Отже, цілком прогнозовано сенсації не сталося. Напередодні Мосміськсуд визнав українського журналіста Романа Сущенка винним у шпигунстві і засудив його до 12 років колонії суворого режиму.
Сторона звинувачення в ході дебатів 28 травня зажадала для українця 14 років колонії. Процес проходив у закритому режимі.
Сторона захисту наполягала на невинності Сущенко. У своєму останньому слові він заявив, що не визнає провину, і попросив суд винести йому виправдувальний вирок.
Сущенко “вважає те, що трапилося з ним спланованою провокацією російських спецслужб”, розповів в день дебатів його захисник Марк Фейгін.
Своєю чергою президент Петро Порошенко назвав вирок щодо Сущенко безпрецедентним цинізмом російського суду.
“Подібними” вироками “Кремль демонструє панічний страх, підписується у власній агресії проти України і виносить вирок сам собі”, – написав Порошенко на своїй сторінці в “Фейсбуці”.
Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір закликав російську владу звільнити Сущенко.
“Журналістика не є злочином, і представники засобів масової інформації повинні виконувати свою роботу в безпечних умовах, не побоюючись переслідування, нападів або тюремного ув’язнення”, – цитує Дезіре офіційний сайт організації.
Невеликий екскурс в історію. Отож, Роман Сущенко був затриманий в Москві в кінці вересня 2016 року. Відносно нього порушили справу про шпигунство. 1 жовтня Лефортовський суд Москви санкціонував його арешт.
Однак відомо про затримання українця стало тільки 3 жовтня. Як написала в своєму “Фейсбуці” правозахисниця Зоя Светова, що була на той момент членом московської ОНК, вона виявила його під час відвідин слідчого ізолятора “Лефортово”.
У той же день інформацію про затримання Сущенка підтвердила ФСБ. У спецслужбі стверджували, що Сущенко є кадровим співробітником Головного управління розвідки українського Міноборони, який був затриманий “при проведенні шпигунської акції”.
За твердженням ФСБ, в Росії Сущенко збирав дані про діяльність російських Збройних сил і військ Росгвардіі, які становлять державну таємницю і “витік яких за кордон могла завдати шкоди обороноздатності держави”.
В Головному управлінні розвідки України не підтвердили, що Роман Сущенко є його співробітником. “Ми не підтверджуємо цю інформацію. Вважаємо її черговим фейком”, – заявили в коментарі РІА Новини в прес-службі відомства.
Українське державне агентство Укрінформ в той же день випустило заяву, в якій назвало Сущенко своїм співробітником, а його затримання – “спланованою провокацією”.
До затримання Сущенко працював в Укрінформі протягом 14 років, шість з яких був власним кореспондентом агентства у Франції, повідомило агентство.
“Всі звинувачення” в шпигунстві “на адресу Романа Сущенка, журналіста з багаторічною бездоганною професійною репутацією, акредитованого в одній з найвпливовіших країн Євросоюзу, яка до того ж є учасницею” нормандського формату “, можуть розцінюватися лише як ще один зухвалий і неправомірний акт з боку Росії щодо українських громадян “, – підкреслювалося в заяві Укрінформу.
У той же час агентство в своїй заяві відзначило, що Сущенко на момент затримання перебував у відпустці, і в Москву прибув “в приватних цілях”.
Варто зауважити, що спочатку Сущенку виділили державного адвоката, але згодом його дружина уклала угоду з адвокатом Марком Фейгіним, який раніше також виступав в якості адвоката на процесі у справі української льотчиці Надії Савченко.
У квітні цього року Фейгіна позбавили адвокатського статусу за використання нецензурної лексики в соцмережах щодо своїх колег і їх клієнтів. З тих пір Фейгін представляє інтереси Сущенко в статусі захисника.
На процесі Фейгін, зокрема, говорив, що Сущенко, який останні шість років жив у Франції, неодноразово відвідував Росію, де живуть його родичі, і під час затримання знаходився в країні з особистих мотивів.
Нещодавно в українському МВС запропонували обміняти Сущенка на керівника РІА Новини-Україна Кирила Вишинського, який має російське та українське громадянство.
Вишинський був затриманий в Києві 15 травня за підозрою в державній зраді і підтримки самопроголошених ДНР і ЛНР. Через два дні його заарештував Херсонський міський суд, йому загрожує до 15 років позбавлення волі.
Як зазначив у своєму “Фейсбуці” директор департаменту комунікацій МВС України Артем Шевченко, стаття 111 КК України (держзрада), яку ставлять Вишинського, не передбачає ніякої іншої міри запобіжного заходу, крім арешту.
“Тому пропоную обміняти його на Романа Сущенко – це буде справедливо”, – написав він.
Разом з тим, в Москві вважають, що справи Вишинського і Сущенка порівнювати не можна. Як заявила офіційний представник російського МЗС Марія Захарова, Вишинський працював на Україні журналістом, і приводом для його арешту стала саме його професійна діяльність.