Отже, не так сталося як гадалося. Попри численні застереження української влади та країн Європи, у неділю, 11 листопада в самопроголошених ДНР та ЛНР таки відбулися так звані вибори органів місцевої влади.
У ДНР заявили, що в заході взяли участь понад 80% зареєстрованих виборців, представники самопроголошеної ЛНР повідомили про явку у 75% за лічені години до закриття так званих виборчих дільниць.
Варто зауважити, що до «виборів» на непідконтрольних Україні територіях готувалися досить активно, усіляко намагаючись створити ілюзію демократичного процесу. «Наше завдання полягає в тому, щоб забезпечити максимально відкриті і чесні вибори як депутатів, так і глави республіки», – неодноразово заявляла очільниця так званої «ЦВК» ДНР Ольга Позднякова.
Тим часом напередодні президент Франції Емманюель Макрон і канцлер Німеччини Анґела Меркель виступили зі спільною заявою після зустрічі з Петром Порошенком у Парижі, в якій засудили влаштовані на окупованій частині Донбасу псевдовибори. Зокрема, як мовиться в заяві, лідери Франції та Німеччини наголосили, що незаконні і нелегітимні «вибори» в окремих районах Донецької і Луганської областей суперечать духові мінських домовленостей і декларації голів держав і урядів чотирьох держав «нормандського формату», узгодженої ними одночасно з Мінським комплексом заходів у лютому 2015 року.
Макрон і Меркель підкреслили, що проведення цих так званих виборів підриває територіальну цілісність і суверенітет України. Вони також привітали продовження українським парламентом до 31 грудня 2019 року дії закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей, який визначає тимчасовий порядок організації місцевого самоврядування там, але ніякого спеціального статусу не передбачає.
Своєю чергою Петро Порошенко заявив, що під час зустрічі з Меркель і Макроном обговорювалося питання запровадження в регіоні миротворчої місії під егідою ООН: «Із президентом Макроном та канцлером Меркель обговорили просування пропозиції України щодо запровадження миротворчої місії під егідою ООН на Донбасі і підтримки цієї позиції з боку Франції та Німеччини. Переконаний, тільки миротворці забезпечать безпековий компонент мінських угод». Як відомо, Кремль домагається створення місії ООН на Донбасі в обмеженому форматі – тільки для охорони беззбройних працівників Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, у першу чергу поблизу лінії контакту. Офіційний Київ та його західні союзники, зокрема й Німеччина і Франція, відкидають такий підхід і вимагають створення місії, що взяла б під контроль усю окуповану частину Донбасу, включно з кордоном із Росією, і мала б широкий миротворчий мандат.
На думку експертів, ключова місія так званих виборів – легітимація нинішніх ватажків угруповань в ОРДЛО: Леоніда Пасічника і Дениса Пушиліна. До слова, тих, кого «чинна влада» угруповань бачила опозицією, раніше фактично прибрали з публічного простору, зокрема, під приводом «порушення передвиборних процедур», наприклад, Олександра Ходаковського, Андрія Пургіна, Павла Губарева, Леоніда Держака. В результаті на посаду «голови ДНР» з десяти кандидатів залишилося п’ять, а «ЛНР» з восьми – чотири.
Усі на “ви”, або як заманювали на “дільниці”
Напередодні так званих виборів, мобільний оператор «ЛугаКий» пообіцяв подарувати поповнення рахунку першим 300 тисячам виборців в Орлоя на 100 рублів (приблизно1,5 долара). Крім того, на деяких виборчих «дільницях» так званих ДНР та ЛНР було організовано торгівлю за пільговими цінами хліба та овочів. Також в день «виборів» на непідконтрольних Україні територіях відбулися культурно-масові заходи – конкурси та безпрограшні лотереї.
Цифри та факти
В регіоні було відкрито 408 виборчих дільниць, 153 з яких знаходяться в Донецьку. На території, підконтрольній луганським сепаратистам діяло близько 300 ділянок.
На непідконтрольну Києву територію приїхали спостерігачі з 22 країн, в тому числі з Росії, Австрії, Греції, Німеччини, Демократичної Республіки Конго, Ємену, Палестини, Сербії, самоправозглашенних Абхазії і Південної Осетії.
Роль так званих “незалежних спостерігачів” на псевдовиборах в окупованих районах Донецької і Луганської областей виконують або проросійські пропагандисти або маргінальні політики. Про це заявив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України Георгій Тука в своєму Facebook.
«Як я і прогнозував, з‘явились “міжнародні спостерігачі”, завдання яких – “объективное освещение волеизьявления народа Донбасса”. Як зазначають окупанти, це сміття вони звезли з 22-х країн. Про якість цього непотребу свідчать дані деяких з “наблюдателей”, – пише Тука.
За його словами, один – громадянин Фінляндії, який називає себе «головним редактором міжнародної агенції новин». Інший – громадянин Німеччини. Голова об‘єднання Лівих сил в муніципалітеті Квакенбургу – містечка з населенням в 12 тис осіб.
“Наступний крок – початок кампанії «услышать Донбасс», «это – выбор народа», «мы должны начать переговоры с избранными представителями народа Донбасса». Першим і головним рупором цього вкиду буде Медведчук. За ним підтягнуться й інші «наши»: Мураєви-Рабіновичи-Бойки”, – констатує Тука.
Нагадаємо, вибори глави так званої ДНР були оголошені після вбивства Олександра Захарченка в результаті вибуху в кафе «Сепар» 31 серпня. Нинішній глава донецьких сепаратистів Денис Пушилін користується неприхованою підтримкою Москви. Після загибелі Захарченка Росія ще більше зміцнила контроль над сепаратистами. В результаті ряд колишніх підлеглих Захарченка змушені були покинути Донецьк.
Збройний конфлікт у Донбасі триває з весни 2014 року, він почався відразу після анексії Криму Росією. Частина жителів Луганської та Донецької областей продовжує жити в «сірій» зоні під обстрілами, між позиціями української армії і сепаратистів.
Реакція України та світу на так звані вибори
МЗС України висловило протест у зв’язку з проведенням “виборів”на окупованій частині Донбасу. Про це, зокрема, йдеться в оприлюдненому міністерством повідомленні:
«Спроба Росії виправдати, організувати та згодом легітимізувати процес фейкового «голосування» на окупованому Донбасі є кричущим порушенням норм і принципів міжнародного права, українського законодавства, а також суверенітету та територіальної цілісності України. Одночасно, Росія, як сторона збройного конфлікту на Донбасі та підписант Мінських домовленостей, вкотре фундаментально порушила свої зобов’язання за ними. У цьому зв’язку, знову наголошуємо, що результати цих псевдовиборів є юридично нікчемними, не створюють жодних правових наслідків та не будуть визнані ані Україною, ані міжнародним співтовариством».
В зовнішньополітичному відомстві також нагадали, що легітимні вибори на Донбасі можливі лише у відповідності до українського законодавства та стандартів ОБСЄ із забезпеченням спостереження Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ.
«Вважаємо обурливим, що Росія проігнорувала чітку позицію міжнародного співтовариства, яке засудило організацію фейкових «виборів» та закликало до їх скасування. Росія несе повну відповідальність за ці незаконні дії та руйнівні наслідки для мирного процесу. Закликаємо міжнародне співтовариство до посилення політичного та економічного тиску на Кремль, а також запровадження нових санкцій проти держави-окупанта та осіб, які брали безпосередню участь в організації цих бутафорських «виборів», – йдеться у заяві МЗС.
Засудили проведення “виборів” в так званих ДНР та ЛНР і в Євросоюзі. «ЄС вважає «вибори»… незаконними і не визнає їх», – йдеться в заяві Євросоюзу. ЄС також закликає Росію «повною мірою використати свій значний вплив на сепаратистів, яких вона підтримує, щоб забезпечити швидке і повне виконання Мінських угод, починаючи зі всебічного припинення вогню і виведення тяжкого озброєння».
Не визнають “вибори” і в НАТО: «Вони (вибори- Авт.) суперечать букві і духу Мінських угод і підривають зусилля щодо мирного вирішення конфлікту. НАТО повністю підтримує суверенітет і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Ми, як і раніше, закликаємо Росію вивести свої війська і припинити будь-яку підтримку групп бойовиків в Донецькій і Луганській областях України», – наголошують в Альянсі. У НАТО також закликали до повного виконання Мінських угод усіма сторонами та висловили підтримку зусиллям «нормандського формату» і Тристоронньої контактної групи.
У США також засудили проведення “бутафорських” виборів на Донбасі. «Замість виконання Мінських угод і руху до миру в Україні, Росія дотує корумпованих лідерів Донбасу, навчає і оснащує незаконні збройні формування, усталює статус-кво через бутафорські «вибори» і блокує дипломатичний прогрес», – наголосив у своєму Twitter спеціальний представник Держдепартаменту США Курт Волкер. «Так звані «народні республіки» не мають місця в мінських угодах і є нелегітимними органами, підтримуваними російською військовою міццю, і створені Росією для управління українською територією, яку вона контролює силою», – додав він.
Спецпредставник Держдепартаменту США висловив переконання, що мешканцям Донбасу краще жити в Україні, ніж «у другорядній поліцейській державі, керованій шахраями та бандитами, яким платять з кишені російських платників податків».
Вище керівництво Росії ситуацію на Донбасі наразі не коментує. З боку Кремля пролунала лише лаконічна заява прес-секретаря Путіна — Дмитра Пєскова, який зазначив, що «вибори не суперечать мінським домовленостям». «Якщо ви прочитаєте пункти мінських домовленостей, які передували цьому, то ви побачите, що багато мало бути виконано українською стороною, що не було виконано», – резюмував він.
Якою є мета Росії?
“Вибори” на тимчасово непідконтрольній українській владі території Донбасу використовуватимуться Москвою з подвійною ціллю: для спроби легітимізації нових “лідерів” терористичних “республік”, а також для “замороження” конфлікту шляхом федералізації України. Такої думки притримується політолог Володимир Горбач. “Вибори” 11 листопада потрібні РФ для легітимації ганебної влади своїх агентів на окупованій території. Це те ж саме, що і “вибори” 3 листопада 2014 року. Попередні “керівники” Захарченко і Болотов, судячи з усього, не виправдали довіри Кремля і були ліквідовані.
Нові “вибори”, на думку політолога, це курс на вихід РФ з Мінських домовленостей – «до замороження конфлікту». «Але «замороження» не за придністровським чи абхазько-підвденноосетинським сценарієм, а за тією моделлю, що практикується РФ зараз в Україні. Тобто, «замороження» без припинення вогню – для створення постійного тиску на Україну з метою внутрішньої дестабілізації й подальшого контролю за допомогою так званої федералізації», – вважає Горбач. Окрім того, у суто пропагандистському плані «вибори» 11 листопада, на його думку, будуть протиставлятися росіянами майбутнім президентським і парламентським виборам в Україні.
“Вибори” в ДНР/ЛНР: ціна питання
За інформацією Служби безпеки України (СБУ), псевдовибори в ОРДЛО коштуватимуть Москві 100 мільйонів рублів. Тим часом вище керівництво України заявляє, що «вибори» в ОРДЛО невдовзі стануть предметом позачергового обговорення на засіданні Постійної Ради ОБСЄ і Ради міністрів ЄС із закордонних справ. З цією метою українською стороною вже розпочато консультації в Раді Безпеки ООН у Нью-Йорку.
Хто боровся за “лідерство” в ДНР/ЛНР
Майбутнім керівником тако званої ДНР, за прогнозами експертів, скоріше за все стане Денис Пушилін, який наразі виконує обов’язки “глави” після вбивства його попередника Олександра Захарченка в серпні цього року.
В «ЛНР» лідер перегонів – Леонід Пасічник — екс-співробітник СБУ, що 2014 року перейшов на бік сепаратистів. Він уже рік формально виконує обов’язки керівника «республіки» після того, як його попередник Ігор Плотницький виїхав до Росії і склав з себе повноваження.
В неділю мешканці самопроголошених республік також обирали склад «народних рад». У ДНР – 100 депутатів, у ЛНР- 50. В обох утвореннях свої списки на вибори подали по дві політичні сили, які й раніше були представлені в радах. У ДНР це «Вільний Донбас» та «Донецька республіка», яку очолює Денис Пушилін. У «ЛНР» – «Луганський економічний союз» та «Мир Луганщині», керівником якої є Леонід Пасічник.