Чи доведеться Україні повертати кредит, про який Янукович домовився з Путіним у 2013 році?
Financial Times пише про те, що справа про російський кредит Януковича може призвести до створення юридичної концепції щодо “одіозного боргу”, а саме “коли сумнівний режим чи правитель позичає гроші для власної вигоди, але звалює цей тягар на народ країни”.
За справою про кредит у 3 млрд доларів, який Росія надала колишньому президенту Віктору Януковичу 2013 року і яку тепер розглядатимуть в судах Лондона, уважно спостерігають інвестори та емітенти суверенних облігацій, адже судова ухвала може мати важливі наслідки для міжнародного бізнесу.
“Це одна з найбільших справ про суверенний борг, навіть в міжнародному праві, яку я коли-небудь бачив. Класичним аргументом одіозного боргу є те, що уряд не є справжнім представником народу країни, але ніхто ніколи з цим аргументом не погоджувався. Та ця справа може це змінити”, – каже професор юриспруденції Міту Гулаті.
Видання нагадує, що Україна не виплатила борг у квітні 2015 року, аргументуючи це тим, що Москва змусила Київ прийняти фінансову допомогу, а згодом “вдерлася” на територію країни, що призвело до економічних проблем. “Уявіть, що ви берете в банку позику на придбання ресторану, але банк нервує через те, що ви можете перемістити свій бізнес. Тому він надсилає свою команду, яка спалює кухню для того, щоб ви нікуди не з’їжджали. Тепер ви не можете повернути борг, оголошуєте про дефолт, а банк збирається стати власником ресторану”, – метафорично пояснює сутність справи експерт Томоті Еш.
Попри те, що 2017 року лондонський суд підтримав позицію Росії, минулого тижня апеляційний суд “несподівано” скасував це рішення – саме в той час, коли британські газети писали про отруєння в Солсбері. “Це не мало б впливати на суддів, але судді також люди”, – цитує юриста-міжнародника Financial Times.