Саме цікаве, що виставка присвячена людям з ЛГБТ спільноти, які брали участь в АТО та ООС
30 серпня о 19:00 фонд ІЗОЛЯЦІЯ презентує виставку фотографа Антона Шебетка “Ми були тут” у просторі креативної спільноти IZONE. Проект складається з відеоінсталяцій та серії фото представників ЛГБТ+, які брали участь в АТО, а нині в ООС.
За час проведення антитерористичної операції на сході України в ній взяло участь понад 330 тисяч українців та українок. Даних про те, яку кількість з них складають представники і представниці ЛГБТ+, не існує. На переконання праворадикальних сил і консервативно налаштованого населення, їх там і зовсім немає. Це переконання часто використовується як аргумент проти проведення правозахисних заходів і Маршів Рівності. Проект “Ми були тут” покликаний показати людей, які з одного боку є сучасними українськими героями, а з другого — ігноруються переважною більшістю своїх співвітчизників.
Героями проекту “Ми були тут” стали представники ЛГБТ+, які брали участь в АТО і нині беруть участь в ООС (Операція Об’єднаних сил) у різних іпостасях: солдати, добровольці, волонтери. Зіткнення, конфлікт і об’єднання цих ідентичностей знайшли своє відображення в серії портретів.
Більшості героїв доводиться носити камуфляж не тільки на службі, а й у повсякденному житті. Вони не роблять публічний камінг-аут у “громадянському” житті, більшість приховує цю інформацію і на службі, побоюючись насмішок і негативної реакції. Деякі герої просили використовувати вигадані імена, непокоячись, що їх буде можливо ідентифікувати.
У них усіх різні світогляди: хтось висловлюється за проведення Маршів Рівності, інші вважають, що це лише роздражнить праворадикальні сили. Єдине, що їх об’єднує — служба в українській армії або активна участь у волонтерському русі, незважаючи на сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність, які все ще є табуйованою темою не тільки в такій типово маскулінній структурі як армія, а й в українському суспільстві в цілому.
Як каже сам Антон, відповідаючи на питання, чому саме представники сексуальних меншин, просто цих людей, якщо не ненавидять в Україні, то ставляться застережливо з негативними нотами. «Але ж я хотів передати в своїх работах те, що вони такі ж самі як і всі патріотично налаштовані українці. Люблять свою Батьківщину й готові у будь-який час встати на її захист», – каже митець.
Поряд з роботами фотографа висять навушники, через які можна прослухати розповідь самого героя про те, чому він пішов захищати батьківщину.
Сама виставка розташована в галереї IZONE, вулиця Набережно-Лугова 8, другий поверх. Вона працюватиме до 7 жовтня.
Що ж до автора. Антон Шебетко – український митець і фотограф. Живе в Амстердамі, працює з темами, пов’язаними з ЛГБТ+. Його проект “Плешка” про старі місця для зустрічей ґеїв у Києві було показано 2017 року на Фестивалі молодих українських митців у Мистецькому Арсеналі в Києві.