Сьогодні День міста відзначають шість міст України. Серед яких Житомир, Вінниця, Дніпро, Луцьк, Луганськ та Миколаїв.
День міста Вінниця відзначається щорічно у вересні. Святкування 650-річчя міста випадало на 2005 рік. Історія Вінниці тісно пов’язана з історією Правобережної України як такої.
Згідно з однією із версій назва Вінниця походить від старослов’янського “вьно”, тобто “дар”. Крім того, “вінницею” раніше називали винокурню. Також у місті протікає річка Вінничка. Перший замок тут з’явився у 1362 році, на горі над Миколаївською церквою.
Відзначати своє головне міське свято вінничани починають на майдані Незалежності, там же проходять виставки, конкурси та виступи.
Одне із найстаріших міст Київської Русі теж сьогодні святкує 1134 іменини Житомира. Місто розташоване на півночі України серед унікальних природних ландшафтів.
Назва міста пішла від одного з дружинників Аскольда і Діра. Звали його Житомиром, він відмовився служити ворогам своїх князів і сховався в лісах, між річками Кам’янка та Тетерева. І на цьому місці зараз стоїть місто Житомир. Існує ще одна версія, яка свідчить, що городяни завжди жили в мирі і торгували свіжим хлібом. Саме тому і з’явився “ЖитоМир”.
Житомир у своїй багатовіковій історії встиг побувати і частиною і Литви і Польщі. Весь цей час залишався головним центром свого регіону. При УРРС в 1918 році в місті кілька тижнів працював уряд Української Народної Республіки.
Цьогоріч на святкуванні у місті проходитимуть концерти, заходи, унікальні майстер-класи, спортивні та загальноосвітні події. Головними місцями подій стануть Соборна площа, Парк культури і відпочинку імені Гагаріна та вулиця Михайлівська.
Також святкова програма передбачена у Дніпрі. Адже у цей день місту виповнюється 242 роки. Назва Дніпро є скіфською за походженням. Скіфське Данапр перекладається як “глибока ріка”.
Концертні програми до 242-річчяДніпра відбуватимуться на трьох майданчиках: на Фестивальному причалі, біля театру Шевченка та біля цирку й у парку Сагайдак.
На День міста у Дніпро завітає гурт “Скай”, співачка Тіна Кароль та молодіжний гурт Open Kids. Також у парку розпочнеться рок-фестиваль Dnipro-Rock -2018.
Луцьк – місто-технопарк – центр Волинської області України сьогодні також відзначає свій День міста. Це дуже гарне, духовно багате місто, що поєднує в собі європейську вишуканість та українську гостинність.
Сучасна назва міста Луцьк походить від більш старої назви “Лоуческ” або “Лучеськ”. Єдиної думки щодо походження цього слова немає, але вченими неодноразово висувалися різні гіпотези. Найбільш популярними є припущення, наприклад, про те, що назва походить від слова “Лук”, тобто “вигин річки”, або назва пов’язана з ім’ям вождя східнослов’янського племені дулібів – Луки, який і заснував це місто, або що ця назва має кельтське походження , і ,так само як Ліон і Лондон, походить від імені бога Луга, або ж вона походить від самоназви племені “лучан”. У літописі місто вперше згадується 1085 р., коли він був вже укріпленим містом, що витримало 6-місячну облогу Болеслава Хороброго. Первісними його мешканцями були представники східнослов’янських племен дулібів і волинян. У 1097 р. Святополк II віддав Луцьк Давиду Святославичу, який незабаром був вигнаний Давидом Ігоровичем. З тих пір Луцьк до середини XII ст. залишався передмістям Володимир-Волинського князівства, незважаючи на домагання князів київських.
Сучасна історія міста обширна і неоднозначна. Під час громадянської війни (з 1917р. по 1920р.) Луцьк неодноразово переходив з одних рук до інших. З 1921 року по 1939 рік він перебував у складі Польщі. У вересні 1939, відповідно до Договору про ненапад між Німеччиною і Радянським Союзом, місто увійшло до складу УРСР.
День міста Миколаїв також святкує у 2 суботу вересня. Програма урочистих заходів включає ряд традиційних, і, разом з тим, унікальних подій в цей день. Місту завжди є чим приємно здивувати не тільки його жителів, але і гостей. Ніхто не залишиться без яскравих вражень.
Так вже сталося, що День народження міста Миколаєва збігається з Днем фізичної культури і спорту України. Це неодмінно позначиться на святковій програмі. Вона також включає великий святковий концерт на Соборній площі, куди приїдуть зірки і популярні виконавці. Він, як правило, проходить ввечері. А в середині дня там відбудеться урочисте відкриття святкування Дня міста. Свято розпочинається на вулиці Набережній, території розваг і відпочинку, де будуть змагатися юні рибалки. Треба враховувати, що Миколаїв – місто на воді, і без усіляких водних шоу тут не обходиться. На всіх чекає приємне проведення часу, виставки, ярмарки, презентації, розважально-ігрові програми, фестиваль і паради, буде працювати дитяче розважальний містечко в парковій зоні. Світ театру відкриє свої двері. Вечір прикрасять святкові феєрверки. З повною програмою заходів завжди можна ознайомитися на офіційному міському порталі.
Місто Миколаїв – обласний центр Миколаївської області у південній частині України. Він розташований в місці злиття річок Південний Буг та Інгул і знаходиться в 80-ти кілометрах від Чорного моря. Один з астероїдів, відкритий Кримської астрофізичної обсерваторією, названий на честь міста.
Перші відомі поселення на теренах сучасної Миколаївської області з’явилися на берегах річок Південний Буг та Інгул (у середній течії) наприкінці пізнього палеоліту (близько 20 тис. років тому).
В добу пізньої бронзи (XII—VIII ст. до н. е.) на місці сучасного Миколаєва вже було величезне як на ті часи місто, що не поступалося розмірами навіть легендарній Трої.
За однією з версій, місто отримало свою назву на згадку про здобуту в 1788 році російськими військами перемозі – взяття турецької фортеці Очаків у день святого Миколая, покровителя моряків. Назва міста згадується в ордері № 1065 полковнику Михайлу Фалєєву від 27 серпня 1789 року «Фаберову дачу іменувати Спаське, а Вітовку – Богоявленське, нову верф на Інгулі – місто Миколаїв …»
ВцьомуроціЛуганськсвяткуватимесвоє223–річчя.ЯківбільшостімістУкраїни,це святоприв’язанедо других вихідних у вересні.
Історія даного міста починається ще з 1795 року, коли Катерина ІІ зробила указ про створення першого в тому регіоні чавуноливарного заводу. Знаходиться він повинен був над потоком Лугань, звідки і пішла назва міста. У перший час робітники заводу жили в двох селищах: Кам’яний брід і Вергунка. Згодом навколо чавуноливарного заводу утворилося невелике містечко, яке розросталось все більше і більше.
Назвамістакілька разівзмінювалося.У 1882 році місто стало Луганськом.Майже через50роківмісто отрималонову назвуна честьвидатноговоєначальника–Ворошиловград.Пізнішебувприйнятийуказпро те,щоне можнаназиватимістаіменамищеживихлюдей,томуповернулосяперша назва.Післясмертівоєначальникаумістазновудвічізмінювалась назва.Але,востаточному підсумку,Луганськотримувавсвоюісторичнуназву.
На жаль, на даний час місто окуповане російськими бойовиками і являється центром так званої невизнаної “ЛНР”.