Вчора, 7 листопада, долар знову подешевшав і опустився до рівня 27,99 грн/дол. Експерти прогнозують, що до кінця листопада курс знову піде вгору і через місяць досягне 29 грн/дол. Про це пише “Сегодня“.
Так, повідомляється, що поки експерти радять, якщо є можливість, запасатися валютою, що подешевшала.
Що на ринку
Цього року курс долара веде себе не як зазвичай: всупереч прогнозам фінаналітиків, він почав рости на початку серпня, тобто на місяць раніше. Причому ріс не плавно: до 5 вересня курс дійшов в середньому до 28,5 грн/дол, додавши всього за місяць майже 1,5 грн, потім протягом вересня долар плавно подешевшав на 30 коп. до 28,2 грн, потім знову було зростання до 28,4 грн/дол до 15 жовтня, далі було тритижневе зниження курсу нижче 28 грн до 7 листопада. Вчора на міжбанківському ринку пропозиція перевищувала попит, і безготівковий курс впав до 27,9 грн/дол. У результаті Нацбанк викупив понад $57 млн, але і після цього долар продовжував дешевшати, знизившись до кінця торгів до 27,87—27,89 грн/дол. Як показав моніторинг, нестачі в доларах в обмінних пунктах і касах банків зараз немає. Курс купівлі готівкової валюти вчора становив 27,8—27,95 грн/дол, продажу — 27,96—28,1 грн/дол.
Прогнози експертів
Експерти фінринку не бачать довгострокової перспективи для зміцнення гривні і вже в найближчі тижні очікують, що долар знову почне дорожчати.
“Це ситуативні коливання, тому що в кінці жовтня зійшлися два фактори, позитивних для гривні: аграрії і металурги активно пропонували на міжбанку валюту, а попит на неї впав, оскільки нерезиденти завершили покупки долара під висновок дивідендів, а “Нафтогаз” — під закупівлю газу. Плюс після інформації про можливе виділення Україні траншу МВФ вже в грудні, наш бізнес перестав накопичувати валюту. У листопаді ситуація скоро зміниться на протилежну — приплив валюти зменшиться, і долар знову почне дорожчати, дійшовши до нового року до 29 грн/дол, — роз’яснив аналітик ГК “Forex club” Андрій Шевчишин.
З ним згоден і президент Украналітцентра Олександр Охріменко:
“У грудні НБУ продасть долар на гривню дорожче, щоб згладити зростання курсу. Якщо комусь потрібна валюта, треба її брати зараз”.
Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин також очікує стабілізації курсу близько 28 грн/дол у найближчий тиждень і поступового його зростання до січня, але не вище 28,5—28,6 грн/дол.
Допомогли заробітчани
На думку Охріменка, долар міг бути ще в жовтні дорожче на 40-50 копійок (вище 29 грн), а зараз коштувати не 28, а 28,4-28,5 грн, якби не збільшення валютних переказів від заробітчан.
“Легально і нелегально в країну ввезено близько 12 млрд доларів, що на 3 млрд доларів більше, ніж рік тому. Це вплинуло на міжбанк, обваливши курс долара”, — упевнений експерт.
Пендзин також визнає вплив “народних” доларів на курс:
“Цей фактор невеликий, але його також тепер треба враховувати при прогнозах”.