«Від чого помер ваш сусід?» – «Від грипу». – «А, це не страшно».
Ми настільки звикли до грипу, що не сприймаємо його як щось буденне. Щороку він приходить, як неминуче стихійне лихо. Утім, Центр громадського здоров’я МОЗ України повідомляє, що наразі захворюваність на грип та ГРВІ в Україні перебуває на неепідемічному рівні, притаманному для початку епідемічного сезону. Інтенсивний показник захворюваності на грип становить 362,8 на 100 000 населення, що на 30,1 % менше епідемічного порогу по Україні. В Україні відсутнє географічне поширення грипу і ГРВІ та низька інтенсивність епідемічної активності. Цифри такі: за минулий тиждень на грип та ГРВІ захворіло 153 150 осіб, із них 70,1 % — діти віком до 17 років. Порівняно з попереднім тижнем, рівень захворюваності серед дорослих і дітей до 17 років збільшився на 14 % і 6,3 % відповідно.
На щастя, летальних випадків від грипу цього року не зареєстровано, і лабораторне підтвердження циркуляції вірусів грипу серед населення відсутнє. Однак Денис Павловський, лікар, вважає, що незабаром, коли бабине літо закінчиться і почнуться холоди, грип прийде по-справжньому – зараз ще просто не сезон.
Аби уникнути захворювання, Денис Павловський радить дотримуватися простих правил. Насамперед по можливості не перебувати в місцях великого скупчення людей (театри, рок-концерти тощо). Так само по можливості зробити щеплення – доки грип за великим рахунком не почався, це ще може мати сенс. Однак попередньо слід проконсультуватися з сімейним лікарем або терапевтом, тому що будь-яке медикаментозне втручання має як показання, так і протипоказання. Медичний працівник порадить, чи варто вам це робити і якщо так, то коли саме. (Вакцинація проти грипу відсутня у національному календарі щеплень, оскільки належить до рекомендованих щеплень, тому вакцину можуть закуповувати також за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян. МОЗ активно рекламує щеплення як єдиний надійний спосіб захиститися від грипу та повідомляє, що протягом найближчих тижнів до аптек доставлять усі заплановані 350 000 доз вакцини проти грипу. Українці зможуть придбати вакцину в аптеці власним коштом (250-350 грн) і зробити щеплення у закладі охорони здоров’я. За якість вакцин відповідає Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру. Тому, якщо ви довіряєте цим установам, для вас і питання не має виникати: звичайно, купити вакцину і щепитися! Це набагато дешевше, ніж хворіти: за різними оцінками, захворювання на ГРВІ, зокрема грип, стане від 420 до 2 800 грн залежно від тяжкості, плюс держава зазнає збитків на 4200-7800 грн. Центр громадського здоров’я наголошує: потрібно зберегти чек для визначення точної дати й часу придбання вакцини. Крім того, важливо доставити вакцину до кабінету щеплень без порушень холодового ланцюга, інакше вакцина може як мінімум втратити свої якості. Для цього користуються спеціальною сумкою з холодовим елементом, яку навіть можна отримати під заставу в аптеці (це коштує близько 200 грн). А деякі аптеки надають послугу безкоштовної доставки вакцини. Цього року, за прогнозами ВООЗ, Україною циркулюватимуть віруси, подібні до A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09, до A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2) та до B/Colorado/06/2017. Від них будуть доступні дві вакцини: французька «Ваксігрип Тетра», яку можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, розрахована на дітей від шести місяців).
Щодо маскового режиму, то не варто просто ходити в масці, сподіваючись, що вона захистить вас від грипу – маска потрібна лише тому, хто вже захворів. Однак і хворий на грип, носячи маску з ранку до вечора, теж краще би вже ходив зовсім без неї: адже маска – це фільтр, і вона не повинна перебувати на обличчі більше 2 годин. А якщо вона промокла, то вже стала некорисною. Тому якщо навіть минуло 20-30 хвилин, а ваша маска вже волога, зніміть її й одягніть суху.
Народні засоби теж не є панацеєю: навіть якщо ви кілограмами їстимете цибулю та часник, це не дасть гарантій, що ви не захворієте. Крім того, часник є жовчогінним засобом, і його передозування у людей із певними захворюваннями може викликати загострення.
Проблема також у тому, що грип середньої важкості практично неможливо відрізнити від ГРВІ. Іноді всі симптоми зводяться до того, що людина двічі чхне. Хоча частіше перехворіти грипом непомітно не вийде – будуть наявні всі класичні симптоми:
- висока температура, яка тримається мінімум п’ять днів;
- лихоманка;
- головний біль;
- ломота у м’язах і суглобах;
- загальна слабкість;
- втрата апетиту, можливо, нудота;
- кашель, що може тривати більше двох тижнів;
- нежить.
Лікування грипу – дуже темна і заплутана тема. Дія багатьох імуномодуляторів до кінця не вивчена – вони можуть навіть шкодити, тому йти в аптеку й затарюватися різними препаратами для самолікування доволі ризиковано. Головне правило: якщо ви вже захворіли, дотримуйтеся постільного режиму і пийте багато рідини. Збивати температуру варто лише тоді, коли вона вище 38.5-39 і ви при цьому відчуваєте великий дискомфорт. Якщо ж вас не «штормить», ви не втрачаєте свідомості тощо, краще не вживати жарознижуючих: адже висока температура є захисною реакцією організму – при ній активується багато речовин, котрі допомагають боротися з вірусом. Денис Павловський підкреслив, що застосовувати антибіотики при лікуванні віруса – це дурниця.
Противірусна мазь, яку часто намагаються використовувати для профілактики грипу, має певний ефект, але не 100 %. Власне, гарантії не дасть жоден засіб.
Імовірність захворіти висока у медпрацівників, учителів та всіх, хто працює у місцях великих скупчень людей. Але насправді не такий страшний грип, як його ускладнення. Вони загрожують насамперед вагітним жінкам, людям із хронічними захворюваннями, дітям до 5-6 років та людям 60+. Знижений імунітет підвищує ймовірність ускладнень. І якщо ви, захворівши, намагаєтеся працювати, тобто отримуєте додатковий стрес, котрий знижує ваш імунітет ще більше, то наражаєте себе на серйозну небезпеку. Вірус може добратися навіть до серця та нирок.
Відчувши, що вас починає «розбирати», краще відразу бігти до лікаря, а не на роботу, заражаючи всіх. Денис Павловський радить роботодавцям заохочувати працівників, у яких починаються вірусні захворювання, не лягати кістьми на роботі – нехай краще бодай 2-3 дні побудуть удома, у середній та тривалій перспективі збитки будуть мінімум на 50 % менші, ніж якщо заразяться і зляжуть інші працівники.