У Македонії сьогодні, 10 вересня, офіційно розпочалася агітаційна кампанія перед референдумом про зміну назви країни. Це необхідно для вступу колишньої югославської республіки до Євросоюзу і НАТО. Про це повідомляє Радіо Свобода.
Приєднання Македонії до цих організацій раніше блокувала Греція, яка не визнає назву “Македонія”, вказуючи на те, що історична область Македонія включає в себе, в тому числі, північну частину нинішньої Греції. Цьогоріч Скоп’є і Афінам вдалося досягти компромісу, в рамках якого Македонія має змінити назву на 2Північна Македонія”. Це вже схвалено парламентом, проте рішення має підтвердити референдум, призначений на 30 вересня.
Наразі, влада країни виступає за зміну назви, націоналістична опозиція – проти. Частина політичних сил закликає до бойкоту голосування, сподіваючись знизити явку нижче рівня в 50% , тоді референдум буде визнаний недійсним.
Опозиція критикує владу за формулювання питання: “Чи підтримуєте ви вступ в ЄС і НАТО шляхом схвалення угоди між Македонією та Грецією?” Критики вважають, що виборців вводять в оману. Влада в свою чергу заявляє, що питання цілком чесне, адже зміна назви необхідна саме для того, щоб відкрити шлях до ЄС і НАТО.
зазначається, лідери країн Заходу закликають громадян Македонії схвалити угоду. Канцлер Німеччини Анґела Меркель особисто приїхала до Скоп’є минулого тижня, щоб закликати громадян Македонії проголосувати. “Це історичний шанс, який випадає один раз за життя покоління”, – сказала канцлер.