Комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович закликала Москву і Київ звільнити людей, що були затримані в обох країнах з 2014 року, з гуманітарних міркувань. Про це йдеться у листах, адресованих міністру закордонних справ РФ Сергію Лаврову і керівнику МЗС України Павлу Клімкіну.
Комісар стурбована долею кількох затриманих і ув’язнених людей в Україні і в Росії, прізвища яких не називають. “Я розумію, що ситуація декого з цих людей є особливо тривожною та вимагає негайних дій через серйозні побоювання, пов’язані з їхнім здоров’ям та іншими проблемами…Я продовжую уважно стежити за ситуацією, і я з жалем відзначаю відсутність будь-якого прогресу у вирішенні гуманітарних потреб засуджених та затриманих”, – заявила пані Міятович. На переконання пані Міятович, їх мають звільнити з гуманітарних міркувань.
У терміновому порядку комісар попросила владу Росії і України зробити все можливе і необхідне, щоб життя ув’язнених та затриманих було поза загрозою. “На моє тверде переконання, якщо це питання не буде терміново вирішене між Росією і Україною, наслідки можуть бути незворотними”, – заявила пані Міятович. Комісар Ради Європи підтримала співпрацю омбудсменів України і Росії у цій сфері і запропонувала свою допомогу.
Вже понад 90 днів у російській в’язниці голодує український режисер Олег Сенцов, якого в РФ визнали винним у створенні терористичної організації й засудили до 20 років колонії, а в Україні вважають політв’язнем. Стан режисера “катастрофічно поганий”, заявила його сестра.
У липні Київ оприлюднив список з 23 осіб, яких готовий передати Росії в обмін на звільнення українців, що перебувають за гратами в Росії, в Криму та на Донбасі. Але жодного обміну з того часу не відбулось.
У травні в Україні затримали керівника російського інформагентства “РИА Новости – Украина” Кирила Вишинського за звинуваченнями у державній зраді. Політики та експерти тоді припускали, що саме Вишинського можуть обміняти на когось з затриманих українців. І цього обміну не відбулось.