Керівник фракції «Об’єднання «Самопоміч» у Верховній Раді Олег Березюк 02.07.2018 року під час засідання Погоджувальної у Верховній Раді України заявив, що Уряд, визнаючи, що для завершення поточного фінансового року йому бракує 200 мільярдів гривень, розпочинає фейкову боротьбу з контрабандою, заводячи на митницю ще одного агента – Міністерство внутрішніх справ, яке нібито має допомогти зменшити корупцію на митниці.
«Досвід показує, – зауважує керівник фракції «Об’єднання «Самопоміч» у Верховній Раді Олег Березюк, – це буде ще один агент корупції замість того, щоб проводити якісну реформу». Він певен: причина, через яку бюджет втрачає гроші, криється в картельній змові олігархічного бізнесу та Кабінету Міністрів.
І справді, якщо подивитися, хто керує українськими митницями, виникає закономірне питання: що Уряд там збирається контролювати додатково, якщо на керівних посадах знаходяться люди, підконтрольні особисто Володимиру Гройсману? Наприклад, Кривіцький Віктор Броніславович – начальник Волинської митниці. Він є людиною особисто Володимира Борисовича, в цьому неважко переконатися, навіть переглянувши його офіційну трудову біографію на сайті ДФС.
При цьому скандали навколо цієї митниці та її очільника не вщухають – в січні 2018 року про ситуацію там писали так:
«…з січня 2018 року митники на постах «Ягодин» та «Устилуг» особисто звітують перед начальником Волинської митниці Віктором Кривіцьким, за кількість пропущених машин з нелегально ввезеним товаром і зібраним з них «кешем». Кожен бус фотографується і надсилається начальству.»
Інші ЗМІ писали наступне:
«Волинська митниця вже довгий час славиться своїми контрабандними схемами по перевозці через кордон цигарок та бурштину, але з появою нового керівництва, український кордон почали перетинати більш масштабні товари – небезпечна вогнепальна артилерійська зброя.
За даними місцевих ЗМІ, організацією даних схем керує ніхто інший як голова Волинської митниці – Віктор Кривіцький. Який за недовгий час свого перебування на посту начальника митниці налагодив злачні для нього схеми, внаслідок яких за відповідний хабар через митні пункти, зокрема митний пункт Ягодин, з території України до сусідньої Польщі надходять нелегальні товари.
Підтвердженням цього є повідомлення Польського каналу новин «TVN24». Так 31 березня 2017 року в результаті проведення митного контролю у прикордонному пункті пропуску в Дорогуську була попереджена спроба ввезення до Польщі компонентів корабельної артилерійської установки AK-630 калібром 30 мм. , призначена для збиття повітряних цілей, зокрема керованих ракет та літаків. Гармату з замком радянського виробництва перевозили фургоном на українській реєстрації. Дана зброя згідно документів була задекларована як гідравлічний компонент.»
Для прикладу можна взяти також керівника і іншої, багатої на скандали, Закарпатської митниці та її в.о. начальника Балуєва Станіслава Сергійовича. Його офіційна біографія також не залишає сумнівів у тому, що це людина прем’єр-міністра України. І на Закарпатті також виникають постійні проблеми з контрабандою, при цьому в 2015 році боротьба за переділ цих потоків вилилася у криваву перестрілку серед білого дня, в яку були залучені колишні учасники АТО з Правого Сектору.
Навіть цих двох прикладів достатньо для того, щоб зрозуміти здивування керівника фракції «Самопомочі» у Верховній Раді щодо залучення підрозділів МВС до боротьби з контрабандою. При цьому в державі діє спеціальний орган, який наділено всіма необхідними повноваженнями для боротьби з контрабандою – Служба Безпеки України. Про успішні операції спецслужби ми читаємо постійно (наприклад, за другу половину червня – тут, тут, тут, тут і тут). Для чого тоді передавати повноваження по боротьбі з контрабандою в іншу службу чи запроваджувати дублювання?
Відповідь на це питання, можливо, криється в тому, що в передвиборчий період в країні розгорнулася боротьба за контроль над будь-якими фінансовими потоками.
За інформацією РБК-Україна, в оточенні президента Петра Порошенка дали зрозуміти, що ідея Гройсмана і Авакова відрядити поліцейських на митницю, м’яко кажучи, далеко не найвдаліша. За словами Генерального прокурора Юрія Луценка, рішення уряду саме по собі законне, але поліцейські нічого не можуть робити на території митного поста, оскільки їм це забороняє стаття 332 Митного кодексу.
“У минулому році одна служба ходила туди – СБУ, тепер інша служба буде мати цю монополію – МВС. З моєї точки зору – і те, і те є неприйнятним. Перевіряти роботу посадових осіб ДФС, а також правильність митного оформлення потрібно колегіально. Це єдина умова, що не буде корупційних ризиків”, – заявив Луценко.
Голова комітету парламенту з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна (БПП), близька до оточення президента, ініціативу уряду називає “виключно піаром”.
“Нічого спільного з реальними змінами у цій сфері – боротьби з корупцією та порушеннями законодавства правоохоронцями – такі зміни не мають”, – вважає вона.
Ключове питання, на думку депутата, у тому, чому прем’єр-міністр, знаючи про наявність контрабанди та тіньових схем на митниці, вирішив боротися з нею тільки зараз.
“Чому два роки нічого не відбувалося? Невже два роки не знали озвучену цифру втрат у зв’язку з величезною корупцією на митниці? Чому саме зараз виникла така ініціатива? Адже якщо таким чином – без внесення змін у відповідне спеціальне законодавство – можна вирішувати питання, то чому раніше постановами Кабміну не вирішувалися інші нагальні питання, пов’язані з митницею?”, – обурюється голова комітету.
У неформальних розмовах джерела РБК-Україна у політичних колах запевняють, що впровадження поліції в роботу митниці – це спроба Гройсмана і Авакова нівелювати на кордоні роль співробітників Служби безпеки. Іншими словами, – це не що інше, як виклик президенту, якому підпорядковується СБУ.
Далі буде?