Регулярно вчені змушені розробляти нові види вакцин від грипу через те, що цей вірус вкрай добре пристосовується до препаратів, що протистоять йому і мутує. Однак вже не перший рік ведуться розробки, так званої, «універсальної вакцини» від грипу, яка зможе захистити людей від більшості штамів вірусу. І недавно одна з перших подібних вакцин пройшла серію випробувань.
Як повідомляє Hi-News, велика частина сучасних вакцин використовує вірусні антитіла, які викликають імунну відповідь і «підстьобують» систему імунітету боротися з вірусом. Але грип, як було вже сказано, всього за один сезон пристосовується до таких умов і видозмінюється, тому через рік вакцинацію потрібно повторювати. Нова вакцина має дещо інший підхід у виробництві: для кодування білків використовуються молекули мРНК. На клітинному рівні це максимально наближене до умов реального зараження (але без зараження), що викликає потужну імунну відповідь.
Зараз вчені провели серію тестів на мишах. При цьому ефект від експериментальної вакцини зберігався протягом 30 тижнів. Більш того, навіть після закінчення цього терміну захисна дію слабшає дуже повільно. Самі ж молекули мРНК «обволікаються» ліпідними частинками для того, щоб не викликати реакцію відторгнення до того, як до них доберуться клітини імунітету. У майбутньому вчені хочуть провести тести за участю інших тварин, а через 2 роки почати повномасштабні клінічні випробування на людях. За словами авторів,
«Якщо при клінічних дослідженнях на людях вакцина спрацює хоча б з 50 відсотках також, як це було з мишами – це вже стане величезним досягненням. Така вакцина дозволить великій кількості людей робити одне щеплення раз в декілька років і практично забути про грип», – йдеться в повідомленні.