Всі паркінги в Україні до 2030 року можуть пристосувати для електромобілів. Таку ініціативу зараз обговорюють в уряді, повідомив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Лев Парцхаладзе. Про це – у сюжеті Радіо НВ.
Електромобілі в Україні
Заступник міністра наголосив, що наступного року планують оснастити зарядними станціями для електромобілів 5% усіх стоянок та парковок. За словами Парцхаладзе, це буде зроблено, насамперед, за кошти бізнесу.
На паркувальних майданчиках зобов’язані будуть встановлювати електрозарядки
У відомстві зараз обговорюють нову державну будівельну норму, аби забудовники у своїх паркінгах були зобов’язані встановлювати електрозарядки. Також це правило стосуватиметься власників паркувальних майданчиків.
Парцхаладзе наголосив, що зарядні пристрої, залежно від потужності та швидкості зарядки, коштують від 500 до 50 тис. доларів, більш дорогі можуть зарядити авто протягом 10 хвилин. Заступник міністра розповів, що в історичних та старих кварталах теж з’являться місця з електрозарядками, однак технології будівництва паркінгів під існуючими будівлями значно дорожчі. Ці роботи будуть виконувати за рахунок місцевих бюджетів. Як приклад Парцхаладзе навів ЦУМ у Києві, який перебудували і оснастили підземним паркінгом.
За даними міністерства внутрішніх справ, кількість електрокарів в Україні за рік зросла удвічі. Загалом в країні зареєстровано понад 6,5 тис. електромобілів. Найпопулярніший електрокар в Україні – вживаний Nissan Leaf. Такі авто найбільше користуються попитом у Києві, на Одещині та на Харківщині. У цих регіонах їх понад 3,5 тис. Найменше електрокарів на Донеччині, Чернігівщині та Закарпатті.
Зарядні пристрої для електромобілів
За словами голови клубу Electro-Cars-Club Володимира Романцова, встановлення зарядних пристроїв може бути потенційно вигідним для бізнесу. Романцов розповів, що середня тривалість зарядної сесії для електроавтівок складає дві години, витрата електроенергії – 12 кіловат, її вартість для юросіб становить 30 грн.
На заправці або у ресторані власник авто може на невеликий перекус витратити у п’ять разів більше, а маржинальність їжі у таких закладах складає близько 80%.
Загалом в Україні зареєстровано понад 6,5 тис. електромобілів
Романцов зауважив, що в країнах ЄС торгові центри та супермаркети пропонують навіть безкоштовно заряджати електромобілі, адже це приносить їм значні прибутки від клієнтів.
Водночас в Україні представники комунальних підприємств чинять опір проти встановлення зарядних станцій у житлових будинках, а бізнес вважає це невигідним, адже електромобілів в Україні дуже мало. Романцов наголосив, що місцева влада Києва ще 4 роки тому ухвалила концепцію збільшення зарядного обладнання для електрокарів, однак у ній не прописали чітких зобов’язань для бізнесу.
“Верховна Рада прийняла концепцію про обладнання 10% паркомісць – 5% нічних і 5% денних. За чий рахунок це буде робитися, в які часові терміни – ніхто нічого не прописав. Важливіше – хто це робить, коли і з яким обладнянням”, – сказав Романцов.
Чи реально упорядкувати зарядні станції
Ринок електромобілів в Україні – маленький, протягом року українці купили понад 40 автомобілів Тесла і це дуже незначна цифра для великої держави, зазначив автомобільний експерт Рауль Чилачава. Він зауважив, що передумов для суттєвого зростання таких машин поки що немає.
Україна може зіткнутися з проблемою перебоїв електрики через велику кількість електромобілів
Чилачава розповів, що навіть у такій потужній країні, як США, збільшення електрокарів призводить до перебоїв з електрикою, і Україна також може стикнутись з цією проблемою.
“Каліфорнія у пікові часи не витримує роботу кондиціонерів. Вони намагаються просувати електрифікацію електромобілів, але поряд із тим не можуть дозволити собі велику кількість цих машин, тому що авто утрудняють енергоситуацію країни. В Україні ситуація ще гірше. По-перше, ці зарядні станції коштують суттєвих грошей, якщо не говорити про дешеві китайські установки”, – зазначив Чилачава.
За оцінками експертів, у світі електромобілі можуть стати дешевшими за автівки з двигуном внутрішнього згорання до 2025 року.