Вони всюди навколо нас, у ґрунті, на нашому тілі та в повітрі, але часто вони занадто малі, щоб їх можна було побачити неозброєним оком.
Вони дають нам ліки та їжу, але також можуть нашкодити, викликавши хвороби рослин та тварин. Відповідно до першого великого дослідження стану грибів у світі, грибне царство є дуже важливим для життя на Землі. Проте більше ніж 90% з близько 3,8 мільйона грибів у світі невідомі науці.
“Це такий цікавий набір організмів, і ми дійсно так мало знаємо про них”, – говорить професор Кеті Вілліс, директор з наукової роботи в Королівському ботанічному саду Кью у Великій Британії, яка керувала підготовкою дослідження.
“Це дійсно незвичайні організми з найдивнішим життєвим циклом. І все ж, коли ви розумієте їхню роль в екосистемі Землі, ви розумієте, що вони підтримують життя на Землі”.
Багато людей знайомі з їстівними грибами або цвілю, з якої роблять пеніцилін. Але гриби мають цілий ряд життєво важливих ролей.
Вони допомагають рослинам отримувати воду та поживні речовини з ґрунту. З них також роблять ліки, які можуть знижувати рівень холестерину в крові або роблять можливою трансплантацію органів.
Використання грибів також виглядає перспективним для перероблення пластмаси та створення нових видів біопалива. Але вони мають і темну сторону: знищення дерев, зернових культур та інших рослин у всьому світі, а також спричиняють вимирання деяких земноводних.
Джекіл і Гайд
Доктор Естер Гайя, яка керує дослідницьким проектом у Кью, досліджує різноманітність та еволюцію грибів, вважає, що вони трохи схожі на Доктора Джекіла і Містера Гайда. “Вони можуть бути хорошими й поганими одночасно, – каже вона. – Один і той самий грибок може розглядатися як шкідливий, але він же може мати й великий потенціал та пропонувати багато рішень”.
Доповідь висвітлює декілька прогалин у наших знаннях про групу організмів, які можуть дати відповіді на питання продовольчої безпеки.
Представники грибного царства містять деякі з найбільш шкідливих для рослин патогенів. Але гриби також переробляють поживні речовини й відіграють певну роль у регулюванні рівня вуглекислого газу. “Це царство, до якого ми повинні почати серйозно ставитися, особливо у зв’язку зі зміною клімату та усіма іншими викликами, з якими ми стикаємося”, – говорить професор Вілліс.
Захопливі факти про гриби
- Гриби належать до окремого царства, але вони ближчі до тварин, ніж рослин;
- У своїх клітинних стінках вони мають такі ж хімічні речовини, що й лобстери та краби;
- Знайшли гриб, здатний розкладати пластмасу протягом тижнів, а не років;
- Є дані, які дозволяють припустити, що дріжджі (різновид грибків) використовували для виробництва алкогольного напою медовухи ще 9 000 років тому;
- У їжу споживають принаймні 350 видів грибів, включаючи трюфелі, які можна продати за кілька тисяч доларів за штуку, і грибки у сирі;
- Пластикові деталі автомобіля, синтетичний каучук і Лего зроблені з використанням ітаконової кислоти, яку отримують з грибка;
- 216 видів грибів вважаються галюциногенними;
- Гриби використовуються для перероблення відходів у біоетанол;
- Продукти, виготовлені з грибів, можуть використовувати як замінники пінополістиролу, шкіри та будівельних матеріалів;
- Дослідження ДНК показують, що в одному зразку ґрунту є тисячі різних видів грибків, багато з них невідомі та приховані – так звані “темні таксони”.
У дослідженні “Стан світових грибків” взяли участь понад 100 вчених із 18 країн. Досліждення встановило:
- Щорічно знаходять понад 2 000 нових видів грибів у різних місцях, включаючи людські нігті;
- Сотні видів збирають та їдять як харчові продукти, а світовий ринок їстівних грибів сягає 42 млрд доларів на рік;
- До світової “Червоної книги” занесено лише 56 видів грибів у порівнянні з більш ніж 25 000 рослин та 68 000 тварин.
За останніми підрахунками у Британії є понад 15 000 видів грибків, деякі з них – на межі вимирання. Активісти допомагають ідентифікувати гриби по всій країні, вже додавши до бази даних понад 1 000 нових видів.
Доктор Брайан Дуглас з проекту “Загублені та знайдені гриби” стверджує, що гриби – такі ж прекрасні, як орхідеї, й так само важливо їх захищати: “Я думаю, що ми повинні навчати людей, закликати їх милуватися грибами”.
Його колега доктор Олівер Еллінгем додає: “Гриби – це цілком інше царство, співставне, якщо не більше за різноманіттям, з рослинами та тваринами”.