Відтоді як журналіст зайшов до будівлі дипмісії, його більше ніхто не бачив.
У турецької влади є відео- та аудіозаписи, які доводять, що саудівського журналіста Джамаля Хашоггі, який зник, убили в консульстві Саудівської Аравії у Стамбулі. Про це повідомило близьке до спецслужб Туреччини джерело BBC.
Чи могли вбити саудівського журналіста в Стамбулі?
Пан Хашоггі критикував саудівську владу, був автором матеріалів у газеті Washington Post. Він жив у США, а зник після того, як увійшов до будівлі консульства в Стамбулі 2 жовтня.
Саудівська Аравія відкидає звинувачення і стверджує, що журналіст вийшов із будівлі через чорний хід і що його вихід (на відміну від моменту, коли він заходив до будівлі) просто не потрапив на камери відеоспостереження.
Зникнення пана Хашоггі спричнило хвилю обурення і підірвало впевненість бізнесу в надійності Саудівської Аравії як партнера.
Британський магнат Річард Бренсон пригальмував переговори щодо інвестицій на понад один мільярд доларів у саудівській компанії групи Virgin. Деякі великі підприємці скасували свою участь в інвестиційній конференції у Саудівській Аравії, яка мала пройти в жовтні.
Що потрапило на плівку?
Джерело в турецьких спецслужбах підтвердило BBC Arabic існування аудіо- та відеозаписів. Не зрозуміло, чи хтось із турецьких чиновників бачив чи чув подай щось.
Одне з джерел, яке цитує Washington Post, повідомило, що на записі було чути, як пана Хашоггі б’ють кілька чоловіків. Також, судячи з записів, журналіста вбили і розчленували.
“Там чути його голос і голоси чоловіків, які розмовляють арабською”, – повідомило інше джерело американського видання. “Чути, як його допитують, катують, а потім вбивають”.
Раніше, один з провідних колумністів, Кемел Озтюрк, якого вважають близьким до турецького уряду, також заявив, що є відео, на якому є момент убивства пана Хашоггі. Турецьке телебачення вже показувало записи камер відеоспостереження, на яких видно, як журналіст заходить до консульства.
Час прийому призначили заздалегідь. У консульстві він мав оформити документ про розлучення, бо він саме планував весілля із громадянкою Туреччини Хатіце Ченгіз. Наречена приїхала до будівлі консульства разом із паном Хашоггі і чекала його біля машини понад 10 годин.
Журналіст увійшов до будівлі дипустанови о 13:00 за місцевим часом. Наречена чекала його до півночі, однак він не повернувся. Крім того, з’явилося відео, на якому чоловіки, яких вважають співробітниками саудівської розвідки, приїздять до Туреччини і залишають країну.
За повідомленнями турецьких ЗМІ, команда з 15 людей причетна до зникнення пана Хашоггі. За даними BBC, одним із них був Махер Мутреб, полковник саудівської розвідки, який постійно перебуває у Лондоні. Також серед числа саудівців, які прибули до Туреччини за кілька годин до зникнення пана Хашоггі і виїхали з країни відразу після, був патологоанатом.
Що тепер?
Офіційна позиція Туреччини така: пан Хашоггі зник, але вони напевно знають, що його вбили. Проте уряд погодився на спільне розслідування з колегами із Саудівської Аравії, і саудівська делегація прибула до Туреччини в п’ятницю. Переговори мали пройти на вихідних. За деякими даними, напередодні одна з вищих фігур королівської сім’ї, принц Халед аль-Файсал, відвідав Туреччину з коротким візитом. Це може бути знаком того, що Саудівська Аравія терміново намагається знайти вихід із глухого кута. Зникнення пана Хашоггі загрожує репутації саудівського принца-наступника Мохамеда бін-Салмана і відносинам його країни із зовнішнім світом, повідомляє кореспондент BBC в Туреччині Марк Лоуен.
Чому зникнення Хашоггі багатьох схвилювало?
Зникнення і ймовірне вбивство Джамаля Хашоггі налякало публіцистів і активістів як у Саудівській Аравії, але й на Близькому Сході. Вони дивуються, якщо це може статися із настільки відомою, як пан Хашоггі людиною, яка живе в США і пише для Washington Post, то що ж може статися із менш відомими людьми?
Журналіст Хашоггі не називав себе дисидентом. Він був радником двох саудівських принців, критикував деякі аспекти політики своєї країни, наприклад, війну в Ємені та обмеження свободи слова, але підтримував соціальні реформи нового принца-наступника.
Він писав на підтримку реформ, а не зміни режиму – це поширена позиція серед саудівських публіцистів й інтелектуалів. В королівстві хочуть мати голос, аби поліпшити життя свого суспільства, але й не бути ворогом державі.
“Голос, що зник”
Занепокоєння щодо зникнення пана Хашоггі вже висловив держдепартамент США: відомство також вимагає оприлюднити інформацію про нього. Видання Washington Post пише, що вбивство пана Хашоггі було б жахливим вчинком.
Кореспондент BBC у Стамбулі Марк Лоуен вважає, що версія про вбивство журналіста може призвести до серйозної кризи у відносинах Туреччини і Саудівської Аравії, якщо вона підтвердиться.
5 жовтня газета Washington Post випустила номер з “колонкою” пана Хашоггі. Замість тексту на розвороті газети – тільки порожній простір. “Колонку” назвали “Missing Voice” (“Голос, що зник”).
У редакційній колонці Washington Post висловила занепокоєння щодо раптового зникнення журналіста.
Газета також закликала принца Мохаммеда бін Салмана спокійно ставитися до конструктивної критики з боку “таких патріотів, як Джамал Хашоггі” і “зробити все, щоб той міг виконувати свою роботу”.