразу кілька нагород. У 2013 році Сенцов зняв фільм “Носоріг”, в якому йдеться про реалії життя в буремних 90-х.
Олег був учасником Революції гідності і активістом Автомайдану.
Сенцов нагороджений орденами “За мужність” I і III ступеня, а також Національною премією України імені Тараса Шевченка за художні фільми “Гамер” і “Носоріг”.
В рамках акції “Voice Project” з вимогою звільнити українського режисера виступив відомий актор Джонні Депп.
У Олега Сенцова є двоє дітей: донька Аліна 2002 року народження і син Владислав 2005 року народження. Влітку 2016-го дружина Сенцова Алла заявила про розлучення. У шлюбі з Олегом вона прожила більше п’ятнадцяти років. Вона повідомила, що вже деякий час їх шлюб був лише формальністю, а статус дружини ув’язненого позбавляв її можливості взяти іпотеку і придбати житло для себе і двох дітей в Криму.
Відомий російський політик, координатор “Лівого фронту” Сергій Удальцов сам кілька разів оголошував голодування, коли перебував в місцях позбавлення волі. В інтерв’ю “Радіо Свобода”, коментуючи рішення Сенцова про голодування він зазначив наступне: “Голодування – це завжди дуже серйозний крок, коли інших способів заявити про свої порушені права більше немає, і така позиція викликає тільки повагу. До того ж це завжди великий ризик, оскільки навіть здорова людина не знає, як поведуть себе його органи в такій ситуації. Я бачив, як у голодуючих несподівано відмовляли нирки або починалися серйозні проблеми з серцем”.
“У фізичному плані теж відбуваються зміни: падає тиск і знижується рівень цукру в крові, якщо різко встати з ліжка, то можна і свідомість втратити, хоча зазвичай такі різкі зміни все-таки пізніше бувають, вже в кінці другого тижня або на початку третього. Весь цей час тебе обробляють тюремники і лікарі, умовляючи припинити голодування, тому що за великим рахунком нікому твоя смерть за гратами не потрібна. До тебе приходить психолог, тобі приносять їжу – це, звичайно, свого роду такий психологічний тиск”,- резюмував Удальцов.
Днями МЗС України направило в РФ ноту, в якій зажадало надати українському консулу і лікарям доступ до Олега Сенцова. До цього на численні прохання про зустріч українського дипломата з Сенцовим в Кремлі категорично відмовляли, знову-таки мотивуючи тим, що він російський громадянин. Однак, як заявив захисник Дмитро Дінзе, Сенцов – громадянин України, у нього немає російського паспорта і він ніколи не писав заяву на отримання російського громадянства, як це зробили багато жителів АРК.
Адвокат також заявляє, що той буде голодувати “до фатального кінця”.
Цими днями на підтримку Олега Сенцова в Україні відбуваються різноманітні акції. Вчора правозахисники і митці пікетували адміністрацію президента з вимогою вжити заходів для його повернення в Україну і прозоро звітувати про роботу щодо звільнення політв’язнів.
…за даними української правозахисної ініціативи LetMyPeopleGo, наразі в Росії з політичних мотивів у неволі утримується 64 українців.