Уряд Франції може провести реституцію об’єктів культурного надбання країн Африки, які були вивезені звідти у колоніальний період і зберігаються у французьких музеях.
Як напасала Європравда, про це повідомляє The New York Times з посиланням на академічний звіт, який підготували на замовлення президента Франції Еммануеля Макрона і який має побачити світ цього тижня.
Ще у березні Макрон попросив двох академіків підготувати пропозиції щодо реституції об’єктів африканського культурного надбання.
Науковці Бенедикт Савой з Франції та Фелюйн Сарр з Сенегалу рекомендують повертати об’єкти, які були вилучені та відправлені до материкової Франції без згоди їхніх країн, якщо про це попросить країна походження. Реституція повинна стати частиною спільного процесу збору інформації, досліджень, наукового обміну та підготовки кадрів у наступні п’ять років, кажуть вони.
Зокрема, під реституцію можуть потрапити експонати Музею на набережній Бранлі у Парижі, який містить близько 70 тисяч об’єктів з Африки на південь від Сахари, в тому числі статуї з території нинішнього Беніну та витончені картини , які колись прикрашали стіни храмів в Ефіопії.
Видання зазначає, звіт науковців може мати далекосяжні наслідки для світової музейної спільноти, адже у ньому йдеться про те, що від 90 до 95% культурного надбання Африки зберігається за її межами. Якщо Франція піде на реституцію культурних об’єктів, музеї інших країн Європи можуть теж зазнати тиску. Зокрема, африканське мистецтво досить широко представлене у Британському музеї в Лондоні та в Берліні.
Проте науковці стверджують, що їх метою не є спустошення європейських музеїв задля заповнення африканськи, а необхідність збалансувати африканське культурне надбання у світі.