Генеральна стратегія державних банків імплементується недостатньо швидко, зокрема, безпосередній власник держбанків – Міністерство фінансів – докладає для цього недостатньо зусиль. Про це заявила перший заступник глави Національного банку України (НБУ) Катерина Рожкова.
“Генеральний стратегічний документ, затверджений Кабінетом міністрів, імплементується недостатньо якісно і ефективно”, – сказала вона під час щорічного Українського фінансового форуму в Одесі, організованого інвестгрупою ICU. За її словами, в першу чергу, це пов’язано з відсутністю в держбанках належним чином сформованих наглядових рад. “Якщо говорити про Приватбанк і Укргазбанк, там це питання вирішене, ми бачимо реальні результати. Якщо ми говоримо про Ощадбанк та Укрексімбанк, там корпоративне управління на недостатньому рівні”, – зазначила Рожкова. Перший заступник голови НБУ зазначила недостатність зусиль у вирішенні цього питання з боку основного власника фінустанов – Міністерства фінансів.
Крім цього, додала Рожкова, якщо говорити про подальші кроки в рамках стратегії, зокрема про приватизацію держбанків, то вона навряд чи можлива для більшості з них без комплексного вирішення питання обслуговування держмонополій. “Держмонополії сьогодні обслуговуються в держбанках, і на прикладі Укргазбанку ми бачимо побажання від потенційного інвестора, щоб баланс банку був очищений на операції держмонополій. Тоді виникає питання, а куди діватися держмонополіям, якщо ми хочемо приватизувати все держбанки”, – сказала вона. Тому питання приватизації держбанків безпосередньо пов’язане з управлінням в держмонополіях, які повинні бути в змозі залучати фінансування на ринкових умовах, підсумувала Рожкова.
Як відомо, в лютому 2018 року Кабмін прийняв нову реформу держбанків. Документ передбачає, що частка держсектора на банківському ринку протягом 5 років скоротиться до 24% з нинішніх 55%.