10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я, Європейський день боротьби за скасування смертної кари та День працівників стандартизації та метрології України
Цей день в історії:
У 1666 році правобережні полковники вибрали Дорошенка тимчасовим гетьманом Правобережної України.
У 1865 році американець Джон Уеслі Хаятт запатентував більярдну кулю. Він першим знайшов матеріал, котрим можна було замінити використовувану до того слонову кістку.
У 1901-му вперше і востаннє американський автобудівник Генрі Форд взяв участь в автомобільних перегонах і виграв їх.
Наступного року Барні Олдфілд виграв аналогічні змагання на машині Форд-999, що надихнуло Генрі Форда, котрий займався конструюванням автомобілів з 1896 року, на заснування спеціалізованого підприємства – Ford Motor Company.
У 1913 році з’єднались води Тихого і Атлантичного океану.
Після того, як була підірвана остання захисна дамба, через Панамський канал, котрий будувався майже чверть віку, з’єднались води Тихого і Атлантичного океану. Перше судно пройшло по ньому лише влітку наступного року.
1933-й рік — У США поступив в продаж перший в світі пральний порошок.
1940-го року у Кракові створили Революційний Провід ОУН на чолі зі Степаном Бандерою, заступником обрали Ярослава Стецька.
Революційний Провід ОУН був створений як відповідь прибічникам А. Мельника, якого в 1939 році у Римі було затверджено лідером ОУН. Молоді радикали, які підтримували С. Бандеру опинились на римському зібранні у меншості. 10 жовтня 1940 р. у Кракові вони зібрали власну конференцію, яка не визнала рішень римського збору і сформувала Революційний Провід ОУН. Цим рішенням відбувся розкол ОУН на ОУН мельниківців та ОУН бандерівців.
Прихильники С. Бандери вважали, що Українська держава може бути утворена лише в результаті національної революції і виключно власними силами українського народу. На відміну від бандерівців, мельниківці розраховували на підтримку Німеччини.
1943-го Орвелл Джордж, британський письменник вперше вжив термін холодна війна.
1963-го року набув чинності міжнародний Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі та під водою.
10 жовтня народилися:
У 1731-му – Генрі Кавендіш, англійський фізик та хімік.
Основоположник хімії газів, визначив діелектричні проникності деяких речовин, розрахував середню густину Землі, добув чистий водень і вуглекислий газ, виміряв їх густину, визначив вміст кисню в повітрі.
1813-й рік – Джузеппе Верді, італійський композитор, творець музичної драми, автор 26 опер (Ріголетто, Травіата, Аїда, Отелло, Фальстаф).
1861-го року народився Фрітьоф Нансен, норвезький полярний дослідник.
Першим здійснив лижний перехід через Гренландію (1888 рік), керівник експедиції у високі широти Арктики на побудованому за власним проектом судні “Фрам”, ініціатор підписання угоди про заснування посвідчень для переміщених осіб, лауреат Нобелівської премії миру.
Та у 1889-му році народився Михайло Драй-Хмара, поет, літературознавець.
Михайло Драй-Хмара знав 19 мов. Це майже всі слов’янські (адже його спеціалізацією як ученого було слов’янознавство): українська, російська, білоруська, польська, кашубська, чеська, сербська, хорватська, болгарська. Знав він низку давніх мов — старослов’янську, старогрецьку, латину, санскрит. Знав новітні європейські мови — румунську, французьку, німецьку, італійську, фінську. Останньою мовою, яку вивчав Михайло Панасович, стала англійська.
21 березня 1933, у Києві його безпідставно заарештували та нахабно звинуватили в приналежності до контрреволюційної організації у Кам’янецькому університеті. Однак слідчим забракло доказів — і 11 травня 1933 ученого випустили, а 16 липня 1934 справу припинили та звільнили Михайла Панасовича під підписки про невиїзд. Але ні влаштуватися десь на роботу, ні щось надрукувати опальний професор уже не міг. Другий арешт (6 вересня 1935) і заслання на Колиму на 5 років не забарилися. Драй-Хмара був одним із небагатьох, хто на допитах не зламався, не наговорив ні на себе, ні на товаришів.
25 жовтня 1939 київський ЗАГС повідомив дружину Драй-Хмари про його смерть, що сталася 19 січня 1939. Місця і причини смерті в повідомленні не вказано. У документах про реабілітацію Драй-Хмари зазначено, що він помер «від ослаблення серцевої діяльності». Акти про смерть і поховання Драй-Хмари, які зберігаються в особистій справі ув’язненого в управлінні внутрішніх справ Магаданського облвиконкому, засвідчують, що Михайло Панасович помер 19 січня 1939 о 23.15 у приміщенні медпункту лікарської ділянки Устьє Тайожна. Поховано його на правому березі річки Паута, могила № 3 за 300 м від річки, а від табірного пункту Горна Лаврюкова до 1 км.