Рішення МВФ прив’язати виділення чергового трашну допомоги Україні до ухвалення держбюджету вказує на те, що Міжнародний валютний фонд не довіряє керівництву України і намагається позбавити уряд простору для політичного маневрування. Про це повідомляє Балаш Ярабік, дослідник аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace.
Технічна місія МВФ завершила роботу в Україні 19-го вересня. Деякі ЗМІ повідомили, що переговори закінчились для України невдало, і держава не отримає черговий транш допомоги у майже 2 мільярди доларів США, доки Верховна Рада не ухвалить бюджет 2019-го року.
Вимога ухвалення бюджету перед отриманням траншу допомоги стала несподіванкою для уряду України. Між тим голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв заявив, що у ході переговорів із технічною місією було досягнуто принципову домовленість щодо цін на газ. За словами Коболєва, ціни на газ має бути доведено до ринкового рівня до квітня 2020-го року. Як заявив Коболєв, темпи підвищення вартості газу зараз обговорюються.
Дослідник центру Carnegie Балаш Ярабік побачив у повідомленнях з України ознаку недовіри МВФ до уряду. «Введення нових умов – це розумний крок з боку МВФ з точки зору зменшення простору для політичного маневрування урядом України, але, ймовірно, це матиме негативні політичні наслідки для уряду (уряд підвищує ціни на газ і нічого не отримує за це). Також це вказує на недовіру до правлячого класу», – заявив Ярабік у Twitter.
Загалом оглядачі по-різному оцінили позицію МВФ. Ерік Карл Гонц з центру Center for International Private Enterprise, який входить до структури Національного центру на підтримку демократії США (NED) відзначив, що позиція МВФ може сприяти приходу до влади в Україні президента-популіста. «Я вважаю несправедливим те, що МВФ висуває цю вимогу зараз, – написав Гонц про вимоги МВФ щодо підвищення цін на газ. – Позиція МВФ призведе до приходу до влади в Україні популіста». «Підвищення цін на газ не користується популярністю серед населення, особливо за 7 місяців до виборів. Попереду довга зима і невдоволення людей», – також відзначив Гонц.
Натомість британський економіст Тімоті Еш назвав популізмом відстрочення підвищення цін на газ. «Про це вже було погоджено у квітні 2017-го року. Україна вже і гроші отримала. Окрім того субсидії захищають найбідніші верстви населення. Відмову від підняття цін можна пояснити лише популізмом та захистом схем збагачення», – твітує Еш.
Натомість журналіст агенції новин AFP Дмітрі Закс побачив у ситуації в Україні ознаки можливості дефолту. «Все більш ймовірно, що Україна оголосить дефолт по боргу, і МВФ дозволить цьому відбутися. Вибори наближаються, тож не варто чекати, що уряд раптом запрацює ефективніше», – твітує Закс.
Як повідомляє «Європейська правда», поточна програма України і МВФ обсягом 17,5 млрд доларів, з яких Україна отримала 8,7 млрд доларів, закінчується навесні 2019 року.