В 2014-му, акурат після Євромайдану, який забрав понад сотню життів, після втрати Криму і початку збройного протистояння на сході нашої країни у суспільстві, судячи з усього, виник запит на миротворчу риторику і нейтрального кандидата в президенти з незаплямованою політичною репутацією. Петро Порошенко волею долі опинився в потрібний час в потрібному місці… Він пообіцяв українцям те, чого вони чекали понад усе: повернення миру, проведення реформ, економічне зростання, інтеграцію в Європу.
Отримавши кредит довіри в понад 54% тих, хто прийшов на виборчі дільниці, за чотири роки він примудрився, за оцінками соціологів, за роки свого правління скотитися до позначки 5-8%. Тобто, щороку його рейтинг в середньому падав на десять відсотків. Між тим, не варто забувати і те, що в 2014 році не голосували мешканці Криму та Донбасу, а це — третина виборців. Тобто фактично перемогу Петра Порошенка у першому турі забезпечили голоси близько 10 млн громадян.
В лютому 2014 року виконуючим обов’язки президента став Олександр Турчинов. 27 лютого була створена коаліція “Європейський вибір”. В цей же день був затверджений новий склад уряду, який очолив Арсеній Яценюк. В березні був анексований кримський півострів, а на початку квітня натовпи людей захопили адміністративні будівлі у Луганській та Донецькій областях, проголосивши так звані народні республіки. Олександр Турчинов проголосив про початок анти терористичної операції. Власне, саме тоді на сході України розпочалася війна. На фоні, м’яко кажучи, нестабільної ситуації, українці як ніколи очікували приходу до влади людини, яка здатна швидко встановити мир і навести порядок в державі. Саме таким себе позиціонував тоді Петро Порошенко.
Першою і ключовою обіцянкою кандидата в президенти Порошенка було врегулювання ситуації на Донбасі. Ставши главою держави Петро Олексійович взяв на себе зобов’язання не відступати від європейського курсу, а також бути гарантом чесності та прозорості влади.
За чотири роки Петро Порошенко публічно дав більш як триста обіцянок українському народу. Найгучніші з них, наступні. Перше. За словами Порошенка, антитерористична операція не може тривати місяці, а має і буде припинена за лічені години. Друге. Тисяча гривень в день зарплати для військовослужбовців та страхування їх життя і здоров’я на суму 1 млн. грн. Третє. Європейська модель системи охорони здоров’я та освіти. Четверте — безвізовий режим з країнами ЄС. П’яте: курс долара не більш як 10 грн. Шосте: продаж “Рошену” та інших бізнес-активів. Сьоме: протягом двох років досягнення повної енергонезалежності держави. Восьме: перекриття усіх офшорних потоків. Ну, і дев’яте: в найкоротші терміни жирна крапка в розслідуваннях справ щодо вбивств на Майдані.
Найкраще президент Порошенко впродовж четвертого року каденції справлявся у сфері зовнішньої політики, найгірше – у питаннях підбору кадрів. Такі данні наводить Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, який в період з16–23 травня провів експертне опитування «Четвертий рік президента Петра Порошенка». Усього було опитано 55 експертів. Вони оцінили діяльність Порошенка протягом четвертого року його каденції у 5 балів за 10-бальною шкалою. Це нижче за середню оцінку першого року президентства (5,3) і дещо вище за відповідний минулорічний показник (4,7). Найкраще, на думку експертів, президент протягом року справлявся із провадженням зовнішньої політики (6,5 бала), найгірше – із реалізацією кадрової політики (3,2). Взаємодію з парламентом експерти оцінили в 5 балів, взаємодію з урядом – 5,2 бала, виконання функцій гаранта Конституції та прав і свобод громадян – 4,8 бала, врегулювання збройного конфлікту на Донбасі – 4,9 бала, взаємодію із суспільством – 3,6 бала, проведення реформ – 4 бала, виконання передвиборних обіцянок – 3,5 бала. Впродовж року найбільше змінилася (в бік покращення) оцінка щодо врегулювання збройного конфлікту на Донбасі, що може бути пов’язано із ухваленням цього року парламентом закону про реінтеграцію Донбасу.
Головним досягненням за четвертий рік перебування президента на своїй посаді експерти назвали запровадження безвізового режиму між Україною та Європейським Союзом. Серед інших важливих досягнень в активі президента, на думку експертів, посилення обороноздатності та продовження реформ збройних сил, постачання летальної зброї з США до України, ініціатива створення єдиної помісної церкви та продовження режиму санкцій проти Росії за збереження міжнародної коаліції на підтримку цих санкцій.
Відсутність прогресу в боротьбі з корупцією та блокування процесу створення спеціалізованого антикорупційного суду експерти відзначили як ключові невдачі Порошенка за четвертий рік його діяльності. Поряд із цим аналітики зарахували до серйозних невдач повільний темп втілення реформ і неефективність деяких вже запроваджених реформ (медичної, податкової, пенсійної), а також вимогу щодо е-декларування антикорупційних активістів і неурядових організацій. Основним завданням для президента у внутрішній сфері, на думку експертів, має бути ініціювання виборчої реформи в Україні. Експерти також порадили главі держави здійснювати реальну боротьбу з корупцією, завершити судову реформу та сприяти створенню спеціалізованого антикорупційного суду.
На зовнішній арені Порошенку, на думку експертів, необхідно передусім поглиблювати співпрацю з ЄС та забезпечувати виконання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Серед зовнішньополітичних пріоритетів експерти відзначили також потребу активізувати співпрацю з НАТО та поглиблювати співробітництво зі Сполученими Штатами. Більшість опитаних цього року експертів (32) вважають, що скоріше за все, діючий гарант Конституції не буде обраний на другий термін, але певні шанси у нього є. Водночас майже третина експертів (16) схиляються до того, що Петро Порошенко буде переобраний на другий президентський термін.
Днями сам Петро Порошенко, аналізуючи свій президентський ювілей, порадив українцям, які не бачать позитивних змін в країні, зняти темні окуляри. Отож, знімайте і радійте життю…