В Держдепартаменті США прокоментували інформацію російських ЗМІ про те, що Олега Сенцова нібито можуть обміняти на ув’язнених у США росіян – Віктора Бута, Костянтина Ярошенка та Марію Бутіну. Там заявили, що такі переговори неможливі.
Інформацію про те, що РФ наполягає на такому обміні, оприлюднила 30 вересня російська “Новая газета” з посиланням на свої джерела.
У Києві заявили, що російська сторона не заявляла про наміри здійснити обмін ув’язненого режисера та засуджених в США громадян РФ.
Не підтвердили такі плани і в Кремлі.
Що сказали в Держдепі
Російська служба Бі-бі-сі отримала коментар представника Держдепу щодо цієї інформації в ЗМІ.
“Будь-яка безглузда спроба Росії використовувати незаконне затримання громадянина України як базу для переговорів була б ще одним знаком того, що Росія з недостатньою повагою ставиться до прав людини, суверенітету України і верховенства закону”, – йдеться в коментарі.
“Сенцова арештували в окупованому Росією українському Криму. Йому насильно дали російське громадянство, після чого російський суд ув’язнив його до 20 років”.
Там додали, що висунуті проти режисера звинувачення у підготовці теракту безпідставні та “є цинічною помстою за його позицію щодо російської окупації Криму”.
Коментарі з Києва та Москви
Представники російської та української влади нічого не знають про те, що написала “Новая газета”.
Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що йому про такий план “нічого не відомо”. Те саме заявила і речниця російського МЗС Марія Захарова.
У Києві заявили, що подібні ініціативи від російської сторони не чули.
Перша заступниця голови Верховної ради Ірина Геращенко, яка займається питаннями обміну ув’язнених в Росії українців, також заявила, що вона про це не знає.
“Щодо чуток в ЗМІ про начебто перемовини американців і росіян щодо звільнення Сенцова в обмін на російський кримінал, то під час візиту до США і перемовин з американськими високопосадовцями ми такої інформації ні від кого не чули. Нагадаю, що такі чутки росіяни запускали й в історії з Савченко, що начебто вони ведуть переговори про можливість її передачі американцям в обмін на Бута. Але це виявилося чутками”, – додала Геращенко.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що Москва не ініціювала такі переговори. Але навіть якби таку ідею озвучили, то на його думку, навряд США на це б пішли.
“Якісь розмови з США, що це буде через голову України – США так робити не будуть. Я обговорював на багатьох зустрічах в Нью-Йорку і питання політв’язнів, і питання звільнення заручників – це 100%”, – сказав він в інтерв’ю телеканалу ATR.
Справа Сенцова
У серпні 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд визнав Олега Сенцова винним в організації терористичного співтовариства і засудив його до 20 років колонії суворого режиму. За цією ж справою був засуджений і лівий активіст Олександр Кольченко, якому дали 10 років в’язниці.
Сенцова і Кольченка звинувачують у тому, що навесні 2014 року, невдовзі після анексії Криму Росією, вони нібито організували підпали офісів організації “Російська громада Криму” і офісу “Єдиної Росії” у Сімферополі.
Самі засуджені вважають справу проти них політичною, а докази – сфальсифікованими. Крім того, Сенцов стверджував, що його після арешту били і катували співробітники ФСБ, вимагаючи зізнань.
Визволення Сенцова вимагають як правозахисні організації, так і групи письменників, режисерів та інших творчих діячів із різних країн.
Голодування
14 травня 2018 року, за місяць до початку Чемпіонату світу з футболу, який стартував у Росії Олег Сенцов оголосив голодування, яке триває з того часу.
Таким чином він хотів привернути увагу до ув’язнених за політичними мотивами у тюрмах Росії та Криму громадян України.
На початку вересня двоюрідна сестра Сенцова Наталія Каплан повідомила, що він написав заповіт на свою творчість в разі смерті.
За словами сестри, він не вірить, що незабаром вийде із в’язниці.
Його стан “стабільно-паскудний”, до симптомів додалася гіпоксія – нестача кисню в органах, здебільшого мозку, написала у соцмережі Facebook сестра режисера.