Атомні радянські бази у Польщі не були майстерно замасковані, а на їхній території проживали навіть родини військових з дітьми.
Це вдалося з’ясувати археологу доктору Гжегожу Кяршису, повідомляє Onet.pl. Невідомі до тепер елементи радянських баз вдалося виявити завдяки аналізу розвідувальних матеріалів ЦРУ. У 1969 році на території Польщі було створено три великі склади ядерної зброї – у Темплеві, Бжежніці-Колонії та Подборську. Їхнім основним елементом було монументальне, вкопане на декілька метрів у землю бетонне укриття, призначене для збереження атомних боєголовок. До початку 1990-их років інформація про них була суворо засекреченою. “Протягом кількох десятиліть з часу розкриття існування баз ці об’єкти обросли легендами, про них видавалася численна, часто неперевірена інформація, яку я виріши перевірити”, – пояснив науковець.
Наприклад, стверджувалось, що бази були чудово замасковані від шпигунських супутників. Проте аналіз розсекречених зображень американських супутників Corona i HEXAGON засвідчили протилежне – головні елементи баз, а також під’їзні шляхи та вертольотні майданчики – прекрасно видно на супутникових знімках.
Завдяки аерологічному лазерному скануванню дослідник виявив раніше невідомі елементи баз – канави, що оточували усі три об’єкти, а також сховки для автомобілів для транспортування боєголовок. Деякі з них майже непомітні неозброєним оком.
Завдяки цьому методу йому також вдалося відтворити маршрут радянських вартових, які патрулювали засекречені об’єкти. Дослідник також з’ясував, що на базах військові жили разом із родинами, у них навіть був дитячий садок, а біля будинків розбиті сади та утримувалась худоба.