«Коли у Слов’янську почалися воєнні дії, ми думали, що це гроза, грім гуркоче, – розповідає Наталя Васильєва. – Ми довго не могли повірити, що це війна – адже все цвіте, квітень, скоро канікули… Якісь люди з автоматами почали бігати по Слов’янську, захоплювати міліцію, стало страшно з дому виходити. Плюс удома проблеми: я вагітна четвертою дитиною, з лютого триває шлюборозлучний процес, грошей нема. Я стояла в центрі зайнятості на обліку з безробіття». Здавалося, що тільки диво може змінити ситуацію.
І диво сталося. «Нам зателефонували з церкви “Добра звістка” (я й сама віруюча) і сказали: “Наташо, швидко збирай речі, завтра зранку буде автобус, будемо вивозити жінок і дітей із міста, доки серйозніші бойові дії не почалися. Будемо домовлятися на блокпостах, щоб зробили коридор”. Я швидко зібрала літні речі. Пам’ятаю, що тоді вже і танки їздили по Слов’янську, і якась інша військова техніка». «Добра звістка» евакуювала мирне населення на своїх автобусах та автівках. Але це був лише початок. Провівши більше місяця у християнському таборі в селі Коленці Київської області і побачивши, що бойові дії не вщухають, біженці почули від організаторів прохання шукати інші варіанти. Наталя тверезо оцінювала свої перспективи влаштуватися на роботу у великому місті і винаймати квартиру. «Мені вони запропонували поїхати в селище Ватутіне Черкаської області, – розповідає вона. – Найняли водія на мікроавтобусі, посадили мене із дітьми і речами й відвезли в один благодійний центр – начебто також християнський. Проте… Я деталей поки що не буду розповідати, але ми швидко зрозуміли, що нам якнайшвидше треба іти на квартиру – так було простіше і дешевше. Ватутіне – містечко дуже маленьке, тут навіть не ходять маршрутки і є лише один супермаркет АТБ. Тому орендувати тут квартиру було не так дорого. Але я була вагітною багатодітною переселенкою, тому дуже важко було знайти житло. Люди чомусь боялися, що держава змусить їх здавати житло переселенцям безкоштовно. Або що вони взагалі відберуть це житло. Хоча я пояснювала, що отримуватиму допомогу і зможу платити».
Однієї такої безсонної ночі Наталя лежала і дивилась на свої речі, і тут ніби якийсь внутрішній голос сказав їй: іди і продай це, тоді ти завтра зможеш купити молока і хліба. «Я пішла і продала речі, які нам були не дуже потрібні – у мене відразу їх купили! – згадує вона. – За дуже низьку ціну. І тоді з’явилася ідея. Я написала на своїй сторінці в Фейсбуці, звернулася до всіх: любі друзі, у кого є одяг, який вам не потрібен, ви не знаєте, куди його дівати, а викидати шкода – надсилайте ці речі мені, я їх продам. І люди відгукнулися! Почалися репости, дзвінки. За два місяці набралося 8000 репостів і стільки ж листів. Я не встигала відповідати і боялася, що не зможу оплатити ці посилки. Але поки що завжди була рівновага: ніколи не було напливу аж настільки великого, щоб я не могла прийняти й оплатити, мені завжди вистачало на це грошей».
Звичайно, маючи на руках писклятко, дуже важко вести справу самотужки. Тому Наталя запропонувала подрузі-переселенці з Луганська: «Таню, працюймо разом, і ви голодними не залишитесь, і ми зможемо працювати!» Вони купили столи, поставили їх на базарі і почали торгувати. Але речей ставало дедалі більше – довелося спочатку купити «кравчучку», щоб їх тягати, а потім і винайняти невеличке приміщення під торгівлю.
Наталя довго шукала квартиру – писала оголошення, моніторила інтернет-пропозиції, але все було марно. «Я до міської ради приходила разів вісім – і сама, і з немовлям на руках, і з дітьми, – розповідає Наталя. Просила посприяти, казала: допоможіть мені зняти квартиру, може, ви знаєте господарів, у яких квартира стоїть порожня? Вони відповідали, що нічим абсолютно не можуть мені допомогти… Врешті-решт я вирішила, що куплю намет, поставлю в парку і житиму там. Може, через деякий час на нас звернуть увагу журналісти, влада… Я востаннє пішла до міськради і сказала: житиму в наметі з дітьми, хоча б звідти мене не виганяйте, будь ласка!»
Наталя почала шукати намет. Виявилося, що намети теж дуже дорогі – 10000 грн. Знову безвихідь, глухий кут… «На всіх зупинках та в своєму магазині ми розклеїли оголошення “винайму житло”, – розповідає Наталя. – Одного разу відгукнулися та запропонували житло на п’ятому поверсі, але я за станом здоров’я не можу носити візочок і взагалі піднімати вантажі…»
Знову допоміг Фейсбук. Після посту зателефонував один чоловік, попросив розповісти про ситуацію детальніше і сказав: «У мене в Ватутіному є трикімнатна квартира, яку ми отримали 20 років тому і ніколи там не жили. Оскільки я не єдиний її власник, то зараз поговорю з мамою і попрошу, щоб вона приїхала з Києва і дала вам ключі. А далі ви вже на місці все обговорите. Гадаю, мама прийме рішення, що ви там залишитись і будете жити. Але врахуйте, що квартира після будівництва, там немає ні підлоги, ні газу, ні світла, ні води». Наталя дуже зраділа, що квартира першому поверсі, хоча і дуже маленька – 53 квадратні метри. «Приїхала його мама, показала мені квартиру і сказала: “Тут же цементу по коліно, неможливо жити”, – розповідає Наталя. – Я відповіла: “Слухайте, мені взагалі немає де жити! Дайте мені ключі, я наведу тут лад. Я справно платитиму і не відберу у вас цю квартиру – я віруюча людина!” І вона дала мені ключі».
Люди допомогли з ремонтом – хто робив електропроведення, хто підключав газ, хто стелив підлогу…
Але треба було терміново з’їжджати, а в новій квартирі ще лежав цемент. Тоді Наталя пішла до завідувачки дитячої лікарні, з якою на той момент уже дуже добре була знайома, і попросила покласти їх у лікарню хоч на якийсь час. Містечко маленьке, літо – лікарня стояла порожня… Повагавшись, завідувачка погодилася.
На цей момент ситуація більш-менш стабілізувалася. Три з половиною роки люди продовжують слати речі, в будь-якому стані – Наталя нічого не викидає, адже «на кожен товар є свій покупець». Якщо є невивідна пляма абощо, Наталя з компаньйонкою роблять редизайн – «звичайно, варто витратити 15-20 хвилин на річ, яку я продам за 70-80 гривень». Коли зібралося багато джинсів, вона подивилася на Ютубі, що люди роблять із такими джинсами, і почала шити органайзери. «Донедавна ми працювали з Тетяною, зараз у неї з’явилася інша робота, але я сподіваюся, що вона повернеться, – говорить Наталя. – Потім у нас з’явився ще один хлопець, він не лише тягає мішки, а й на машинці шиє краще за мене».
Наталя ще у Слов’янську звикла працювати на двох-трьох роботах – кранівником мостового крану, помічником вихователя, дитячим аніматором… Адже власного житла ніколи не мала. Власне, тому й не стала повертатися до Слов’янська після звільнення. Там буде те саме мінус хоч якось налагоджений бізнес. «Грошей, яких я заробляю, витрачав вистачає на їжу та найнеобхідніше – якась канцелярія до школи тощо, – говорить Наталя. – Ніколи не виходило відкладати. В мене просто немає такої можливості – великих продажів у нас нема… Власниця квартири, де ми живемо зараз, нагадує, що тут ми також тимчасово, і рано чи пізно нам доведеться з’їхати і звідси. Я вже напоневірявся на знімних квартирах достатньо, тепер мрію про власне житло. Побачила оголошення “продається”на убитенькому будинку, якому років 100, зателефонувала і запитала: скільки коштує ваш будинок? Відповіли: 16 тисяч доларів». Мрія про власне житло поки що видається нездійсненною. Меценат у блакитному вертольоті навряд чи прилетить. А відкласти таку суму нереально…
Утім, Наталя, знаючи її характер, рук не складе. Вона і дівчаток своїх учить, що треба трудитися, але не просто колотити воду, а прагнути, досягати. Готова, якщо вирішиться питання з власним житлом, усиновити ще одну дитину або навіть двох. «Хочу вкласти в дітей найкраще, щоб вони росли здоровими, мудрими, співчутливими, працелюбними, не здавалися, допомагали, щоб у них усе було гаразд», – говорить Наталя. І, дивлячись на неї, мимоволі думаєш, що у кого-кого, а в неї це точно вийде.
Якщо у вас також виникло бажання допомогти Наталі, надіславши непотрібний одяг або взуття, ось її адреса: 20251, Черкаська обл., м. Ватутіне, а/с 1, Наталя Геннадіївна Васильєва. Можна «Новою поштою»: м. Ватутіне Черкаської області, відділення 1, Наталя Васильєва, 096 20 29 417. Для благодійників, готовий пожертвувати гроші у фонд даху над головою для багатодітної родини, номер картки Приватбанку: 4149 6293 9169 0492. Можна також зв’язатися з нею через фейсбук. «Ми реально вижили завдяки цим продажам! – говорить Наталя. – Ці речі перетворилися на хліб і молоко, на їжу для моїх дітей. Ви не уявляєте, яку я відчуваю радість і вдячність до всіх, хто нам допоміг!»