9 жовтня крізь призму років.
У 1874 році відбулося створення Всесвітнього поштового союзу. Цього дня починаючи з 1957 року відзначається Всесвітній день пошти. За ініціативою генерального поштмейстера Північнонімецького союзу фон Штефана 21 держава підписала в Берні угоду про поштовий зв’язок і створення Міжнародного поштового союзу, що забезпечувало безперешкодне пересилання міжнародної кореспонденції.
1855-й рік – американець Джошуа Стоддард отримав патент на сирену. Цей пристрій, що працював від струменя пари, за задумом автора, призначався для церков, але знайшов своє практичне застосування на суднах і в цирках.
1894-го року в Нью-Йорку на фотостудії Carbon відбулась демонстрація “чарівного ліхтаря”, попередника кінопроектора. Принцип його дії полягав у проектуванні на білу стіну фотозображень, нанесених на скляну пластину. Такі пристрої були відомі і раніше, але цього дня демонструвались не окремі слайди, а ціле шоу “Міс Джеррі”: фотографії перед потужним джерелом світла мінялись зі швидкістю 5 картинок в секунду із застосуванням ефектів затінення і спробою зімітувати неперервність рухів персонажів шоу.
У 1915-му американець Джил Андерсон на змаганнях в Нью-Йорку встановив рекорд швидкоті. Керуючи автомобілем Stutz, на 360-мильній трасі він досягнув середньої швидкості 102.6 милі/год (близько 165 км/год), першим подолавши рубіж в 100 миль/год.
1963-го – через оповзні у Альпах не витримали стіни другої у світі по висоті греблі “Вайонт” і водосховище, вийшовши з берегів, затопило декілька італійських сіл, що привело до загибелі 1190 чоловік.
1989-й рік – по Центральному телебаченню СРСР відбувся перший сеанс оздоровлення вінницького лікаря-психотерапевта Анатолія Кашпіровського. З інтервалом у два тижні пройшли шість передач, під час яких мільйони наївних людей прислухались до “установок” цілителя, настроювали свої “будильники”, зарубцьовували шрами, “розсмоктували” пухлини і підставляли до екрану хворі частини свого тіла.
Відомі іменинники 9 жовтня:
1201-й рік – Робер де Сорбон, французький теолог, духовник Людовіка IX, засновник богословського коледжу Сорбонна (з 17 ст. – Паризький університет).
У 1547-му народився Мігель Сервантес де Сааведра, іспанський письменник
1904-й рік — Бажан Платонович, академік, письменник, філософ, громадський діяч, перекладач, поет.
У 1940-му народився Леннон Джон, британська рок-музикант, співак, композитор, поет, художник, соліст гурту “Бітлз”. Крім своєї музичної діяльності Леннон був політичним активістом. Свої погляди він висловлював як у піснях, так й у публічних виступах. У знаменитій пісні “Imagine” виражені всі думки Леннона про те, як повинен бути влаштований світ. Леннон проповідував ідеї рівності й братерства людей, миру, волі. За опитуванням медіакорпорації Бі-Бі-Сі в 2002 році, Джон Леннон посів восьме місце у списку ста найвизначніших британців усіх часів. Сьогодні йому мало б виповнитися 70.