Недавній тендер НАБУ щодо закупівлі автомобілів має ознаки корупції, в результаті чого державі завдано збитків у розмірі понад 1,5 млн. грн. Про це свідчать результати економічної експертизи, проведеної Інститутом споживчих експертиз, пише 112-канал з посиланням на “Українські новини”.
Експерти інституту проаналізували тендер на закупівлю службових автомобілів загальною вартістю понад 11 млн грн. Як з’ясувалося, у тендері на автомобільні лоти брали участь лише дві компанії, при цьому одна з них є дилером іншої.
“Докладний аналіз цієї закупівлі виявив фактичну відсутність конкуренції. Заявки на тендер подали всього дві компанії: “Єврокар” і “Автоцентр Прага Авто на Кільцевій”. Але “Автоцентр Прага Авто на Кільцевій” є дилером “Єврокару”, тобто, йдеться про пов’язані господарські суб’єкти, що є порушенням законодавства”, – зазначили експерти у звіті.
Також фахівці дослідницького інституту порівняли роздрібні ціни на автомобілі Skoda в салоні “Автоцентр Прага Авто на Кільцевій” із закупівельними цінами. Ціни в прайсі виявилися значно нижчими. Крім того, в ході аналізу ринкових пропозицій співробітники інституту виявили, що при купівлі великої партії автомобілів імпортер, як правило, надає істотну знижку. Опитування корпоративних клієнтів компанії “Єврокар” показало, що знижка при такому обсязі замовлення може досягати 10%.
“З урахуванням цього факту різниця в ціні між закупівельною і реальною (тією, яку міг би надати продавець) становить 140-240 тис.грн. І це – на одному автомобілі”, – відзначили в Інституті споживчих експертиз.
Відповідно до тендерної документації на машинах, закуплених НАБУ, встановлено додаткове обладнання, але в документах його вартість не визначена.
Експерти інституту перевірили, в яку суму могла обійтися установка гучномовця, проблискового маячка і сейфа для документів, зброї і боєприпасів. Аналіз цінових пропозицій постачальників даних видів продукції привів до висновку, що в середньому подібне обладнання з установкою можна придбати за 20-25 тис. грн.
Проаналізувавши всі дані, в інституті дійшли висновку, що в даній закупівлі кошти українських платників податків могли бути використані більш ефективно.
“НАБУ чомусь не розглянуло аналогічні моделі інших відомих автовиробників. Наприклад, позашляховики KIA, Hyundai, Renault з аналогічними характеристиками можна було б придбати з економією в 200-500 тис.грн.”, – наголошується у звіті інституту.
У своїх висновках експерти резюмували, що всі ці недоліки з боку НАБУ призвели до втрати 1,5 млн. грн. державних коштів. Це може свідчити про ознаки корупційних дій з боку організатора тендера.
Раніше ряд ЗМІ повідомляв про те, що НАБУ закупило коштовні авто з круїз-контролем і клімат-контролем за 12,07 млн грн. Всі автомобілі повинні були бути укомплектовані спецобладнанням: сейфом, гучномовцем і маячком.
Крім того, Національне антикорупційне бюро хоче купити близько тисячі флешок і жорстких дисків за більш ніж мільйон гривень.