Видатними для світової та трагічними для української історії подіями відзначився цей день…
Після подолання небезпечної протоки на півдні Америки, що сьогодні носить його ім’я, португальський мореплавець Фернан Магеллан на чолі трьох суден 1520-го року увійшов у води Тихого океану, ставши першим європейцем, що проплив з Атлантичного океану в Тихий…
У 1654 році на Поділлі почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша від польських військ. 30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею. Цей епізод описаний М. Старицьким у повісті “Оборона Буші”…
Про ці та інші історичні події далі в нашій рубриці…
Цей день в історії:
1414 — Під час церковного собору в Констанці за звинуваченням у єресі арештовано чеського реформатора Яна Гуса.
1520— Перший європеєць Фернан Магеллан проплив із Атлантичного океану в Тихий.
1561 — оголошено про саморозпуск Ливонського лицарського ордену, землі якого перейшли до Польщі та Литви.
1654 — На Поділлі почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша від польських військ. 30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею.
1917 — уряд більшовицької Росії направив послам Великої Британії, Франції, США та ряду інших країн ноту з пропозицією про оголошення перемир’я на всіх фронтах і початку переговорів про мир. Не отримавши відповіді, більшовики оголосили про підготовку до сепаратних мирних переговорів з Німеччиною.
1918 — румунський Генеральний конгрес Буковини в Чернівцях проголосив об’єднання краю з Румунією.
1918 — Естонія зазнала військового нападу зі сторони Радянської Росії. Так почалась Визвольна війна естонського народу (1918—1920).
1928 — на Одещині створено першу в СРСР машино-тракторну станцію (МТС).
1943 — в Тегерані відкрилась перша конференція керівників трьох провідних держав антигітлерівської коаліції — Й. Сталіна (СРСР), Ф.Рузвельта (США) і В.Черчілля (Велика Британія).
1974 — в Нью-йоркському концертному залі “Медісон Сквеа Ґарден” екс-бітл Джон Леннон виступив на сцені востаннє.
1989 — Рада Міністрів СРСР утворила державну комісію з питань кримськотатарського народу.
1994 — перша спроба федеральних сил штурмувати столицю Чечні — місто Грозний під час Першої Чеченської війни.
2000 — початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л.Кучми стосовно вбивства Георгія Ґонґадзе.
2004 — у м. Сєвєродонецьку Луганської області відбувся «Всеукраїнський з’їзд народних депутатів», який отримав оцінку громадськості та журналістів як сепаратистський. Проте жоден з учасників з’їзду досі не поніс відповідальності.
2006 — Верховна Рада України визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.
28 листопада народилися:
1757 — Вільям Блейк — видатний англійський поет, також відомий як автор ілюстрацій до “Божественної комедії” Данте, “Нічних дум” Юнґа та ін.
1820 — Фрідріх Енґельс , німецький підприємець, політичний діяч, філософ, історик, публіцист. Один з основоположників марксизму – перший систематизатор та видавник творів Карла Маркса.
1881 — Стефан Цвейг, австрійський письменник, критик, автор численних белетризованних біографій.
1890 — Зінаїда Тулуб, українська письменниця. Найвизначніший твір – історичний роман-дилогія “Людолови”, в якому на багатому історичному матеріалі відтворено життя українського народу початку 17 століття за гетьмана Петра Сагайдачного.
1949 – Михайло Поплавський, український співак, громадсько-політичний діяч, доктор педагогічних наук, професор, заслужений діяч мистецтв України, народний артист України.
1957 — Сергій Проскурня, український режисер.
1967 – Анна Ніколь Сміт, знаменита американська фотомодель, актриса. Народилася під ім’ям Вікі Лінн Гоуґан, але пізніше стала загальновідомою як Анна-Ніколь Сміт завдяки, зокрема, появі на обкладинці американського журналу “Плейбой” у 1993 р. та скандально відомому одруженню з 89-річним техаським мільярдером Говардом Маршаллом.